Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Control aplicatie muzica de pe un alt telefon (prin Bluetooth)

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
m0by

m0by

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.10.2006
Buna ziua,

Am o situatie si inca nu am gasit o rezolvare desi imi bat capul de ceva vreme.

Ascult muzica in masina descarcata deja pe telefon. Muzica se transmite prin Bluetooth la un Roidmi 3 care emite pe o anumita frecventa (setata de mine) pe care o receptionez pe radioul masinii. Da, am o masina putin mai veche care nu are in dotare Bluetooth si nici navigatie.

Motivul pentru care fac asta este simplu: folosesc navigatia de pe telefon (Android auto, Google maps, Waze,...) si prin Bluetooth (si radio) se pot transfera catre sistemul audio al masinii atat muzica cat si indicatiile audio ale navigatorului. Mi se pare cea mai buna metoda pentru a conduce cu muzica si indicatiile de navigatie fara sa stau tot timpul cu ochii spre display si sa fiu atent la drum. Singurul lucru care imi lipseste este un receptor FM pe telefon ca sa pot avea si radio prin aceeasi metoda, dar nu e o problema prea mare pentru ca in afara oraselor ar trebui sa caut si sa schimb frecventele destul de des.

Problema:
La drumuri mai lungi as vrea sa schimb melodiile din cand in cand. De obicei cand sunt singur in masina ma las pagubas. Dar cand conduc cu pasager mi-ar fi de folos sa poata sa schimbe el melodiile. Intrebarea mea este daca exista vreo aplicatie pentru pasager cu ajutorul careia sa se poata conecta la playerul de muzica de pe telefonul meu, sa caute de pe telefonul lui intre melodiile din telefonul meu si sa schimbe melodiile?

Eventuala solutie poate sa includa si instalarea pe telefonul meu aplicatii si acordarea de drepturi.

Mi se pare oportun sa specific urmatoarele:
- fiind in masina nu sunt conectat la Wi-Fi si accesul la internet este slab in afara oraselor. Exista unele aplicatii care ofera solutia dar solicita conexiune permanent activa sau conexiune pentru ambele telefoane la aceeasi retea Wi-Fi, ceea ce este imposibil.
- cea mai buna conexiune intre telefoane mi se pare cea prin Bluetooth pentru ca nu implica conexiune la internet si nici Wi-Fi comun pentru ambele telefoane.
- telefonul meu este un Xiaomi Mi5 Pro cu Android 6.0, 4 GB RAM, procesor Snapdragon 820 si 128 GB spatiu de stocare.
- nu am root la telefon si nici nu as face pentru ca nu sunt un mare hacker.
- aplicatie pentru muzica folosita actual este cea built-in de la producatorul telefonului. Imi place ca poate reda si format .flac.

Solutia cu aplicatia Team-viewer nu imi este utila deoarece solicita conexiune permanenta la internet. In plus ofera acces integral asupra continutului telefonului meu si asta nu este o optiune de dorit. De dorit este o aplicatie care sa functioneze doar pe partea de media. "De dorit" nu inseamna ca trebuie neaparat limitat la asta.

Astept indicatiile voastre in ceea ce priveste o aplicatie in acest sens, sau poate ceva setari pe care eu nu stiu sa le fac inca.

Va multumesc,
m0by

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi și nu ia pasagerul telefonul fizic și schimbă melodia ?
Fără alte bătăi de cap...

#3
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018

View Postm0by, on 14 martie 2018 - 10:56, said:

ofera acces integral asupra continutului telefonului meu si asta nu este o optiune de dorit.

View Postexceswater, on 14 martie 2018 - 11:06, said:

Păi și nu ia pasagerul telefonul fizic și schimbă melodia ?
Fără alte bătăi de cap...
Hmmmmm, nope....

Se gasesc deja facute asemena cabluri, pe la chinezi, il fixezi undeva pe mijlocul masinii sus/jos:
http://www.wisebread...while-you-drive
Si/sau aplicatii + cablu:
https://play.google....gausslabs&hl=en

Eventual folosesti un player care sa aiba butoane/text mari, sa vada orice pasager din masina telefonul fixat pe bord.
Exista unele playere care au car mode.

Prin buletooth apar 3 posibile problemite:
1. telefonul tau trebuie sa suporte conexiune simultana la 2 dispozitive bluetooth: radio masina + alt telefon
2. trebuie sa imperechezi telefonul tau cu al fiecarui pasager (macar o data....)
3. pasagerul trebuie sa instaleze si el o aplicatie (cam asa lucreaza toate astea: server / client)
Ia vezi astea:
https://play.google....?id=fk33.remote
https://play.google.....device.blectrl

Edited by mybrandnewmail59, 14 March 2018 - 11:19.


#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Mã dau exact ca tine cu waze permanent și prin blutut radio online. Mã plictisesc rapid de selecții, d'aia merg pe radiourile americane.
Puține porțiuni nu au net la jiji...
S-a scris mai sus, modulatorul mp3 preia comenzile player'ului de pe telefon pe butoanele proprii, fwd,rew,stop,play!...ceea ce ai face cu alt telefon....cã plailistul nu va apãrea....pe al doilea telefon.

Edited by sarac.lipit, 14 March 2018 - 12:15.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
S-ar putea rezolva mult mai simplu. Pe mine nu m-a interesat niciodată să aud indicaţiile navigatorului în boxele maşinii, dar dacă vrei, uite o cale:
1. Cumpără un emiţător (modulator) FM, îţi recomand Tuadia. Îl cuplezi la bricheta maşinii.
2. Cuplează telefonul la mufa de intrare a emiţătorului, telefon pe care bănuiesc că ai instalat programul de navigaţie. Îţi trebuie un cablu cu jack-uri mici, ambele stereo.
3. Setează programul de navigaţie să transmită sunetele pe alt canal decât cel media (în cazul telefoanelor Samsung).

Edited by PSC, 14 March 2018 - 12:15.


#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De ce atâtea complicații ?
Unde ții telefonul ăsta cu muzica, în portbagaj ?

Chiar nu poate căuta pasagerul altă melodie ?

Ne omoară tehnologia.

Pui Teamviewer pe tel, și suni un prieten care se conectează la tel și schimbă el melodia.

#7
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Exces, da' ce nu intelegi ?!
Omul a spus EXACT despre Teamviewer, ca nu prea il vrea.
Daca ofereai si alta alternativa, mai intelegeam, dar asa, insisti, chiar de 2 ori, cu aceeasi chestie.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Era în spirit de glumă. Tu mă cerți sau mi se pare mie? Ești pasagerul lui sau cum ?

Să ai un om în mașină, pe scaunul din dreapta, care poate pune mâna pe telefon și care să poată schimba melodia cu 2 clickuri, și tu să vrei aplicații de remote gen Teamviewer, care să meargă automat de pe orice telefon prin bluetooth, că poate se schimbă pasagerul, și care să nu presupună acces fizic la telefonul care face play - gen accept sau ok sau orice, doar pasagerul să instaleze aplicația Țî, mie îmi pare troleală. Maximă chiar.

Pasagerul ia telefonul în mână, schimbă melodia și îl pune la loc să nu îl zgârie.

Zi mai bine că nu vrei să caute iubita prin telefon nu că aplicație.

Folosesc la drum lung un TECKNET

Attached File  61yhdNt8uDL._SX385_.jpg   11.83K   11 downloads

ca să dai NEXT rotești de chestia gri în sensul acelor de ceasornic
Invers e pentru PREVIOUS.
Telefonul emite către el prin BT, el mai departe dă către radio. Fără fire. Are și mufă usb doar de încărcare.

Punct.


El vrea aplicație pentru pasager nu cabluri and shit, deci și tu ai propus altceva.
Răule care ești.

Edited by exceswater, 14 March 2018 - 13:53.


#9
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Sau mai simplu, un car kit
https://www.evomag.r...term=2018-03-14
https://www.evomag.r...term=2018-03-14

#10
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Hai sa-ti dau o alta metoda, pe care o folosesc si eu, tot Roidmi 3 am.

Folosesti Spotify ca tot a intrat in Romania de ieri, iar acesta se poate integra in Waze, in sensul ca iti apar butoanele de next pauza etc pe ecranul Waze si in felul acesta nu mai trebuie sa iesi din aplicatie. In felul asta uiti si de radio, chiar nu-i mai vad rostul, alegi un playlist deja facut de Spotify sau iti faci tu acasa pe tableta sau PC (pe telefon poti face operatiunea asta mai greu sau contra cost) playlistul si folosesti butoanele doar daca te-ai plictisit de vreo melodie si ii dai skip.

#11
m0by

m0by

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.10.2006
Salutare din nou,

In primul rand multumesc pentru raspunsuri si pentru timpul acordat.
Desi mi-era frica ca am facut cam lung postul cu expunerea problemei se pare ca totusi ar mai fi cate ceva de adaugat pentru a fi totul mai clar.

Indicatiile audio ale navigatorului sunt extrem de importante pentru mine, de exemplu: depasirea limitei de viteza, sau aparitia unui echipaj de Politie in fata. Sa nu aud aceste indicatii poate fi neplacut in conditiile in care rulez cu muzica mai tare. Din acest motiv insist sa am navigatorul prin Bluetooth in boxele masinii.

Am integrat deja Spotify cu Waze :)  Dar asta e valabil doar pentru plimbari scurte pentru ca nu am destul internet cat sa stau pe Spotify ore intregi. Cand ziceam de drumuri lungi ma refeream la 4-6 ore pe zi. Din acest motiv este mare si cantitatea de muzica stocata pe telefon.

In plus, rulez mult si in afara tarii iar acolo acoperirea GSM dintre orase este slaba sau chiar inexistenta, cred ca multi stiu deja asta. Si pe langa asta nu este de dorit sa risc sa raman fara internet (si automat navigator) pe o autostrada afara tarii. Team viewer din punctul meu de vedere are aceeasi problema legata de conectivitatea la internet, pe langa problema oferirii de control asupra intregului continut.

Astfel ca muzica se afla in telefon deja, sunt aproximativ 20 GB de muzica de la rock la club house. Dupa doua sau mai multe ore de condus, daca vreau sa schimb o melodie (poate si la alte persoane este la fel) inseamna ca vreau sa schimb genul sau poate eu sau pasagerul vrem o melodie anume de care ne-am amintit. Este insuficient sa dau comanda next ca sa am asteptarea ca s-a rezolvat pentru ca s-ar putea sa vina o melodie din acelasi gen iar o melodie anume nici nu mai are rost sa mai iau in calcul. Functia de search sau cel putin scrolling in lista este absolut necesara pentru pasager.

Pe langa asta, sa ia pasagerul telefonul in mana sa schimbe melodia nu este o problema din cand in cand, asta se si intampla uneori in prezent. Problema apare cand se doreste schimbarea mai multor melodii una dupa cealalta pentru ca ar trebui sa ia telefonul din suport la fiecare 2-3 minute. Daca mai apare vreo intersectie in timpul acesta deja se poate agrava problema.

Parcurgand raspunsurile de mai sus, am observat ca am cauzat si cateva nemultumiri. Nu este obligatoriu sa se inventeze ceva acum pentru mine, stiu ca nu pot avea totul dedicat pentru ideea mea. Situatia este de asa natura ca astazi nu am gasit alta solutie si am incercat si aici. In acelasi timp, recunosc ca nu pot face o investitie intr-un sistem foarte performant. Asta se motiveaza prin faptul ca masina, telefonul(-oanele) si receiver-ul Bluetooth exista deja si nu stiu cat timp o sa mai am masina asta. Asa ca nu pot sa fac o investitie care sa ajunga inutila peste un an sau 6 luni.

Ce ma intereseaza, cu tot bunul meu simt, este sugestia unei solutii pentru o situatie cat mai apropiata de situatia mea prezenta. Va multumesc.

#12
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Alt telefon, cel mai petarda, doar pentru muzica ;)
Am de vinzare 2 'eftine ;)
Sau un player portabil cu ecran.

#13
m0by

m0by

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.10.2006

View Postmybrandnewmail59, on 15 martie 2018 - 13:01, said:

Alt telefon, cel mai petarda, doar pentru muzica ;)
Am de vinzare 2 'eftine ;)
Sau un player portabil cu ecran.
Salut, si cum pun si navigatia de pe telefonul meu prin Bluetooth?

#14
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Are aux in radio-ul masinii ?!
https://www.emag.ro/...0/pd/DX896YBBM/

Merg conectate 2 dispozitive bluetooth la radio-ul masinii?

Oricum, din noile detalii (pasagerul sa vada si lista de melodii din telefonul tau) nu cred ca vei gasi ceva deja facut.
Poate facut personalizat (nu cred ca e ieftin)

Edited by mybrandnewmail59, 15 March 2018 - 13:54.


#15
m0by

m0by

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.10.2006

View Postmybrandnewmail59, on 15 martie 2018 - 13:52, said:

Are aux in radio-ul masinii ?!
https://www.emag.ro/...0/pd/DX896YBBM/

Merg conectate 2 dispozitive bluetooth la radio-ul masinii?

Nici una nici alta.
Bluetooth-ul este un Roidmi 3 (achizitionat de mine) si nu se poate conecta mai mult de un telefon la el.
CD-player-ul masinii nu are Aux-in din pacate.
Oricum, ideea cu cablul bifurcat poate fi folosit doar pe Audio OUT. La Audio IN ar fi nevoie cel putin de un mixer audio, nu functioneaza asa usor.

Ceva personalizat nici nu astept.
Totusi, chiar sa nu existe vreo aplicatie de controlat partea media dintr-un alt dispozitiv Android fara conexiune internet?
Mi-e greu sa cred ca sunt eu primul din lume care s-a gandit (sau care s-a lovit) la situatia expusa.
Macar ceva partial... sau un alt player audio prevazut cu interfata de utilizare la mai multi utilizatori Android prin bluetooth.

Edited by m0by, 15 March 2018 - 17:52.


#16
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Pai, vezi ca ai mai sus vreo 2-3 aplicatii, le-ai testat ?!

#17
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008

View Postnick5roo, on 14 martie 2018 - 14:14, said:

Inițiator, tu ai văzut ce am scris eu? Asta face cam tot ce vrei. Este intermediar între telefon mobil și mașină.

#18
m0by

m0by

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.10.2006
Buna ziua din nou,

Revin cu solutia.
Mai intai vreau sa va multumesc tuturor pentru sfaturi.

Solutia a presupus instalarea a unei  noi aplicatii player audio pe telefonul meu (Black player) si o aplicatie pentru comanda de la distanta prin Bluetooth, recomandata de

View Postmybrandnewmail59, on 14 martie 2018 - 11:10, said:

, si anume Phone to tablet, pe ambele telefoane.

Totul functioneaza perfect, va multumesc.

Zi frumoasa :)

Edit:
Si ce este foarte important de stiut este ca nu a costat niciun ban, aplicatiile sunt gratuite.

Edited by m0by, 25 May 2018 - 15:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate