Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Bent over row

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Nu pot face acest exercitiu corect.  Cotul drept nu poate face o traiectorie dreapta si pana la urma nu ajung sa simt ca mi fac spatele normal si nici bara nu o pot tine dreapta.
Ce as putea sa fac?

Edited by exydos, 14 March 2018 - 22:13.


#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Genunchii indoit, spatele drept (astea sunt obligatorii) si scade greutatea pana poti mentine pozitia corecta.
In timp o cresti pe masura ce te adaptezi.

#3
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Cum sa nu poti sa tii bara dreapta? Beleste bine ochii in oglinda si vezi unde gresesti sau pune pe altul sa te analizeze.

#4
Baggins

Baggins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 09.10.2014
Fă alt exercițiu.
V-Bar Seated Cable Row, de exemplu.
Lucrează aceeași mușchi.

#5
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

 jeffy86able, on 14 martie 2018 - 22:32, said:

Genunchii indoit, spatele drept (astea sunt obligatorii) si scade greutatea pana poti mentine pozitia corecta.
In timp o cresti pe masura ce te adaptezi.
fix asa am incercat de nenumarate ori , apoi fac 5 repetari corecte si iar 2 nasoale.

 vimann, on 14 martie 2018 - 22:39, said:

Cum sa nu poti sa tii bara dreapta? Beleste bine ochii in oglinda si vezi unde gresesti sau pune pe altul sa te analizeze.
Nu ca nu pot sa tin bara dreapta dar cand trag in spate se dezechilibreaza coatele si bara nu mai este dreapta

 Baggins, on 14 martie 2018 - 22:41, said:

Fă alt exercițiu.
V-Bar Seated Cable Row, de exemplu.
Lucrează aceeași mușchi.
a , perfect asa , daca toti muschii de la bent over row lucreaza si la cable row , pot sa il schimb.

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Daca nu reusesti sa tii bara dreapta poate e prea grea.

#7
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
Nu musai, daca nu poate tine cotul drept e posibil sa aibă o mica scolioza care face ca un umar sa fie mai jos decât altul deci un brat sa fie mai lung decât altul.

#8
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

 takillya, on 15 martie 2018 - 10:07, said:

Nu musai, daca nu poate tine cotul drept e posibil sa aibă o mica scolioza care face ca un umar sa fie mai jos decât altul deci un brat sa fie mai lung decât altul.
Nu am observat sa am un brat mai lung decat altul , dar gen deadlift pot face normal sau sa ridic bara pt biceps etc sau sus pt umeri si triceps

#9
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Bag de seama ca esti incepator, nu ai mentionat.
In cazul asta eu zic sa te rezumi la aparate o perioada pana incepi sa te obisnuiesti cu miscarile, graba strica treaba.

#10
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Mai rau, prinde forta la aparate si apoi se arunca la bara grea sa faca indreptari gresite. Cand esti incepator accentul tre sa fie pus pe exercitiile complexe cu greutati libere si foarte usoare.

Astfel impusti 2 iepuri: inveri tehnica si stimulezi muschii, ei nefiind obisnuiti cu niciun efort.

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Am bagat la inceput, nu e chiar o tehnica usoara ca sa recrutezi dorsalii; am renuntat fiindca incepusem sa ma accidentez de la pus mai mult pe haltera (hernia de disc).
As zice in paralel sa bagi hiperextensii pentru lombari, mi se pare ca iti stabilizeaza mijlocul ca sa previna accidentarea de care zic mai sus.

@Vinciun - gresesc colegul (cu hiperextensiile) ?

#12
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
:) desigur ca nu. Hyperextensiile sunt minunate pentru dezvoltarea lombarilor fara a-ti pune coloana in pericol. Eu de cand am aflat ca am hernie le fac la inceputul fiecarei sesiuni de antrenament cu greutatea corpului in super set cu abdomende inverse pentru a incalzi coloana si cel putin o data in saptamana le fac cu greutati penteu dezvoltare.

Mai periculos decat o executie incorecta poate fi executarea unor exercitii pe neincalzite ( ramat cu bara, indreptari, genoflexiuni) coloana vertebrala si incheietirile fiind nehidratate si nelubrifiate sunt supuse unui stres enorm.

Mie imi place mult mai mult ramat cu gantera decat cu bara. Ramatul cu bara tensioneaza foarte mult zona lombara. Daca tot il faci macar sa fie urmat de niste intinderi serioase pentru lombari si cateva seturi de Hyperextensii usoare de incalzire inainte.

#13
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Offtopic: ti-ai schimbat antrenamentul de cand ai aflat ca ai hernie de disc?
Ai scos indreptarile, de exemplu?

Edited by jeffy86able, 16 March 2018 - 18:09.


#14
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Da, indreptarile, ramat cu bara si genuflexiuni cu bara in spate. O sa spuneti ca am renuntat la ce-i mai eficient si important dar am gasit alternative cel putin la fel de eficiente cred eu.

Asta a fost acum vreo 4 ani. Eram nevoit ca ajunsesem sa nu mai pot merge din cauza durerii ce o aveam in piciorul stang pana in calcai. Mi s-a recomandat interventie chirurgicala de urgenta si renuntat la sport dar cu niste modificari in programul de antrenament si invatarea de la zero a tuturor exercitiilor ma ajutat sa trec peste.

M-am indreptat anul trecut de proba cu o haltera de 180 kg si nu mi s-a parut super grea. Pot mai mult desigur, dar nu stiu cat, desi am renuntat la indreptari cand eram incepator si lucram cu 120 kg.

In viata de zi cu zi nu imi fac griji, car chestii grele, urc scarile cu saci in spate, nu-i nicio problema. Evit sa pun sute de kg pe colana si mai ales pe neincalzite.

#15
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

 vinciun, on 16 martie 2018 - 13:11, said:

Mai rau, prinde forta la aparate si apoi se arunca la bara grea sa faca indreptari gresite. Cand esti incepator accentul tre sa fie pus pe exercitiile complexe cu greutati libere si foarte usoare.

Astfel impusti 2 iepuri: inveri tehnica si stimulezi muschii, ei nefiind obisnuiti cu niciun efort.
am mai fost 3 luni anul trecut , nu sunt chiar incepator - incepator , cand eram incepator , da-  faceam exercitii cu bara goala =)) si gen vad acum diferenta fata de inainte , cand faceam indreptari aveam miciorele ucise , gen nu ma puteam misca fiindca executam gresit,  acum e mult mai bine , nu ma mai dor picioarele.
Oricum la exercitiile cu bara imi pun atatea kg cate pot duce , plus mai am cu cineva cu mine mereu sa ma ajute
si oricum gen , orice incepator ar trebui sa faca cele mai importante exercitii

#16
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018
Dacă forțezi cu o postură greșită, Bent Over Rows este unul dintre acele exerciții care te poate distruge pe viață.
Ia asta ca pe o stimulare să îți corectezi postura.
Nu o arde aiurea cu poziție greșită atâta timp cât ”nu se întâmplă nimic”, pentru că deja se întâmplă.
Îți faci niște microfisuri de fiecare dată când faci exercițiul incorect.
Atunci când vei atinge un punct critic se va termina petrecerea și nu vei mai putea face multe lucruri de atunci încolo.
Așa că fii atent: caută pe Youtube ”Elliott Hulse Bent Over Row” și pune accent pe studierea detaliilor.
Să vezi în mare cum arată execuția nu este destul, trebuie să înțelegi toate detaliile care sunt implicate în întreaga locomoție.
Un singur detaliu mic poate schimba total întreg exercițiul.
În afară de asta, străduiește-te să faci exercițiul corect în primul rând. Nu compromite forma pentru a mări greutatea. Performanța nu este dată de kilogramele ridicate, ci de tehnica corectă în primul rând.

 exydos, on 18 martie 2018 - 11:52, said:

am mai fost 3 luni anul trecut , nu sunt chiar incepator
Știi greșit, începător nu încetezi să fii după 3 luni, ci după 6 luni consecutive.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate