Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Fecioara Maria a rămas virgină după naștere!

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu-mi spune ca acele cautari sunt in topul listei?

Chiar imi pun mari sperante in semeni. Refuz sa cred ca aceste cazuri nu sunt decat aparitii rare si intamplatoare.

#38
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 Dorel666, on 10 martie 2018 - 23:25, said:

Deși Ezechiel a vorbit clar, de faptul acesta, în versetul următor, argumentul pe care îl voi folosi spre a argumenta fecioria eternă a Fecioarei Maria este altul și este cât se poate de omenesc și de logic. Dar,  mai întâi, să dau versetul lui Ezechiel:

Ezechiel 44:2 Şi Domnul mi-a zis: „Poarta aceasta va sta închisă, nu se va deschide şi nimeni nu va trece pe ea, căci Domnul, Dumnezeul lui Israel, a intrat pe ea. De aceea va rămâne închisă!

Deasemenea, voi da și versetul prin care Isaia anunță nașterea lui Hristos dintr-o fecioară:

Isaia 7:14 De aceea, Domnul Însuşi vă va da un semn: Iată, fecioara va rămâne însărcinată, va naşte un fiu şi-I va pune numele Emanuel (Dumnezeu este cu noi).



In Yechezkiel (Ezekiel) 44, Domnul vorbeste despre construirea Templului,
nici o legatura cu Fecioara...


Iar in Yeshayahu (Isaiah), 7:14, se refera la perioada regelui Ahaz, iar proorocia este spusa (in original, in ebraica)
la timpul prezent, nu la viitor cum gasim in traduceri...
Cuvantul ''fecioara'' apare deasemeni doar in traduceri, in original este de fapt ''tanara femeie''.
Care poate sa nu fie neaparat ''fecioara''...

Si, cand si unde, Isus a fost numit vreodata Emanuel ?

#39
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 Serafim606, on 11 martie 2018 - 01:28, said:

Cica minuni de genul inca se intampla Posted Image

Cica-i sofer sotul lu' aia.

#40
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Iarasi l-a luat satana in stapanire duminica sa deschida asemenea topic ! Mai ales ptr.cei ce nu cred.......

#41
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 salomee, on 11 martie 2018 - 11:43, said:


In Yechezkiel (Ezekiel) 44, Domnul vorbeste despre construirea Templului,
nici o legatura cu Fecioara...


Ești expert infailibil sau ești Dumnezeu? Dacă nu, înseamnă că ești om supus greșelii și nu trebuie să te credem pe cuvânt. Dar până și Dumnezeu argumentează când ne zice ceva, așa că te rog și pe tine să faci la fel.

 salomee, on 11 martie 2018 - 11:43, said:



Iar in Yeshayahu (Isaiah), 7:14, se refera la perioada regelui Ahaz, iar proorocia este spusa (in original, in ebraica)
la timpul prezent, nu la viitor cum gasim in traduceri...
Cuvantul ''fecioara'' apare deasemeni doar in traduceri, in original este de fapt ''tanara femeie''.
Care poate sa nu fie neaparat ''fecioara''...


Doar că în Scriptura noastră scrie ”fecioară”. Și prea puțin contează ce scrie în ”original”. Apropo, îți dau o veste: nu există original! Dacă mă vei întreba, îți voi răspunde și de ce.

 salomee, on 11 martie 2018 - 11:43, said:


Si, cand si unde, Isus a fost numit vreodata Emanuel ?


Toți cei care l-au văzut pe Hristos, în momentul când au înțeles cine este, au exclamat, în inima lor: ”Dumnezeu este cu noi”! Adică ”Emanuel”...

#42
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
Au exclamat in inima lor.....
Deci, nu prea au exclamat.

Daca ziceai ca au strigat din toata inima, mai mergea.

Edited by rixthina, 11 March 2018 - 13:52.


#43
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 rixthina, on 11 martie 2018 - 13:51, said:

Au exclamat in inima lor.....
Deci, nu prea au exclamat.

Daca ziceai ca au strigat din toata inima, mai mergea.

Dacă nu ai observat, era vorba doar de a fi  numit ”Emanuel”. Caz în care nu contează că s-a exclamat, s-a strigat sau doar s-a șoptit.

#44
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
Si noi de ce ii zicem Isus lui Emanuel?

Sau, nume si prenume, Isus Emanuel, asa mai merge.

#45
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 Dorel666, on 11 martie 2018 - 13:35, said:

Ești expert infailibil sau ești Dumnezeu? Dacă nu, înseamnă că ești om supus greșelii și nu trebuie să te credem pe cuvânt. Dar până și Dumnezeu argumentează când ne zice ceva, așa că te rog și pe tine să faci la fel.



Doar că în Scriptura noastră scrie ”fecioară”. Și prea puțin contează ce scrie în ”original”. Apropo, îți dau o veste: nu există original! Dacă mă vei întreba, îți voi răspunde și de ce.



Toți cei care l-au văzut pe Hristos, în momentul când au înțeles cine este, au exclamat, în inima lor: ”Dumnezeu este cu noi”! Adică ”Emanuel”...


Daca nu vrei sa intelegi, citind toata Cartea Ezekiel, citeste macar cu atentie tot capitolul 44 si poate te vei lamuri...
Cat despre a fi Dumnezeu, nu eu sunt cea care s-a prezentat asa si a deschis si un topic cu acest nume...


N-am de gand sa te intreb despre asa o gogomanie care o sustii, precum ca ''nu exista original'' al Bibliei.
Exista, este scris in ebraica (care o cunosc la perfectie), si o mica parte in aramaica.
Asa ca, n-ai sa-mi povestesti basme, ca nu exista original.


Spune-mi tu esti de la Ploiesti ? Ca prea le intorci...
Eu iti arat ca ce scrie in Isaia, precum tanara femeie va da numele copilului ei Emanuel, si tu vii cu povesti
ca oameni au exclamat in inima lor, Emanuel...

Mare ti-e gradina, Doamne !

#46
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
DORELE...nu esti pe calea cea buna !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#47
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 salomee, on 11 martie 2018 - 15:00, said:

N-am de gand sa te intreb despre asa o gogomanie care o sustii, precum ca ''nu exista original'' al Bibliei.
Exista, este scris in ebraica (care o cunosc la perfectie), si o mica parte in aramaica.
Asa ca, n-ai sa-mi povestesti basme, ca nu exista original.
Dacă te referi la textul masoretic, da există. Dar cu mult mai veche este Septuaginta. Astfel, în timp ce Septuaginta este scrisă în anii 285-247 î.Hr, textul masoretic datează din secolele VII-X d.Hr. Acest text însă este confirmat doar în parte de manuscrisele Qumran.

Edited by mario_bril, 11 March 2018 - 15:36.


#48
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 salomee, on 11 martie 2018 - 15:00, said:



Daca nu vrei sa intelegi, citind toata Cartea Ezekiel, citeste macar cu atentie tot capitolul 44 si poate te vei lamuri...
Cat despre a fi Dumnezeu, nu eu sunt cea care s-a prezentat asa si a deschis si un topic cu acest nume...


Eu am cerut argumente, nu gargara trimiterii la un întreg capitol al Scripturii. Sau n-ai înțeles că disputa nu stă în ce scrie Scriptura, ci în ce interpretează fiecare după cum îl taie capul.

 salomee, on 11 martie 2018 - 15:00, said:


N-am de gand sa te intreb despre asa o gogomanie care o sustii, precum ca ''nu exista original'' al Bibliei.
Exista, este scris in ebraica (care o cunosc la perfectie), si o mica parte in aramaica.
Asa ca, n-ai sa-mi povestesti basme, ca nu exista original.


Nu există și nu are cum să existe un original al Scripturii pentru simplul motiv că Hristos nu a scris nici o carte pe care să ne-o  lase moștenire. Ne-a lăsat doar Duhul Sfânt, care a vorbit și vorbește prin gura credincioșilor Săi. Dar sunt foarte curios să-mi spui și varianta domniei tale, anume de ce crezi că există un original și care ar fi acesta.

 salomee, on 11 martie 2018 - 15:00, said:



Spune-mi tu esti de la Ploiesti ? Ca prea le intorci...
Eu iti arat ca ce scrie in Isaia, precum tanara femeie va da numele copilului ei Emanuel, si tu vii cu povesti
ca oameni au exclamat in inima lor, Emanuel...

Mare ti-e gradina, Doamne !


Ești evreică? Pentru că evreii îl consideră pe Hristos om și, în consecință, mort. Cât despre Duhul Sfânt, pentru ei este doar un moft. Ei cred că Scriptura a fost scrisă de oameni. Eu cred însă că Duhul Sfânt scrie orice Scriptură. Așa că, dacă la noi scrie ”fecioară”, atunci așa este.
Pe de altă parte, ce mare minune anunța Isaia, că o femeie tânără va lua în pântece și va pune copilului un nume oarecare?! Faptul acesta este atât de neimportant și banal, încât nu merită să fie propovăduit nici măcar la știrile de la televiziunea de mai infectă și mai  neimportantă. Iar domnia ta spui că Isaia l-a anunțat cu mare pompă, cu sute de ani înainte. Păi, pe vremea aceea aproape toate femeile care luau prunc în pântece erau tinere! Io zic să mai meditezi la ce afirmații faci!
În plus, mă faci să râd, că ești ca lupul care vine la oi să le învețe ”legitima apărare”. Păi, ești evreică și nu crezi în Hristos, iar pe noi, pe ”goi”, ne consideri niște ființe inferioare ”vouă”. Io zic că să te mai duci o dată la fierar, să-ți ascută limba, că tot a lup sună!

#49
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 Dorel666, on 11 martie 2018 - 15:58, said:

Eu am cerut argumente, nu gargara trimiterii la un întreg capitol al Scripturii. Sau n-ai înțeles că disputa nu stă în ce scrie Scriptura, ci în ce interpretează fiecare după cum îl taie capul.



Nu există și nu are cum să existe un original al Scripturii pentru simplul motiv că Hristos nu a scris nici o carte pe care să ne-o  lase moștenire. Ne-a lăsat doar Duhul Sfânt, care a vorbit și vorbește prin gura credincioșilor Săi. Dar sunt foarte curios să-mi spui și varianta domniei tale, anume de ce crezi că există un original și care ar fi acesta.




Ești evreică? Pentru că evreii îl consideră pe Hristos om și, în consecință, mort. Cât despre Duhul Sfânt, pentru ei este doar un moft. Ei cred că Scriptura a fost scrisă de oameni. Eu cred însă că Duhul Sfânt scrie orice Scriptură. Așa că, dacă la noi scrie ”fecioară”, atunci așa este.
Pe de altă parte, ce mare minune anunța Isaia, că o femeie tânără va lua în pântece și va pune copilului un nume oarecare?! Faptul acesta este atât de neimportant și banal, încât nu merită să fie propovăduit nici măcar la știrile de la televiziunea de mai infectă și mai  neimportantă. Iar domnia ta spui că Isaia l-a anunțat cu mare pompă, cu sute de ani înainte. Păi, pe vremea aceea aproape toate femeile care luau prunc în pântece erau tinere! Io zic să mai meditezi la ce afirmații faci!
În plus, mă faci să râd, că ești ca lupul care vine la oi să le învețe ”legitima apărare”. Păi, ești evreică și nu crezi în Hristos, iar pe noi, pe ”goi”, ne consideri niște ființe inferioare ”vouă”. Io zic că să te mai duci o dată la fierar, să-ți ascută limba, că tot a lup sună!


M-am lamurit...

Daca dupa marea stiinta a domniei tale Scriptura incepe cu Noul Testament, adica de la Isus,
cauta-ti alti parteneri de discutie...

#50
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 salomee, on 11 martie 2018 - 16:09, said:



M-am lamurit...

Daca dupa marea stiinta a domniei tale Scriptura incepe cu Noul Testament, adica de la Isus,
cauta-ti alti parteneri de discutie...

Da, Scriptura începe cu Hristos, care era ”mai înainte de toți vecii”. Chiar și Ioan spune ”după mine vine Cel ce era înainte de mine”, iar prin gura lui Ioan vorbeau toți prorocii de până la el, adică toți cei care au scris ”Scriptura”, fie ea ”veche”, fie ”nouă”.

#51
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Scriptura începe cu Hristos, dar aduce ca argumente citate trunchiate din Vechiul Testament. De asta "iubesc" eu religioșii!

#52
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Tetelu1980, on 11 martie 2018 - 16:54, said:

Scriptura începe cu Hristos, dar aduce ca argumente citate trunchiate din Vechiul Testament. De asta "iubesc" eu religioșii!

Pentru că fie Vechiul, fie Noul Testament, despre același lucru vorbesc și aceeași veste bună ne dau: Hristos s-a născut! Și nu doar că s-a născut, ci a murit, a înviat și s-a înălțat la cer. Amin

#53
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,090
  • Înscris: 10.09.2008

 Dorel666, on 11 martie 2018 - 15:58, said:

Pe de altă parte, ce mare minune anunța Isaia, că o femeie tânără va lua în pântece și va pune copilului un nume oarecare?! Faptul acesta este atât de neimportant și banal.

O mare minune!
Isaia 7 profețește păstrarea Ierusalimului la căderea Samariei în mâna Asiriei și dă ca semn (că așa va fi) faptul că înainte ca un copil (aflat în pântecele unei femei în acel moment) să deosebească binele de rău, vor muri deja doi regi de care se teme Ahazia.

Isaia 7:14 ”Iată femeia tânără este însărcinată și pe punctul să nască”.


Problema apare când ”Matei” citează versetul în legătură cu Maria. De aici multă discuție...

 mario_bril, on 11 martie 2018 - 15:35, said:

Dacă te referi la textul masoretic, da există. Dar cu mult mai veche este Septuaginta. Astfel, în timp ce Septuaginta este scrisă în anii 285-247 î.Hr, textul masoretic datează din secolele VII-X d.Hr. Acest text însă este confirmat doar în parte de manuscrisele Qumran.

Interesant că este confirmat chiar Isaia de manuscrisele de la Qumran. Isaia 7:14 este autentic la nivel de literă în textul masoretic.

#54
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,561
  • Înscris: 16.03.2004

 Dorel666, on 11 martie 2018 - 17:22, said:


Pentru că fie Vechiul, fie Noul Testament, despre același lucru vorbesc și aceeași veste bună ne dau: Hristos s-a născut! Și nu doar că s-a născut, ci a murit, a înviat și s-a înălțat la cer. Amin

Prostii...
Dumnezeu nu poate muri. Deci nici Cristos nu a murit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate