Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Legislatie arenda

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Seara buna,
La scoaterea terenului dat in arenda unei societati pe actiuni, aceasta trebuie sa restituie proprietarului asa zise parti sociale.
Tocmai am aflat de acest lucru si as vrea sa aflu amanunte, daca ma puteti lamuri!
Multam frumos.

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu trebuie să facă nimic ce nu scrie în contractul de arendare.

Ca amănunt: societatea pe acțiuni nu poate restitui părți sociale, nu are așa ceva.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
trebuie să restituie numai terenul pe care l-a închiriat-folosit.firma este a omului care a luat în arendă terenul

#4
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Multam.
Informatia o am de la un amic ce administraza o asociatie ce lucra pamant arendat, numa ca este SRL.
Eu nu ma pricep in acest domeniu...sa mai aflam si alte pareri, daca vor fi!

#5
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Poate cere părți sociale la retragerea din societățile agricole înființate în locul fostelor CAP-uri dar aici au calitatea de membrii asociației nu arendatorii.

#6
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Poti dezvolta un pic mai pe intelesul meu?!
Nu prea stapanesc termenii.
Merci

#7
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Citez din legea 36/1991:
"Art. 34. -
Societatea este obligată să restituie părțile sociale ale asociaților ieșiți în orice mod, la care se va adăuga sau scădea partea cuvenită din profitul sau pierderea societății, potrivit bilanțului aprobat de adunarea generală pentru finele anului în care a încetat calitatea de asociat."

#8
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Cred ca e legea 18/1991
Au calitate de membrii asociatii nu arendator.


#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
1) arenda este practic o chirie pe un teren.iau de la 10 oameni terenurile si le dau produse sau bani.                                                             2)ce ai auzit cu părțile sociale este o formă de asociere a proprietarilor într-o asociație unde fiecare intră cu cât teren are.fiindcă unul are 10 ha iar altul 2ha au adunat terenul și au făcut regula de trei simplă și-au determinat procentul cât deține fiecare in asociație(are 20% teren are 20% părți sociale) când ieși din această asociație ieși cu acele părți sociale de care ai auzit.dar aceasta nu-i arendă(primul caz era)

#10
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Asa este, am lamurit problema.
In cazul meu, am dreptul la aceste parti sociale, dar nemultumirea ca nu s-a spus ramane.
La intrebarea mea de ce n-am fost informati despre aceste drepturi administratorul asociatiei s-a eschvat...
Fac o cerere si astept...mi s-a spus ca va dura ceva timp rezolvarea!
Pentru un alt lot, retras in urma cu 2-3 ani, cica s-a "prescris"!
Nu ramane asa, am sa ma informez.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate