Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

placa audio

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
luciaus

luciaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.12.2017
Salut! Am un sistem Logitech Z906 si as dori sa imi cumpar o placa audio buna pentru el. Dar pana in 3 milioane. M-am uitat in mare pe net cam ce ar fi cel mai bun acum, dar sunt putin in dubii. Eu am acum CMI8738 care functioneaza pe 5.1, dar as vrea sa iau ceva care sa aiba si cablu optic si totodata banuiesc ca e destul de veche placa asta audio si mi-ar trebui ceva mai bun.
M-am gandit la Creative X-FI Surround Pro 5.1 sau Creative Omni. Nu stiu care ar fi mai buna. Pe net am gasit ca Omni ar avea ceva in plus pentru shootere, se aud sunetele mai bine pe astfel de jocuri. Insa eu nu sunt adeptul shooterelor. As vrea sa primesc cateva pareri. Multumesc!

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Creative au mari probleme cu driverele.
Opticalul nu tine de placa de sunet. Conexiunea/header-ul vine direct de pe placa de baza.

#3
luciaus

luciaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.12.2017
Ce probleme au cu driverele? Eu vad pe net ca lumea e foarte multumita. Placa mea de baza nu are optical. Si din cate am inteles e de preferat sunetul unei placi de sunet decat sunetul de pe placa de baza. Banuiesc ca placa de baza merge doar pe 2 boxe. Daca intr-adevar placa de baza ar fi de preferat si exista si pentru 5.1 atunci voi alege o placa de baza mai degraba. Si asa cea pe care o am este putin cam veche. Astept pareri

#4
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
prin optic, placa de sunet se ocupă doar de transport. nu aduce vreun plus de calitate deoarece decodarea semnalului are loc în sistem.

ce placă de bază ai? poate are ieșire optică sub formă SPDIF.

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
E buna solutia cu placa de baza schimbata. Exista chiar din cele vechi cu LGA 775 ,de ex Asus P5B ,cu iesire optica.
Despre ce suport e vorba? Intel 1151 ,AM3 ,etc

#6
luciaus

luciaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.12.2017
Am placa de baza AsRock N68C-S si procesor Athlon II x3 450, dar e upgradat in Athlon II x4 B50.
Daca ma poti ajuta si te pricepi sa imi gasesti ceva pentru tipul asta de procesor.. Nu ma pricep foarte bine, dar am inteles ca imi trebuie o placa mai veche sa se potriveasca cu procesorul si cam au disparut astea mai vechi.

Eu am vrut sa iau placa de sunet ca mi se parea ca acestea au mai multe facilitati: dolby digital sound, thx, crystal sound, dar vad ca unii spun ca nu voi vedea nicio diferenta la calitatea sunetului. Nu stiu ce sa mai cred. Totusi crystal sound, thx, dolby sunt degeaba? Eu nu cred ca cea externa nu isi face treaba si nu imi schimba calitatea sunetului.
La cea de baza e complicat cu ceea ce am eu. Ca sa iau placa de baza si sa schimb si procesorul, ram-ul acum nu imi prea permit. Astept raspuns. Multumesc!

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postluciaus, on 12 martie 2018 - 18:40, said:

Totusi crystal sound, thx, dolby sunt degeaba? Eu nu cred ca cea externa nu isi face treaba si nu imi schimba calitatea sunetului.
Cam degeaba. Ca sa sune pompos si sa-ti scoata mai multi bani din buzunar.
Calitatea placilor dedicate este de obicei mai buna ,dar nu datorita acelor tehnologii cu nume pompos. Si este mai buna doar pe analog, pe digital majoritatea fac doar passthrough la semnalul digital de pe fisierul respectiv. Daca permite conexiunea. De exemplu optical sau SPDIF nu duce 5 canale hirez(DTS Master Audio HD).
Din pacate pe suportul AM3 nu prea am vazut placi de baza cu integrat audio ce sa aiba iesire optica. Deci ramane achizitionarea unei placi separate ,de preferat de la Asus Xonar in defavoarea Creative ,sau un upgrade la placa de baza plus procesor. Placile noi de baza au audio integrat chiar de caltate foarte buna.

#8
luciaus

luciaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.12.2017
Sunt in dubii intre Creative Sound Blaster Z si ASUS Xonar-DX.
Observ ca nu iti place deloc creative :)) Problema de care spui tu cu driverele am vazut-o la cativa care au cumparat, dar asta se intampla acum cativa ani. Banuiesc ca acum sunt si ei cu update-uri bune chiar daca aveau probleme in trecut

Creative l-as alege pentru ca are mai multe optiuni:
SBX Pro Studio
Surround
Crystalizer
Bass
Smart Volume
Dialog Plus
CrystalVoice
Noise Reduction
Smart Volume
Acoustic Echo Cancellation
FX
Focus

Asus are doar dolby digital, ceea ce gasesc si la Creative + cele mentionate..
M-am uitat la review-uri pe net si am vazut ca e foarte apreciata aceasta de la creative. Nici Asus nu e mai prejos. Inca ma gandesc..

#9
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Eu am Asus Xonar DX si pot spune ca e peste placa audio integrata. Sunetul e mult mai clar si o idee mai puternic. Nu am nu stiu ce casti scumpe, dar diferenta este notabila.
Am inteles ca modelul Asus Xonar DGX ar avea amplificator integrat pentru  casti.
Oricate optiuni de sunet ar avea (dolby, surround,game, movie, etc) mie tot stereo imi pare ca se aude mai bine, eventual cu ceva reglaje din egalizator.

#10
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004
Eu am Creative Omni si NU sunt nici un fel de probleme cu driverele. Merge si pe Win7 si pe Win10.
De asemenea, detin un AMD pe AM3 si placa de baza ARE spdif out. Exista destule modele de placi de baza cu spdif out pt AMD. Dar AM3 e f. vechi deja. AM4 e ultimul pt desktop.
Review-urile la Asus sunt mai slabe decat la Creative (la modelele din 2016 incoace). Luat dupa review-uri si nu pt ca am eu Creative Omni. Ca eu tot dupa review-uri le-am luat si e ok.
Citeste pe amazon.com \ .de \ .co.uk ca ambele branduri au multe comantarii si poti vedea mai clar ce si cum.

Ai aici 24 de modele de placi de baza AM4 + SPDIF out:

https://www.pcgarage...-s-pdif-out-da/

Edited by sosojerk, 13 March 2018 - 16:03.


#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Da ,corect. Uitasem ca Z 906 are si intrare SPDIF/coaxial. Asa sunt multe placi ,pe toate platformele.

#12
luciaus

luciaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.12.2017
Nu vreau placa de sunet pentru casti. Poate ca o voi folosi si pentru casti, dar mai mult o vreau pentru ca sistemul meu 5.1 sa scoata tot ce e mai bun din el. Setat pe 5.1 clar.

Eu am vrut initial placa audio cu usb. Totusi toti spun ca nu voi vedea diferenta calitatii audio. Credeam ca sunt la fel ca si cele dedicate ca si calitate al sunetului si mai ales m-a bucurat ca au acele functii in plus..dar daca sunt degeaba atunci ramane sa ma gandesc la una dedicata din cele 2, probabil creative sound blaster z. Imi pare mai interesanta, chiar si review-urile pe care le-am vazut vad ca dau puncte in plus pentru creative.
M-am uitat si pe amazon si este cea mai vanduta cu 1200 si review-uri, total 4.2 stele. Deci banuiesc ca merita

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Cred ca am fost foarte clar. Aceste diferente ,daca exista sunt pe iesirile anlogice. Iesirile digitale nu au aceste "beneficii" nici n-au cum.
Si mai lasa asta cu "toti spun". Mai rasfoieste si tu ,mai documenteaza-te ,mai asculta si compara ca sa poti avea o opinie proprie.

#14
luciaus

luciaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.12.2017
Am facut asta. Anumite informatii nu le-am gasit si am preferat sa postez aici. Mai sunt cunoscatori si o parere in plus nu strica. Credeam ca diferentele alea din contra pe digital se simt. Pe analogic nu. Observ ca analogicul se aude mai tare decat opticul. Opticul scoate semnal mai bun, dar volumul cu putin mai incet

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Asta tine efectiv de Logitech-ul tau ,nu are legatura cu ce iese dib calculator.La mine .de ex. e invers. Pe Hk 3490 se aude o idee mai tare folosind intrarile digitale decat pe analogic.
Semnalul digital din pc nu iese procesat ,ce procesari sa faca o placa de sunet cu diverse. de efecte? Pe digital.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate