Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sony spune ca Nikon si Canon vor adauga in portofoliu modele FF mirrorless in maxim un an

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#163
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostStefanSC, on 16 august 2018 - 10:14, said:

Daca Sony avea un raspuns potrivit ML-urilor de la Canikon ce sunt pe teava, auzeam zvonuri despre el, chiar daca aparea spre sfarsitul anului, pentru niste FUD necesar in randul clientilor.

Sony care are deja cateva generatii de ML-uri + obiective ML (o oferta completa) nu cred ca trebuie sa aiba un raspuns pentru niste camere care s-a zvonit ca urmeaza sa apara.

Cred ca Nikon si Canon au de tras ca sa recupereze.

Edited by katran, 16 August 2018 - 16:22.


#164
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 16 august 2018 - 15:58, said:

..sunt la inceput de drum si au mult de recuperat.
Nu neaparat. Daca scot body si adaptor, cu functii relevante, nu trebuie sa recupereze nimic, cei cu bani vor cumpara a doua zi noul body si vor utiliza minunatele obiective cu noile functii minune.

#165
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postkatran, on 16 august 2018 - 15:58, said:

Sony care are deja cateva generatii de ML-uri + obiective ML (o oferta completa) nu cred ca trebuie sa aiba un raspuns pentru niste camere care s-a zvonit ca urmeaza sa apara.

Cred ca Nikon si Canon au de tras ca sa recupereze.

Pai treaba e cam asa: vine Photokina si apoi sezonul de iarna unde sunt vanzarile cele mai mari. Iar jocul curent este: "fura din cota de piata a concurentei".

Daca Nikon lanseaza un ML capabil (sansele sa fie asa sunt destul de mari, pe partea de inginerie fiind, poate, cei mai buni de pe piata), atunci se va vorbi mult in presa de
specialitate despre ei. Asta se traduce in vanzari mai bune pentru Nikon (chiar si la nivel de DSLR... lumea va vedea ca are o alternativa pt viitor in Nikon ML) si inseamna ca oameni care aveau interes sa treaca din barca Nikon in cea Sony in urmatoarele luni vor amana aceasta miscare sau vor renunta.

Nu gandi in termeni de functionalitate cat in termen de news-share si mind-share. O noua camera (sau o suita de obiective) ar fi adus celor de la Sony ceva news-share si mind-share si ar fi generat vanzari/tras clienti catre ei.

Legat de recuperat:
http://www.sansmirro...iii-camera.html
Vezi cate observatii are omul de facut referitor la ergonomia A7III-ului...

#166
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
La recuperat nu ma refeream doar la performanta/functii, ci la tot : oferta de camere, obiective, accesorii...etc.

Nikon si Canon nu vor putea recupera imediat, nici nu se pune problema ca vor concura la inceput cu Sony pe segmentul ML, insa asa cum ai spus aparitia noilor modele va fi un semnal pentru cei care vor sa schimbe barca. Nu cred ca ca aceste prime modele vor atrage cumparatori de la alte marci.


O alta mica problema o sa fie preturile. Sony vinde ML-uri de ceva timp, unele chiar sunt la pret mic. Obiectivele sunt alta poveste.

Edited by katran, 16 August 2018 - 17:11.


#167
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Cumparatorii sony sunt gusteri momiti cu body ieftin, cei ai canikon sunt inteligenti si au in vedere toate aspectele. Daca aparatul va fi bun si nu face nikon vreo greseala se vor calma spiritele.
Ce accesorii sa mai fie nevoie sa scoata nikon? Iar obiective vor fi cele existente, si noutatile vor pune cireasa de pe tort.

Edited by crokodilu, 16 August 2018 - 17:52.


#168
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Sunt mult mai multi posesori de canikon in asteptare decat a vandut Sony in toti acesti ani... inclinarea de balanta se va face foarte rapid.

#169
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
chestia e că dpdv ergonomic butonul acela de deblocare al obiectivului de pe montură rămâne tot în locul din stânga al acesteia (asta ar reieși din imaginile disponibile până acum) ceea ce, cel puțin pentru mine e mai incomod, implică schibarea prizei camerei, trebuie să iau mâna de pe grip și deci să pierd timp fiind un proces mai comlicat decât în cazul unei amplasări în dreapta a butonului cum e la Fujifilm, Sony, Leica și Pentax. Nu m-am obișnuit cu acest aspect deși am trecut de la Pentax la Nikon la sfârșitul lui 2010 (am rămas pe film la Pentax totuși). Am obiceiul să schimb obiectivul din mers, îmi trag geanta-n față, o deschid, cu mâna stângă demoentez obiectivul, îl bag în geantă, apuc un alt obiectiv și-l montez tot cu stânga, rapid, negiind nevoie să las gripul camerei. Practic e mai... practic. Poate când nu ești presat de timp nu e mare lucru dar pentru mine este.

#170
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postkatran, on 15 august 2018 - 17:05, said:

...
Sony a anuntat ca in ultimele 6 luni este marca cu cele mai mari vanzari de FF-uri din Statele Unite.
De 6 ani Sony este lider la vanzarile de ML din US.
...
Eu am văzut recent o statistică oficială la vânzări ILC Japonia 2017. Acolo Canon și Nikon dominau clasamentul cu cifre mari. Să se fi schimbat lucrurile brusc? Ar fi ciudat... Din păcate nu cunosc (și probabil nici nu există) statistici oficiale la nivel mondial sau pe continente / țări, ceea ce lasă spațiu de manevră marketingului.

Dincolo de asta eu unul nu văd un mare avantaj la ML vs. dSLR. D850 e o cameră greu de depășit la capitolul funcționalitate / preț iar 5D4 e pe aproape. Nikon a dovedit clar în ultimii ani că au un engineering exemplar la camere, la fel Canon la obiective. Sony sunt tari și de admirat la "zbatere". Mergeți la F64 și jucați-vă cu un A7/3. Dincolo de IQ exemplar (jos pălăria) ergonomia e de tot rahatul. Nu mai vorbesc de faptul că aparatele Sony sunt urâte, rău de tot. Iar obiectivele indecent de scumpe. Așa că vă mai dura până când Sony va conta pe bune. Dar e bine că a apărut o alternativă nouă pe piață.

#171
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k75egri3u24?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#172
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
@Cristi

In comentariul meu scriam ca este vorba despre US (State), unde Sony este o marca foarte apreciata de utilizatori de mai multi ani. Sony a mai fost acolo lider foto (FF) si in 2017, dar doar pentru 2 luni.

Cred ca japonezii sunt mai conservatori. La fel si europenii.

La sfarsit zic piata din US are un cuvant greu de spus in orice domeniu, nu doar foto.  Influenteaza tendintele. Este o putere uriasa de cumparare acolo. Cine nu tine cont de ea...


View Postcalexe, on 18 august 2018 - 13:08, said:

Așa că vă mai dura până când Sony va conta pe bune. Dar e bine că a apărut o alternativă nouă pe piață.

Momentan Sony este singurul care ofera ML-uri FF si dupa cum se vede conteaza. Are vanzari bune.
Probabil ca preturile lor sunt mari din cauza ca nu au concurenta directa. Alternativele sunt ML crop sau DSLR FF.

Edited by katran, 18 August 2018 - 14:47.


#173
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Da, eu am înțeles că era vorba numai de piața SUA, și numai de o anumită perioadă, etc.. Ziceam că atâta vreme cât nu publică cifre relevante (ca să poată fi eventual combatuți de cei interesați) e cam frecție. Sau marketing ieftin. Lucrez în vânzări și marketing și știu foarte bine cum se fac chestiile astea.
Îți povestesc mai mult la o bere, nu știu dacă are rost aici. Ideea e că dacă-l crezi 100% pe producător și te duci la client (profesionist) cu astfel de BS-marketing ți-o iei rapid în freză.

Mie statement-ul Sony îmi aduce a gâdilat sub bărbie pentru cei care au cumpărat camere de la ei, și anume segmentul de fanboys (că pe ăia serioși îi doare-n bască), și muci în ciorba celor de la Nikon, care tocmai au anunțat ML.

Edited by calexe, 18 August 2018 - 16:18.


#174
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Zvonuri ca primul Canon ar fi lansat saptamana viitoare ,sursa

#175
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Canikon s-au inteles cumva sa se sincronizeze reciproc?

#176
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Mai bine pace decat razboi cea ce in dezavantajul nostru. Cam mare secretomania celor de la Canon,  fara countdown, fara scurgeri... si nu am inteles care e rostul sa chemi jurnalisti in secret, sa faca ce? Sa semneze contract de confidentialitate ca nu or sa zica nimic mai departe? Sa vedem...

#177
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Rumored specifications

28MP full frame sensor
Dual Pixel Auto Focus
IBIS (In Body Image Stabilisation)
10fps shooting
4k@30fps1080p@60fps
Priced $1,900

Interesant ar fi sa vedem daca au adus ceva imbunatatiri la DPFA si daca au adaugat focus stacking ( ambele patentate anul acesta)

Edited by cristi_cost, 28 August 2018 - 18:47.


#178
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Canon EOS R body
Canon EOS R w/ 24-105mm f/4L lens kit
RF 35mm f/1.8 M IS (It is unknown whether it is “M IS” or “MIS”)
RF 50mm f/1.2L USMRF
28-70mm f/2L USMRF
24-105mm f/4L USMM Adapter RPD – E1 (USB POWER ADAPTER)

De aceasta montura hibrid s-a tot spus, de asemenea umbla vorba de zoom-uri f2 gen 70-125mm f2 avand la baza un patent de a lui Canon

Edited by cristi_cost, 31 August 2018 - 14:17.


#179
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
2428-70mm f2? Asta chiar as vrea sa vad...

L.E: am citit pe diagonala. Tot ar fi ceva impresionant.

Edited by StefanSC, 31 August 2018 - 14:51.


#180
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
28-70

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate