Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

CASS 2018 - un nou forfetar ?

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#109
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
in actuala lege automat intri la plata cand o sa ai nevoie fara sa completezi nici un formular daca ai venit sub 12 salarii minime. doar dacă vrei să plătești lunar trebuie să completezi un formular. oricum viitoarea lege face un lucru bun pentru persoanele care au venituri mici si anume, îi pune sa plateasca 1100 pe an pentru a fi asigurat (asa o sa plătesc si eu) fata de 2200 cum te punea actuala lege. era cresterea prea mare intrun an de la 960 pe an la 2200...totuși sant persoane care sar cu putin peste venitul de subzistenta si care faceau totuși un efort sa plateasca 960 pe an pentru a fi asigurati. deci eu zic ca pentru aceste persoane legea aduce o îmbunătățire.

#110
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
@rosix
Cele 2 "articole" sunt scrise de aceiași persoană, deci nu sunt în mai mulți, iar în primul articol scrie:

Quote

Concret, contribuția la sănătate va fi datorată de PFA-uri și ceilalți contribuabili ce desfășoară activități independente și dacă veniturile lor extra-salariale, cumulate, nu vor depăși plafonul de 22.800 de lei, așa cum ne-a semnalat un cititor avocatnet.ro

Asa ca scuză-mă dacă nu am încredere în ce i-a semnalat nenea aluia un cititor fidel.

#111
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Cred ca aia care au facut draftul asta, mama lor de golani ca daca va prind va rup capetele, stau pe topicul asta si citesc, si rad, si mor de ras, cum ne dam noi de ceasul mortii, ca deh, un nebun arunca o piatra intr-o balta si 23000 de inteligenti nu o pot scoate, voi chiar va certati pe marginea aberatiilor ?

#112
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostTheUglyOne, on 18 martie 2018 - 10:41, said:

@rosix
Cele 2 "articole" sunt scrise de aceiași persoană, deci nu sunt în mai mulți, iar în primul articol scrie:



Asa ca scuză-mă dacă nu am încredere în ce i-a semnalat nenea aluia un cititor fidel.

Eu sunt cititorul care le-a semnalat, altfel dormeau pe ei, ca restul romanilor...

#113
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Ok.. cineva a furnizat o noua explicatie plauzibila dupa parerea mea (desi imi mentin parerea ca Art 174 (15) e formulat voit confuz):

Cineva sustine ca cei care declara ca vor obtine venituri peste 12x1900 lei pe an si sunt automat obligati sa plateasca pana la 31 martie 2019 contributia CASS, in caz ca se va constata ca au obtinut venituri sub plafon, vor fi executati doar la 6x1900 lei, pentru ca au fost (teoretic) asigurati tot anul 2018, doar prin depunerea declaratiei.

E o varianta, dar pana nu vine ANAF sa spuna concret la ce se refera Art 174 (15) nu putem decat sa ne dam cu presupusul... Din acel articol rezulta ca TOTI cei care obtin venituri sub plafon sunt obligati la plata CASS, calculat la plafonul minim.

#114
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006

View Postrosix, on 18 martie 2018 - 15:09, said:

Ok.. cineva a furnizat o noua explicatie plauzibila dupa parerea mea (desi imi mentin parerea ca Art 174 (15) e formulat voit confuz):

Cineva sustine ca cei care declara ca vor obtine venituri peste 12x1900 lei pe an si sunt automat obligati sa plateasca pana la 31 martie 2019 contributia CASS, in caz ca se va constata ca au obtinut venituri sub plafon, vor fi executati doar la 6x1900 lei, pentru ca au fost (teoretic) asigurati tot anul 2018, doar prin depunerea declaratiei.

E o varianta, dar pana nu vine ANAF sa spuna concret la ce se refera Art 174 (15) nu putem decat sa ne dam cu presupusul... Din acel articol rezulta ca TOTI cei care obtin venituri sub plafon sunt obligati la plata CASS, calculat la plafonul minim.

View PostTheUglyOne, on 17 martie 2018 - 22:09, said:

Se refera la cei care au estimat ca fac peste 12 salarii si automat sunt asigurati la baza de 12 salarii, insa la final se constata ca au realizat venituri sub plafon.

Ai fi surprinsa sa constati asta, insa .. sa nu spui ca nu ti-am zis.

#115
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
A aparut si oug-ul
http://media.hotnews...oug-18-2018.pdf

#116
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
poate o persoana desteapta extrage esentialul pentru sănătate din ordonanta asta.

#117
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008
Rămâne cum am spus:

Plata CASS se face dacă ai venituri anuale care depășesc nivelul a 12 salarii minime. În acest caz datorezi 1920 lei.
Excepție pentru cei care sunt angajați cu salariu și realizează venituri suplimentare din categoria drepturilor de autor.
Dacă vrei să te asiguri dar ai venituri anuale mai mici de 12 salarii minime, plătești doar echivalentul a 6 luni (adică 960 lei anual - în câte tranșe vrei tu)
Toate plățile se fac (eșalonat sau integral) până la 15 martie 2019, care este și termenul depunerii declarației unice în 2019 (definitivarea situației veniturilor din 2018 și estimarea pentru 2019).
Doar anul acesta, termenul de depunere a declarației este 15 iulie inclusiv.

Attached File  CASS mar 2018 1.jpg   86.06K   18 downloads
Attached File  CASS mar 2018 2.jpg   77.01K   19 downloads
Attached File  CASS mar 2018 3.jpg   92.45K   18 downloads

#118
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
bun, atunci o sa plătesc și eu.

#119
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postsorin40, on 25 martie 2018 - 17:58, said:

Rămâne cum am spus:

Plata CASS se face dacă ai venituri anuale care depășesc nivelul a 12 salarii minime. În acest caz datorezi 1920 lei.
Excepție pentru cei care sunt angajați cu salariu și realizează venituri suplimentare din categoria drepturilor de autor.
Dacă vrei să te asiguri dar ai venituri anuale mai mici de 12 salarii minime, plătești doar echivalentul a 6 luni (adică 960 lei anual - în câte tranșe vrei tu)
Toate plățile se fac (eșalonat sau integral) până la 15 martie 2019, care este și termenul depunerii declarației unice în 2019 (definitivarea situației veniturilor din 2018 și estimarea pentru 2019).
Doar anul acesta, termenul de depunere a declarației este 15 iulie inclusiv.
Din paragraful al doilea insemnat cu galben rezulta limpede ca in 2019 toti cei care au realizat chiar si 5 lei venituri vor plati CASS la 12 salarii brute.

Ca sa adauge la confuzie, din al treilea citat (neinsemnat cu galben) rezulta ca orice persoana care realizeaza chiar si 5 lei venituri datoreaza CASS la 6 salarii brute, daca au fost suficient de neghiobi incat sa estimeze ca vor depasi 12 salarii brute.

Deci avem trei categorii de situatii:
- Cei care estimeaza si depasesc 12 salarii brute - platesc la 12 salarii brute
- Cei care estimeaza, dar nu depasesc 12 salarii brute - platesc la 6 salarii brut
- Baza de calcul este 12 salarii brute pentru toata lumea care realizeaza venit nesalarial

Situatia 2 e in contradictie cu situatia 3. Legislatia romaneasca si desteptii care o scriu. Sau perversii, poate ca e intentionat, prea seamana cu ce a mai fost.

Diferenta consta in raportarea la timp: estimeaza vs realizeaza. Nu cred ca e neintentionat.

View Postrosix, on 18 martie 2018 - 08:19, said:

Daca nu iese tambalau maxim cu aceasta teapa fiscala, chiar suntem un popor de prosti.
N-am auzit de niciun tambalau. Dar nu era nevoie de demonstratia de acum ca sa stim ca ipoteza cu poporul e corect exprimata.

#120
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008
^^
Uite ce zic și alții:

Quote

CASS venituri din activităţi independente + altele (excluzând drepturi de autor)
Pentru venituri din activități independente (excluzând drepturile de proprietate intelectuală), cedarea folosinţei bunurilor, agricultură, silvicultură, piscicultură, asocieri cu persoane juridice, investiţii şi alte surse, se trece de la sistemul de stabilire a CASS de către ANAF prin decizii de impunere, la sistemul de autoimpunere (calculul CASS se efectuează de către contribuabil – persoană fizică prin declarația unică).
Persoana fizică face evaluarea pentru încadrarea ca plătitor CASS, în funcție de venitul estimat pentru anul curent (independent de venitul realizat în anul precedent):
    venitul net estimat, cumulat din toate categoriile de venituri, pentru anul curent ≥ 22.800 lei – datorează CASS la nivelul salariului minim
   venitul net estimat cumulat din toate categoriile de venituri, pentru anul curent < 22.800 lei – nu datorează CASS, însă persoana fizica poate opta pentru plata CASS astfel:
- dacă își exercită opțiunea prin DU până la termenul de depunere, plăteşte CASS la 6 salarii minime și este asigurat 12 luni;
- dacă îşi exercită opţiunea prin DU după termenul de depunere, plăteşte CASS la 12 salarii minime și este asigurat 12 luni.
Autoimpunere – an curent:
    CASS se stabilește prin declarația unică de către contribuabil;
    plaţile de CASS se efectuează oricând până la scadență (31 martie anul următor);
    posibilitatea de rectificare a declarației până la termenul de plată (până la 31 martie).
Persoane fără venituri an curent
Depunerea declarației unice prin care dobândește calitatea de asigurat – plăteşte la 6 salarii minime şi este asigurat 12 luni (indiferent dacă declarația unică este depusă înainte sau după termenul normal de depunere).

https://legestart.ro...rul-600-inclus/

#121
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Buna ziua.
Am citit tot topicul dar sunt intr-o ceata mai mare decat inainte sa intru aici... :)
O persoana care nu este salariata cu un contract de munca , nu are alte venituri in afara de dobanzi infime la depozitele bancare , ce datoreaza in aceasta situatie la plata asigurarilor de sanatate?
Mentionez ca anterior anului 2018 , persoana a platit individual din proprie vointa suma anuala(960 lei). Si asta de vreo 4 ani.
Acum s-a dus naibii suma asta si vrea sa stie care este modalitatea pentru a fi totusi asigurat dar sa plateasca minimul permis de lege(daca o fi asa ceva).

Nu a completat nici o declaratie niciodata nici despre venit nici despre asigurari. Efectiv mergea la ghiseu si platea contributia pentru sanatate.
O sa fie nevoit de acum incolo sa depuna vreo declaratie? Repet, nu are venituri in afara de cele mentionate(cativa zeci de lei anual din depozite bancare).

Scuze de intrebare dar ma freaca la cap si nu stiu cum sa il ajut asa ca va intreb si eu pe voi :)

Multumesc anticipat.

#122
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
deci depune declaratie ca obtine x venituri sub 12 salarii minime pe economie apoi bifează ca vrea sa plătească cass si o sa plateasca 1140 lei pe an si o sa fie asigurat.

#123
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Completeaza declaratia ca are venituri sub plafon si opteaza pentru asigurare. O sa plateasca la nivel de 6 salarii. 1140 lei / an.
Sa depuna declaratia inainte de termen (anul asta 15 iulie).

#124
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
multumesc pentru raspunsuri , sper sa mearga solutia asta.
Si ce suma sa treaca la venituri? ca nu cred ca se poate spune exact o suma care vine din dobanda aia bancara,nu?

L.E.: doar ce m-a sunat persoana si m-a bagat mai mult in ceata...
A fost sa se intereseze si de acolo i-au spus sa completeze declaratia 604.
in acea declaratie apar doar 2 optiuni, fie plata integrala adica 10%  x 12 sal minime ori 1 plata la nevoie(echivalentul a 10% din 7 salarii minime).
Nu i s-a spus nimic de varianta expusa mai sus.
offf... greu e cu birocratia asta...

Edited by flp014, 26 March 2018 - 12:49.


#125
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
probabil cei de anaf de la ghiseu nici nu stiu ca s a dat ordonanta... trebuie să mai treaca 2 luni pana stiu si ei ce si cum.. si mai mult ca sigur nici peste 6 luni nu stiu sigur nimic. sa mai aștepte o luna prietenul tau.

#126
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postsilesax, on 26 martie 2018 - 13:02, said:

probabil cei de anaf de la ghiseu nici nu stiu ca s a dat ordonanta... trebuie să mai treaca 2 luni pana stiu si ei ce si cum.. si mai mult ca sigur nici peste 6 luni nu stiu sigur nimic. sa mai aștepte o luna prietenul tau.
multumesc inca odata. Ce ordonanta mai exact ( daca este in vigoare deja)?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate