Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Win xp Sp 2 antivirus?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
axely2k13

axely2k13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 21.01.2007
Buna ziua am nevoie de niste solutii pentru un antivirus care sa ruleze pe un calculator cu Windows XP Service Pack 2

Mentionez ca acest calculator nu poate fii conectat la Net si nici nu pot face update la Service pack 3

Este vorba despre un calculator conectat la un echipament medical...

Ma poate ajuta cineva cu niste ideii??? pentru un anti-virus care sa ruleze in aceste conditii???

Multumesc anticipat !!! numai bine

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si de ce ar avea nevoie de antivirus? Antivirusul iti da peste mina cind incerci sa rulezi ceva ce n-ar trebui, de exemplu vreun joc pirat care are ceva "agatat". Sau daca dai download/run/ok/yes/yes/yes pe tot ce-ti vine in inbox. Ceea ce nu-i cazul aici.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Subscriu.
Daca nu introduci stick-uri USB sau CD-uri/DVD-uri din surse dubioase atunci nu ai nevoie de antivirus, mai ales ca nu e conectat la internet.

Edited by Hider141, 15 March 2018 - 13:39.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Daca ptr SP3 mai poti gasi 1-2 antivirusi care sa mearga - daca ai suficienta memorie, ptr SP2 nu exista niciunul.

In plus nefiind conectat la net singura posibilitate de infectare ar fi un stick USB probabil. Aici tot ce ai de facut e sa dezactivezi autorun-ul.

Insa sfatul meu e un upgrade de PC.

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Se vede ca AVG inca suporta oficial Windows XP <https://www.avg.com/...ws-xp-antivirus> insa nu stiu daca vrea sa mearga cu SP2, incearca. Eu mai am Windows XP dar cu SP3 si AVG merge ok, cu update-uri automate cu tot.

Insa subscriu la ce au scris si colegii mai sus: pe un sistem dedicat (deci in care nu bagi tot felul de stick-uri USB sau instalezi software din surse incerte), fara nici o conexiune la retea, antvirusul e in plus. Nu face decat sa iti incetineasca degeaba calculatorul. Iar cand e vorba de un sistem medical, instalarea unui software strain de aplicatia dedicata mi se pare un risc prea mare, asa ca mai bine fara antivirus.

Edited by sags, 15 March 2018 - 13:45.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Daca dai un pic mai mult scroll, la specificatii vezi ca scrie XP SP3.
Absolut niciun antivirus nu suporta SP2.
Poate daca gasesti vreo versiune de pe vremea aia a unui antivirus ca sa se instaleze, dar nu va avea update-uri deci va fi egal cu zero.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posteiffel, on 15 martie 2018 - 13:40, said:

Insa sfatul meu e un upgrade de PC.

Presupun ca degeaba upgradeaza PC-ul cerinta de XP SP2 ramine, altfel folosea macar SP3 si aici.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
In cazul asta poate ar trebui upgradat tot aparatul. E deja vechi de 14-16 ani.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sculele astea industriale nu se upgradeaza asa ca le-a tunat sefilor sa schimbe laptopurile angajatilor. Poate sa fie un echipament mai scump decit toata cladirea, daca merge pe XP de nu stiu ce fel care-i problema? Ca idee daca nu ma insel toata flota Tarom-ului a fost cumparata in anii '90 (si unele chiar pe la inceput). Si nu stiu daca neaparat noi. Si sint ... literalmente avioane. Mi-au trecut prin mina niste scule industriale din anii 80 care au datele de calibrare in RAM (da, nici macar un EEPROM, darmite flash de-asta de se gaseste acum si in periutele de dinti), tinute pe baterii cu litiu non-stop in viata de atunci si pina acum.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
S-ar putea sa nu poata sa il upgradeze. Foarte multe apaarate din lumea asta merg pe XP si vor ramane asa multa vreme de aici incolo, de ex. bancomatele.
Daca nu e conectat la internet si nu baga nimeni diverse programe in el atunci nu trebuie antivirus.
Poate Deep Freeze daca e neaparat necesara protectia.

Edited by Friskey, 15 March 2018 - 14:27.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Bancomatele merg pe Embedded - are suport pana in 2019.
Deci de la anul vor trebui sa ia in calcul schimbarea lor - au fost atentionati deja de cativa ani.

SI cu Deep Freeze e problema cu SP2.

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mai mult ca sigur un upgrade la acel calculator presupune costuri mari de soft pentru aparatura medicală.
Asta dacă aparatul suportă alte sisteme de operare.

Recomandat în acest caz este precauția. O imagine a sistemului  de operare, pusă pe un hdd extern, care la nevoie poate fi recuperată în 20 de minute, și gata.

#13
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Zone Alarm.
https://www.zonealar...free-antivirus/
Totusi cred ca trebuie sp3

Edited by Ion_Bumbu, 15 March 2018 - 15:07.


#14
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,333
  • Înscris: 31.08.2006
Eset NOD32 Antivirus v 4.2.58.3, merge sigur pe Win XP SP2 32-bit. L-am vazut la cineva pe PC si e cu update-urile la zi. De asemenea, merge sigur si Avast, insa nu mai stiu care versiune.

#15
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postaxely2k13, on 15 martie 2018 - 13:29, said:

Buna ziua am nevoie de niste solutii pentru un antivirus care sa ruleze pe un calculator cu Windows XP Service Pack 2
Mentionez ca acest calculator nu poate fii conectat la Net si nici nu pot face update la Service pack 3
Este vorba despre un calculator conectat la un echipament medical...
Ma poate ajuta cineva cu niste ideii??? pentru un anti-virus care sa ruleze in aceste conditii???
Multumesc anticipat !!! numai bine
Intrebare: de ce nu poti face update la SP3? descarci pe un alt PC  (sau pui pe altcineva sa-ti descarce) SP3 de aici
si il pui (pune) pe un stick/CD dupa care il instalezi.
Antivirusul cum il instalezi daca nu ai net?
Kingsoft Antivirus 2012 s-ar putea sa functioneze pe XP/SP2 are doua motoare de scanare in Cloud (deci cu astea nu ai ce face/daca nu ma insel cel Heuristic e jumi' juma' ca vad ca nu il arata oprit cand opresti netul) insa are un alt motor de scanare BLUE ENGINE  II )cred ca e pentru partea de offline). Are protectie USB inclusa ! dar nu stiu ce o sa te faci cu amenintarile mai noi daca nu ai acualizari. Insa decat nimic zic eu ca e bun!

Edited by stlk, 15 March 2018 - 17:39.


#16
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
Daca sistemul este windows xp sp2, probabil nici hardware-ul nu este cine stie ce. Pe 256 mb ram sa mai pui si antivirus o sa mearga in reluare. Cea mai buna solutie consider eu, backup regulat pe un support extern  si in rest fara antivirus. Daca nu e conectat la internet si nu introduci medii externe virusate nu ar trebui sa ai probleme. Bafta!

#17
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postaxely2k13, on 15 martie 2018 - 13:29, said:

Buna ziua am nevoie de niste solutii pentru un antivirus care sa ruleze pe un calculator cu Windows XP Service Pack 2
Mentionez ca acest calculator nu poate fii conectat la Net si nici nu pot face update la Service pack 3
Este vorba despre un calculator conectat la un echipament medical...
Ma poate ajuta cineva cu niste ideii??? pentru un anti-virus care sa ruleze in aceste conditii???
Multumesc anticipat !!! numai bine
Hai ca te-am rezolvat! Descarci o editie mai veche de antivirus si update-ul la zi (baza ) si le instalezi!
Sa incepem cu inceputul:
Descarca de aici  AVG Anti Virus 9.0.851 32-bit
si update-ul Virus definitions (sau toate update-urile) offline la zi de AICI  *
(*update-uri de pe siteul oficial)
le pui pe un CD sau stick si instalezi antivirusul pe PC-ul cu pricina dupa care faci si update-ul Tools>Update from directory... (si cauti in ce folder ai pus updateul iar la final o sa ai un antivirus care merge ca uns. Iata dovada AVG 9 (vezi foto) cu update-ul la zi!  (e si construit pe tipurile de PC-uri vechi cu putine resurse deci nu ar trebui sa fie vreo problema).
Edit: eu l-am bagat doar de test si vad ca deja a inceput sa-si faca treaba Posted Image

Edited by stlk, 15 March 2018 - 19:06.


#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postaxely2k13, on 15 martie 2018 - 13:29, said:

Buna ziua am nevoie de niste solutii pentru un antivirus care sa ruleze pe un calculator cu Windows XP Service Pack 2

Mentionez ca acest calculator nu poate fii conectat la Net si nici nu pot face update la Service pack 3

Este vorba despre un calculator conectat la un echipament medical...

Ma poate ajuta cineva cu niste ideii??? pentru un anti-virus care sa ruleze in aceste conditii???

Multumesc anticipat !!! numai bine
Daca nu e conectat la net, de unde virus? Dar daca tii neaparat, exista CD-uri cu antivirusi. Doar ca nu vor merge actualizarile si va fi inutil. Pentru siguranta, deviruseaza stick-urile si CD-urile in alt calculator, inainte de a le folosi la scula medicala.

View Poststlk, on 15 martie 2018 - 17:38, said:

Intrebare: de ce nu poti face update la SP3? descarci pe un alt PC  (sau pui pe altcineva sa-ti descarce) SP3 de aici
si il pui (pune) pe un stick/CD dupa care il instalezi.
Antivirusul cum il instalezi daca nu ai net?
Kingsoft Antivirus 2012 s-ar putea sa functioneze pe XP/SP2 are doua motoare de scanare in Cloud (deci cu astea nu ai ce face/daca nu ma insel cel Heuristic e jumi' juma' ca vad ca nu il arata oprit cand opresti netul) insa are un alt motor de scanare BLUE ENGINE  II )cred ca e pentru partea de offline). Are protectie USB inclusa ! dar nu stiu ce o sa te faci cu amenintarile mai noi daca nu ai acualizari. Insa decat nimic zic eu ca e bun!
Nu te joci cu astea la fel ca si cu un calculator obisnuit. Doar firma constructoare, (daca mai exista) poate face asemenea modificari.  Asa incat nu-l sfatuiesc pe initiator sa riste sa se aleaga cu o fierotanie inutila.

Edited by myshyk, 15 March 2018 - 18:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate