Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Sfat cumparare memorie USB pentru USB Bootable Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
gabiibag

gabiibag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 20.10.2009
Salut.
Sunt interesat sa cumpar o memorie USB pe care sa instalez si de pe care sa bootez ultima versiune a sistemului de operare Linux Mint.

Am incercat cu urmatoarele memorii USB:

1) Kingston DataTraveler 100 G3 32GB;
2) Kingston DataTraveler SE9 G2 16GB USB 3.0.

Pentru aceste doua variante, rezultatul a fost unul nesatisfacator. Sistemul de operare este aproape "inoperabil". PC-ul pe care am avut aceste experiente neplacute are procesor i3 @ 2.4 GHz si 4GB RAM DDR4. Mentionez faptul ca am folosit un port USB 3.0 al PC-ului.

Ce modele de memorii USB (nu neaparat Kingston) imi puteti recomanda pentru ca sistemul de operare sa poata functiona cat se poate de fluent?
Buget alocat: maxim 90 lei. Sunt interesat de o singura bucata.

Multumesc anticipat.

Edited by gabiibag, 15 March 2018 - 00:16.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
SanDisk Extreme. Altul n-ai. Pentru ca toate-s varza la scrierea random (testul 4K). Asta-i mai stralucit un pic dar in timp se deterioreaza performantele pentru ca nu stie de TRIM ca un SSD si trebuie formatat.

#3
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Un SSD M.2 si o carcasa externa cu port USB 3.0 ... nu ai sa gasesti absolut nici un stick care sa atinga aceleasi performante.

Adica asa ceva: https://www.amazon.d...duct/B071W35YBS
... in care bagi asa ceva: https://www.amazon.d...duct/B01IAGSDJ0

#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
https://altex.ro/mem...-usb-3-0-negru/

Am instalat Manjaro KDE pe o jucarie de asta. Se misca super bine, dar e normal, pe usb3 scrie cu 50-60MBps. Pentru teste e ok, dar nu l-as folosi zi de zi, nu rezista la multe scrieri.

Edited by lucifer76, 15 March 2018 - 06:50.


#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cred ca e o chestie de noroc (sau ma rog e un sos secret la drivere/distributie/performanta, daca se nimereste bine daca nu nu). Cred ca am mai mentionat, folosesc din 2011 un no-name (ma rog Agfa luat din supermarket) USB2 citeodata (cu lunile) ca masina principala cu Ubuntu LTS instalat (ce versiune era pe atunci, upgradata la ce a mai aparut intre timp) si e perfect folosibil. Ca are un mic freeze citeodata cind deschizi prima data firefox-ul imediat dupa ce a bootat ma rog, nimic special - daca esti din aia care-si iau telefon de 700 euro octacore si cu 4GB RAM si se plinge peste tot ca vede lag o sa dai cu el de pamint dar pentru mine e super-ok. Rulam inclusiv o masina virtuala windows la un moment dat! Nu probleme cu scrierile (cite update-uri si-a facut, inclusiv windows-ul din masina virtuala...), e folosit pe termen lung, de genul ca merg prin locuri unde am fost acum mai mult de un cincinal si am parola de wifi salvata acolo...

In rest am tot experimentat si la usb stick-urile full-size nu prea sint probleme daca nu-s din cele mai prastii, la astea includ:
- de-alea primite gratis gen 4GB
- cele "mini" de intra in port; in plus majoritatea se incalzesc ingrozitor - am un Samsung Fit 32GB alb pe care l-am luat special dupa review-uri (cica ala negru care ii urmeaza e mai prost...) si e acceptabil - culmea i-am pus btrfs inclusiv swap-ul pe btrfs, asa de fun
- cele mari cu pret/GB extrem de bun si care nu sint din seriile de performante (gen Sandisk Cruzer), astea sint dezastru

Am experimentat si cu SD carduri, acolo e mai problematic pentru ca multe laptopuri nu booteaza de pe card si chiar la unele care booteaza nu se pupa default readerul cu kernelul. Plus ca microsd-urile clar sint relativ dezastru la performanta, oricit de extreme, pro si alte alea.

Sandisk extreme -ca USB stick- (cel putin versiunea veche, se plingea lumea de ceva la cea noua, desi nu am experimentat) intr-adevar e cu totul altceva - cu USB3 si o masina decenta si daca nu se infige la detectat ceva hardware are un boot time incredibil de genul 3s grub-desktop. Nu e asa rau cu lipsa TRIM si performanta in timp, lasind ca oricum e destul de rapid si asa pe o masina linux cu destul RAM folosita ca desktop chiar nu conteaza performanta la scriere. Iar daca filesystemul e ext* se poate folosi zerofree pentru acelasi rezultat (ca un fel de TRIM manual) - doar ca trebuie bootat de pe alt linux.

#6
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
De ce vrei neaparat sa instalezi sistemul pe un stick USB? Este o varianta buna pentru un NAS cu Open Media Vault, insa pentru un Linux Mint nu prea vad rostul, un SSD mic ar fi dupa parerea mea mai potrivit.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asta este pentru folosit la calculatoare in care nu vrei sa surubaresti (lasind la o parte ca pe multe in ziua de azi nici macar nu le poti desface decent, chiar daca ai avea unde sa pui SSD exact modelul pe care il ai). Daca te referi sa-l folosesti tot extern pe usb nu e cea mai buna chestie sa-ti atirne ssd-ul de laptop, sansele sa pleci cu laptopul si sa lasi ssd-ul pe masa conectat inca sint majore. Eu incerc sa folosesc un stick mic ce intra aproape complet in port ca deja am lovit un stick normal infipt in laptop de tot ce se poate imagina (usi inclusiv de masina, mese, dulapuri, pat).

#8
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Am vazut ca a scris PC, nu laptop. La PC nu trebuie neaparat sa aiba bay-uri pentru hdd, de aceea s-a inventat banda dubluadeziva, poti pune hdd-uri aproape unde vrei prin carcasa :) :D .

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ai dreptate, m-am raportat la experienta mea in general cu portabile, initiatorul aproape sigur vroia altceva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate