Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Xiaomi Redmi 5a

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Observ preturi tot mai bune in magazinele romanesti la acest telefon. (400-500lei).

As dori daca sunt posesori sa vina cu impresii.

Fata de 4a , cu ce vine in plus 5a ?

Rog un moderator daca are timp sa adauge specificatii si poze :) Multumec.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
era de ajuns sa te uiti pe net.  https://www.gsmarena...0&idPhone2=8898

in afara de carcasa, camera si un alt sistem de operare, este cam acelasi telefon rebranduit

PS: rolul moderatorilor nu este de a completa la ordin topicele initiatorilor

Edited by Dany_Darke, 17 March 2018 - 12:57.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Era o rugaminte, nu un ordin (daca n-ai citit).

Topicul oricum vreau sa existe deoarece poate sunt posesori de 5a, la fel cum exista subiect pentru orice alt model.

#4
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
Și 4A a primit Miui 9, așa că diferențele sunt doar de ordin tehnic. Sunt curios daca 5A are camere Samsung, la fel ca Note 5A. 4A are Omnivision, puțin mai slabe

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
A primit update, insa deobicei telefoanele care vin din fabrica cu o versiune de soft (X) merg mai bine ca un telefon care a venit cu Y si a trecut la X.

Orice impresii sunt bine primite.

#6
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010
E bine că s-a deschis topic si pentru posesorii acestui model.

 Sommerby, on 15 martie 2018 - 13:11, said:

Buna la toti.
Sunt proaspăt posesor (nu chiar eu, cineva din familie, dar eu îl configurez) al unui Redmi 5A. Îmi cer scuze că postez aici, dar nu am găsit topic pentru acest model.
Am câteva întrebări pentru cei care deja utilizează aceste orele de telefoane.
Prima remarcă, nu pare avantajos modul de a nu avea simul-sd cardul la suprafață (în loc de sub capac)-am experiență negativă cu un smartwarch pe aceeasi procedură(in timp nu mai e etans sertarașul). Plus, când se blochează, la celelalte telefoane dacă nu mai răspund la comenzile touch si butoanele fizice, scoți capacul si bateria. La ăsta cum procedezi când nu ai această posibilitate?
Ceva tips uri cum să îl configurez (elimin bloatwareul) mai usor?
Are update-ul 9.2.4.0 (MCKMIEK) stable.
In informatiile lui are un uptime de 47 ore 20 de minute si ceva secunde.... Luat de nou acum fix doua zile.



#7
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010
După ce am facut minimum de setări, am vrut să verific cum face poze. Jalnice....13 mp...in their dreams, lumia 640 face poze impecabile la 8mp, comparativ cu ăsta. Am repetat n acelasi mediu aceleasi poze si cu un nokia cu taste cu 3 mp face poze mai clare ca ăsta.
Nu are stabilizator optic, pozele sunt mișcate....trebuie ceva setări?

Edited by Sommerby, 17 March 2018 - 23:30.


#8
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Salut,
Vreau sa cumpar teleofnul asta pentru tata. La capitolul gps si semnal cum se descurca acest telefon?
Eu am un mi 4c si gps-ul nu prea se conecteaza la sateliti.

#9
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010
Si eu l-am achiziționat pentru cineva in vârstă:

 Sommerby, on 18 martie 2018 - 16:08, said:

pana acum sunt un pic dezamagit.
Plusuri:
-Fluenta
-aplicatie proprie de curatenie junk, etc..
Minusuri mari:
-cel mai important: butoanele fizice de home, back si recent sunt ILIZIBILE pe fondul negru al telefonului-Nu are banda de navigare pe ecran cu aceste butoane esentiale in utilizarea unui telefon
-nu exista shortcut de APPS (nici alta varianta) sa poti aduce shortcut-uri, altele decat cele care le pune el la instalare.
-camera face poze jalnice (13 mp e minciuna)-nu are stabilizator, nimic- doua telefoane lumia 640 (8mp) si un nokia (3mp) ies poze mult mai clare in aceeasi locatie decat cu aceasta pseudo-camera.
Nu recomand

#10
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Camera stiu ca este slaba, am vazut comparatii pe gsmarena. Iar softul pot sa il modific, daca nu ii place ceva.
Gps-ul este singurul lucru care conteaza pentru el. Tu ai avut ocazia sa folosesti? Se conecteaza repede la sateliti? Se pierde semnalul aiurea pe drum?

P.S. Am avut si eu un nokia lumia, au fost telefoane solide. . .dar foarte sarace la capitolul soft.

#11
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

Azi mi-a apărut și mie updateul 9.5.1.0. MBFMIFA Și l-a făcut și de atunci stă doar in loop, intră screen block-ul și când îi dau slide intră iar bootarea. Telefon redmi 5 a nou nouț, ne root at nimic.
Niste.....chinezii ăștia, eliberează updateuri cu probleme.
Soluții?


#12
firuromania

firuromania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.06.2008
Pentru Sommerby:nasoala situatia:inapoi la garantie sau daca te risti sa pierzi garantia metoda testpoint-http://en.miui.com/thread-1679342-1-1.html cu desfacerea carcasei.
Acum eu nu stiu ce vreti de la un telefon de 420 RON-eu sunt foarte multumit de el-pentru problema cu camera incercati SnapCamera cu setare Camera Api 2-force HAL1.
Au aparut ceva custom ROM am incercat Ressurection Remix dar nu mi-a placut si m-am reintors la MIUI.
Singura deficienta pe care o vad e spatiul redus pe partitia de sistem-10 G si ceva si cardul SD e numai pentru stocare externa-nu se pot instala aplicatii pe el,aplicatiile pot salva datele pe el dar in niste directoare complicate in Android/Media.
S-o spunem pe sleau-e un telefon pentru saraci-nici chinezii nu il cumpara-e pentru indieni si alte tari mai sarace din Asia.
Camerele sunt Samsung cel putin pentru modelul meu MCG3B.
GPS-ul merge bine afara,dar nu l-am folosit decit in oras.

Edited by firuromania, 26 March 2018 - 09:05.


#13
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010
@firuromania

 Sommerby, on 23 martie 2018 - 00:19, said:

Mare atenție cu acest update, foarte multi utilizatori au raportat o bug-uri dupa update (restarturi repetate, loop la deschidere, disparitia unor optiuni, themes, lipsa sunet in unele aplicații, etc). Si mie mi s-a întâmplat la fel, intrare in loop (restart dupa restart) dupa update:
http://en.miui.com/f...page=5&mobile=2
http://en.miui.com/f...id=998&mobile=2
http://en.miui.com/f...extra=&mobile=2
Am reușit resuscitarea cu un hard reset, am reconfigurat telefonul de la 0.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate