Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

stabilizator de tensiune (recomandare tip si locatie pt montaj)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
crypto

crypto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.08.2005
Buna ziua,

M-ar ajuta f mult parerile si explicatiile dvs in legatura cu urmatoarea problema:

- avem o casa cu consumatori uzuali (frigider, lada frigorifica, cuptor electric, hota, centrala gaz, masina de spalat cu uscator, aer conditionat, fier de calcat, tv, console jocuri, laptopuri) situata intr-o zona cu fluctuatii de tensiune;
- am dori sa achizitionam un stabilizator de tensiune pt intreaga casa, cu o valoare de 10 000 W (ca urmare a calculelor facute de noi).

Dilemele pe care le am:
- se recomanda un stabilizator cu servomotor sau cu transformator si o explicatie pt recomandare? ar trebui un stabilizator de valoare mai mare de 10 000W?
- se recomanda montarea stabilizatorului in casa (dupa tabloul electric) sau in exterior (inainte de tabloul electric, protejat bineinteles corespunzator in cutie speciala) si o explicatie pt asta? (vecinul din dreapta mea are la interior, cel din stanga la exterior, ambii au folosit servicii ale electricienilor autorizati ... )

Va multumesc si astept cu interes raspunsurile dvs.

#2
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
-Cu servomotor.Explicatii->pe NET
-In casa.Nu e expus la intemperii,temperaturi extreme,il vezi (are display)...
-Atentie: 10.000W sunt suficienti.Nu e acelasi lucru cu 10.000VA (8kW)!

#3
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
ce "scule" ai atat de sensibile la tensiune ?.. deoarece cele enumerate de tine merg "perfect"
cu fluctuatii ale tensiunii de 10-15% ! (adica de la 190 V pana la 250 V)

Edited by realduc, 11 March 2018 - 08:48.


#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Stabilizator de 10kw ?
   Cand o sa vezi cat costa, o sa te lipsesti...

#5
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
http://www.mondoplas...220V-pg_ft-6756
Nu e mult pentru puterea aia .Totusi tine toata casa !

#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Strungurile, abricurile, și morile se conecteazã la trifazic. 1o.ooo?????
Pentru tv, pc, centrala, frigider, mașina de spalat, merge unul de 3ooo pe servo

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 crypto, on 11 martie 2018 - 07:37, said:

- am dori sa achizitionam un stabilizator de tensiune pt intreaga casa, cu o valoare de 10 000 W (ca urmare a calculelor facute de noi).
Tineti cont de urmatoarea treaba... puterea disponibila scade odata cu tensiunea (care e regulata), daca ai 160V in priza si pui ala nu poate sa dea 10KW ci aproape jumate... de aceea daca aveti grija ca sa nu depasiti 5KW va fi suficient.
Eu unul nu as pune cuptorul pe stabilizator, nu e cazul, e rezistiv si nu sufera decat o usoara scadere de putere.

Edited by andreic, 11 March 2018 - 11:21.


#8
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
De acord ca nu taoate aparatele au nevoie de stabilizator,dar atunci trebuie sa faca retea separata pentru prizele stabilizate si cele nestabilizate?...Nu ne-a spus daca tensiunea acolo e prea mare sau prea mica!
Da,puterea disponibila scade la tensiune mai mica,datorita limitarii curentului...la 25A. (25A x 160V = 4kW)

 andreic, on 11 martie 2018 - 11:20, said:

Eu unul nu as pune cuptorul pe stabilizator, nu e cazul, e rezistiv si nu sufera decat o usoara scadere de putere.
"Usoara" pe naiba...P=U2 /R...!  Cu exemplul dat, la 160V puterea va fi exact la jumatate (1/2) fata de cea de la 230V!

#9
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Se recomanda cu servomotor ! Eu zic in prima faza sa verifici preturile si dupa...ne spui daca mai vrei !

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 ndor, on 11 martie 2018 - 09:16, said:

http://www.mondoplas...220V-pg_ft-6756
Nu e mult pentru puterea aia .Totusi tine toata casa !

     Eu unul, nu as da banii pe asa ceva. Iti dai seama cat curent consuma utilajul respectiv daca-l lasi sa mearga 365 de zile pe an ?
    Majoritatea electrocasnicelor din ziua de azi se descurca destul de bine si in cazul variatiilor de tensiune.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 danpet, on 11 martie 2018 - 12:25, said:

"Usoara" pe naiba...P=U2 /R...!  Cu exemplul dat, la 160V puterea va fi exact la jumatate (1/2) fata de cea de la 230V!
Asta ar fi fost worst case scenario, eu cred ca nu ajunge sub 200V si merge cuptorul fain... altfel iti dai seama ce tempertaturi va prinde stabilizatorul... devien si el un mic cuptor :)

#12
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 cspot, on 11 martie 2018 - 14:09, said:


Eu unul, nu as da banii pe asa ceva. Iti dai seama cat curent consuma utilajul respectiv daca-l lasi sa mearga 365 de zile pe an ?
Majoritatea electrocasnicelor din ziua de azi se descurca destul de bine si in cazul variatiilor de tensiune.
Eu nu am spus ca trebuie sa cumpere ala neaparat . Am dat un exemplu de pret  pentru uterea respectiva .
Normal ca utilajul in sine are propriul consum !!!! Daca nu ar ar fi asa , s-ar numi perpetuum mobile .

#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 andreic, on 11 martie 2018 - 16:39, said:


Asta ar fi fost worst case scenario, eu cred ca nu ajunge sub 200V si merge cuptorul fain... altfel iti dai seama ce tempertaturi va prinde stabilizatorul... devien si el un mic cuptor :)
Pai la 200V si peste nu ai nevoie de stabilizator.
Iar la ce consumatori are el acolo e nevoie de unul de minim 15KW ca sa-i duca un 7Kw fara sa iasa fum din el indiferent de conditii.

Edited by geo123, 11 March 2018 - 18:47.


#14
crypto

crypto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.08.2005

 danpet, on 11 martie 2018 - 08:25, said:

-Cu servomotor.Explicatii->pe NET
-In casa.Nu e expus la intemperii,temperaturi extreme,il vezi (are display)...
-Atentie: 10.000W sunt suficienti.Nu e acelasi lucru cu 10.000VA (8kW)!

Bineinteles ca am facut acea confuzie intre W si VA :(
Am gasit un model, sper sa fie ok ca dau linkul (https://www.melindai...000va_well_6591) . Ar face fata acesta?

Multumesc!

 ndor, on 11 martie 2018 - 09:16, said:

http://www.mondoplas...220V-pg_ft-6756
Nu e mult pentru puterea aia .Totusi tine toata casa !

Multumesc pt recomandare! Pretul este f bun insa este un pic bulky. Ramane ca optiune in cazul in care nu gasesc alt model de dimensiuni mai mici.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 danpet, on 11 martie 2018 - 08:25, said:

-Atentie: 10.000W sunt suficienti.Nu e acelasi lucru cu 10.000VA (8kW)!
10kVA inseamna 6 maxim 6.5KW. (coef putere 0.6-0.65)

Edited by andreic, 12 March 2018 - 08:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate