Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Peugeot 308

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Green67

Green67

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.03.2017
Am inceput sa caut pe net, in UK, sa imi cumpar o masina si dupa ceva cautari, am ajuns la un Peugeot 308. Pe siteul unde ma uitam mai erau ceva review-uri si multi ziceau ca e o masina foarte buna, insa altii ca nu le place, ca mananca mult ulei, ca una, ca alta. Stiu ca in general depinde de la masina la masina, nu e neaparat daca la cineva nu merge un model, inseamna ca toate masinile de la modelul ala sunt proaste.

Asa ca, intreb si eu pe ici, pe colo, are cineva idee cum sunt Peugeot-urile in general si mai ales 308??
Am gasit acum un model din 2008. ei zic, pe site ca are un consum undeva la 4.7 (media), motor de 1.6, Diesel si 1850 de lire pretul.
Daca are cineva o parere despre asta, sa imi fac si eu o idee pt cand mai caut.

Edited by Green67, 12 March 2018 - 11:30.


#2
xwildmanx

xwildmanx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 12.05.2009
Am avut un 308 din 2009 .

Apa, paie si bataie . Adica consumabile . Consumul e real .
Am mers din curiozitate la consum pe o distanta de 230 km si am scos 3,6 % .
La consum am zis . Mers normal nu depasea 5%
Poezia cu '' piesele frantuzesti e scumpe ''  a ramas legenda . Am schimbat ambreiajul cu 900 de lei , cu tot cu manopera . E mult ? Eu zic ca nu .

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Uita-te peste sterile despre Diesel. Poate e bun pretul la ce ofera masina, dar sa nu te trezesti peste 1-2 ani ca nu mai ai voie sa circuli cu ea sau ca ai taxe pe care nu le poti duce.

#4
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
1,6 HDI cele mai bune motoare ...
A mea are un an la mine , pana acum am avut o problema pe incarcare ( datorita faptului ca am tot dat curent altora) , o problema la parasolarul de la panoramic :) si atat ..
Am uitat sa precizez ca e taxi ....

#5
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
1.6 hdi de la PSA ,unul dintre cele mai fiabile diesel-uri făcute vreodată. Verifica cu atenție sa nu existe alte hibe ascunse. Prețul e unul bun. Dacă totul e o,  da-i bătăi.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Unii vorbiti aiurea si laudati 1.6hdi-ul de parca e cel mai bun motor. Si ala poate avea probleme la turbo, injectoare, egr, etc. Conteaza de noroc cand o cumperi sh si de cat de bine o verifici + cat de bine a fost intretinuta.
Am masina cu motor de la grupul VW, nu a cerut nici un ban pana acuma, asta inseamna ca pot sa ma laud ca e cel mai bun motor ? Posted Image

#7
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 TruculMagic, on 12 martie 2018 - 14:36, said:

Unii vorbiti aiurea si laudati 1.6hdi-ul de parca e cel mai bun motor. Si ala poate avea probleme la turbo, injectoare, egr, etc. Conteaza de noroc cand o cumperi sh si de cat de bine o verifici + cat de bine a fost intretinuta.
Am masina cu motor de la grupul VW, nu a cerut nici un ban pana acuma, asta inseamna ca pot sa ma laud ca e cel mai bun motor ? Posted Image

Nu e cel mai bun, insa nici nu prea are probleme de design gen sa ti se slabeasca lantul (VW parca), sa se rupa (BMW), ceva probleme pompa ulei (Opel). La asta se refera lumea...

#8
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Motorul de 1.6 benzina(toate variantele) la 308 consuma ulei.
E facut de beemve si are aceleasi metehne...lant, consum ulei...etc.

Diesel-ul e motor PSA si e ok.

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 potae, on 12 martie 2018 - 15:19, said:


Nu e cel mai bun, insa nici nu prea are probleme de design gen sa ti se slabeasca lantul (VW parca), sa se rupa (BMW), ceva probleme pompa ulei (Opel). La asta se refera lumea...

Dintre zecile de motoare pe care le are VW, Opel, BMW... nu inseamna ca daca un motor e prost, automat toate sunt proaste.
Orice motor modern functioneaza fara probleme 4-500.000km fara reparatii capitale (RK , cum se mai zicea pe la noi).

#10
Green67

Green67

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.03.2017

 Pololica, on 12 martie 2018 - 13:22, said:

Uita-te peste sterile despre Diesel. Poate e bun pretul la ce ofera masina, dar sa nu te trezesti peste 1-2 ani ca nu mai ai voie sa circuli cu ea sau ca ai taxe pe care nu le poti duce.

nu intelesesem exact ce voiai sa zici cu "sterile"' :D .
ai dreptate. am citit acum un pic si e cam oabla treaba cu diesel in UK. Pe benzina zice lumea ca nu e bun ca mananca ulei si alte celea, trebuie sa caut altceva si nu prea sunt multumit de nimic. si chiar mi se pusese pata pe un 308.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate