Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sindromul bormasinii

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Am pe unu in bloc care a renovat un apartament si dupa cred ca ni i-a placut, si s-a apucat iar de renovat, dat faianta jos,spart etc.

Mai exista si sidromul aspiratorului asta dadea cu aspiratorul de la 18/19 pana la 21 in continuu pna nu m-am dus la usa la el nu a incetat

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pot sa povestesc si eu? De 2 ani astept autorizatia de construire, in fine, am obtinut-o . Am voie sa fac modificari , am de dat foarte multe gauri in atic, voi prinde de el o balustrada. De asemenea, in structura de rezistenta se vor da niste gauri si cu tije filetate si ancore chimice vom construi niste centuri, pe care constructorul initial, " a uitat" sa le puna. Deci santier in toata regula...dealtfel, jos, am amplasat deja panoul de identificare a investitiei.  Deci? Cu fac? Cum credeti ca trebuie sa procedez sa nu deranjez ? Vecinii i-am anuntat deja, iar la cei imediat invecinati i-am vizitat cu toate actele in mana. Oameni foarte draguti, am promis ca fac o cinste mare cand termin.
...a am uitat, nu voi face eu lucrarea, cu toate ca as putea. Vreau sa termin repede. Eu doar voi supraveghea cu atentie.

Edited by MembruAnonim, 10 March 2018 - 18:41.


#21
sodikezo

sodikezo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.02.2018

 gvincentiu, on 10 martie 2018 - 17:20, said:

Serios, pentru 5-10 minute cand are  ceva urgent de reparat sau de montat,  nu are rost  sa deranjezi politistii , mai ales daca  repara ziua si nu noaptea.

In plus, ai mai auzit romani amendati pentru zgomot si tulburarea linistii publice cu boxe date la maxim sau bormasini   in ultimii 10 ani  ?

Sa fim seriosi....nu i-au amendat pe tembelii care fac petreceri si orgii la 3  noaptea cand urla ca niste masculi fiorosi cu fetele facand prostioare si cu manele pe fundal ,  nu au sanctionat cluburile si discotecile care fac prapad decibelic in fiecare sambata seara pentru locuintele invecinate, si tu vrei sa-i amendeze pentru  o simpla bormasina?

Edited by sodikezo, 10 March 2018 - 18:47.


#22
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Pai, p-aia cu bautura si scandal nu-i amendeaza, ca nu prea au tupeul sa mearga la ei la usa ...
Pe fraierul de rand, care da si el o gaura o data pe an, ia sa vezi ce repede il va amenda, sa-si faca planul !!!...

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Rhesus, on 10 martie 2018 - 17:02, said:

Producerea de zgomot (in general) linisteste persoanele cu afectiuni psihice? Se poate "da vina" pe fondul stresului din timpul saptamanii?

Pai... hai sa facem o scurta psihanaliza:   copilasii hiperactivi de azi sunt viitorii bormasinisti de maine....

Un bulangiu, e bulangiu toata viata, sa stii de la mine.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 cspot, on 10 martie 2018 - 17:50, said:

35db ?
Si daca ai copil mic si plange ? E clar mai mult de 35 !
35 in casa reclamantului, cu geamurile inchise. Nu in casa celui cu copil mic.

#25
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Deci ...

E clar ca ADHD duce la viitori bormasinisti in blocuri. Ideea e daca se poate pune o persoana care tot timpul face ceva, in categoria problemelor la bibilica.

Am 20 de ani ( de stat in casa). In afara de 4 gauri in perete pt. prins un suport TV, nu cred ca s-a atins cineva de burghiu, bormasina.

Am si eu perioade de nervi, stres, etc. Atunci, trec pe modul silentios. Dorm. Nu pot? Pierd vremea. Dar nu ma gandesc: ,,ce gauri sa mai fac in pereti". Eventual, repar un laptop. Dar nu deschid un PC doar de dragul: ,,Ia sa vedem ce mai pot strica pe aici" ....

Asa vad si situatia ca gaurile la bloc. Si de aceea, acord circumstante persoanelor cu bormasini. Pentru ca da, oamenii sufera. Psihic.

PS. Spunea un coleg sa-mi inving teama cu "10 hours pe Youtube". Nu am teama de bormasini. Am teama de bormasini la ora 6 dimineata. Si de televizoare date la volum maxim la 3 noaptea. Si la aspiratul la 5 dimineata.

PS2. Exista posibilitatea ca unii sa dea gauri in pereti, le umple, se usuca, si se apuca din nou. Nu exclud nici aceasta varianta ...
Pai daca toti am renova, casa scarii ar fi plina de: mobilier (noua, cumparat -sau cel vechi, aruncat), am vedea ca unii mai cumpara un TV (Nevoie de bormasina pentru prins in perete). Dar nu.

Edited by Rhesus, 10 March 2018 - 20:41.


#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Hai ma terminati, nu exista sindromul asta, este SF ce spuneti. Posted Image   Nu da nimeni gauri ca-l mananca burghiul.

#27
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Am stat si eu la bloc o perioada, intr-un bloc nou si vecinul de deasupra dadea gauri cam la fiecare 2-3 zile, in prima luna, intre orele 7 - 10 seara. Cam neplacut, dar ce sa ii faci, asa e cand iti amenajezi.

Pentru cei care se considera deranjati ca da un vecin o gaura ziua sau dupa servici, pana la orele 9-10 sau ca da cu aspiratorul sau foloseste masina de spalat intre orele 8 dimineata si 10 seara - aveti o mare problema. Voi nu va spalati hainele? Nu dati cu aspiratorul? Nu ati dat niciodata o gaura in perete? Poate ca v-a deranjat ora la care a facut vecinul zgomot pentru ca tocmai atunci doreati voi sa va odihniti. Dar ganditi-va ca poate si vecinul dorea sa se odihneasca atunci cand ati facut voi zgomot.


 strongsss, on 10 martie 2018 - 18:24, said:

am mai scris undeva, pe acest forum (sa ma autoplagiez un pic.)

practic un bloc cu 10 etaje e  non stop  un santier . matematic.
11 nivele x 4 apartamente=44 apartamente pe scara.
daca renovam apartamentul o data la 10 ani, inseamna ca in 10 ani vor fi 44 de renovari . adica 4,4 renovari pe an. sa fie patru renovari, pentru usurinta calculului.
4 renovari /an x 3 luni (duramata minima a unei renovari)= 12 luni.
deci permanent cineva renoveaza.
daca din astia patr,u unul renoveaza cu forte proprii, ai pus-o. va dura o vesnicie, non stop va avea nevoie de bormasina sau altceva zgomotos, plus, cel mai important, va lucra seara sau in week-end. naspa.
Cam asa e, chiar daca o renovare poate dura si mai putin, tot se nimereste sa fie zgomot. Vezi ca sunt si scari cu 6-7 apartamente pe etaj.

#28
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Va rog nu interpretati pe text.

Am specificat clar orele, la inceputul topicului. Plus cele 2 cuvinte: sambata si duminica.

Nu am spus de luni, marti, miercuri, ora 12, ora 14, ora 15. Chiar nu am spus nici ora 19 (cand nenea ajunge acasa de la serviciu).

Ziceam de simptomul bormasinii deoarece, sambata, primul lucru cand te trezesti (sau poate nu ai dormit toata noaptea), este sa dai gauri in pereti. Si am facut o legatura intre faptul ca e mai tot timpul agitat, fara astampar si problemele psihiatrice.

Nu sunt absurd. Nu vorbesc de o gaura la doi ani. Sau cazul meu: 4 gauri pentru a pune un suport TV pe perete in 20 de ani. Sau ai schimbat o data un surub invechit. Nu despre asta vorbesc.

Vorbesc de tipologia: Oare ce sa mai fac? Aaa gata! Stiu! Bormasina! Ce fac? Pai, mi s-a sculat sa schimb aia, si aia, si aia (nr. chiar daca e nou, de ex.dulapul), si aia, si aia, mai mut si patul in dreapta. Aaaa da! Mai trag si 3 gauri.
Oare oamenii astia joaca Darts cu burghiul? Nu stiu, intreb...

Dar (imi raspund singur acum), tot asta cred: Cred ca e o problema la mansardă....

Edited by Rhesus, 11 March 2018 - 00:19.


#29
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Toleranta domnilor.
Tre sa dormi cand da ala cu bormasina, asta-i solutia.
Bine ca munceste si nu-si lasa apartamentul sa ajunga o cocina sa umple tot blocul de gandaci.

Daca nu poti dormi cand da vecinul cu aspiratorul, insamna ca nu esti facut pentru viata la oras, la bloc.
Te muti la casa, te muti la sat.
Orasul e zgomotos. A fost, este si va fi.
Claxoane, copiii galagiosi trecand pe strada, prunci plangaciosi, bormasini, santiere, tramvaie, studenti cu chef de bauta.
Trebuie sa poti fi fericit pe observarea lumii, asa cum este ea. Altfel tu esti ala vinovatul.
Viata inseamna miscare, forfota si o mare varietate de oameni.
Unii vin acasa, stau cu burta-n sus la teveu 8 ore, altii n-au stare si baga burghiul sa mai dea o gaura.
Nu suntem si nu vom fi niciodata la fel.
Trebuie toleranta, asta-i secretul.




Bine, bormasinatul la ora 6 dimineata e marlanie, poti chema si politia pentru asta. Eu dorm oricum. Ma deranjeaza, nu zic nu, dar pot trai si cu asta. Eu am ales sa traiesc la bloc.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
maccip a surprins bine aspectul traiului la bloc, sunt de aceeasi parere, cine nu rezista (unei vieti normale, cu toate problemele traiului in comun) se muta, pana gaseste locul potrivit.

#31
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

 Rhesus, on 11 martie 2018 - 00:17, said:


Darts cu burghiul Posted Image

Da e aiurea ca unii folosesc bormasina mult mai des decat altii si nu inteleg nici eu ce fac oamenii aia de dau atatea gauri, dar daca este ziua si nu noaptea, asta conteaza. Poate ca unii sunt de alta religie si muncesc duminica sau doar nu tin obiceiul de a amana munca pana luni. Nu toti oamenii au acelasi program. Unii beau toata noaptea si se trezesc la pranz, altii se trezesc la 7 sa mearga la cumparaturi pe racoare si apoi spala haine la 9 dimineata.

#32
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 maccip, on 11 martie 2018 - 00:24, said:

Toleranta domnilor.
Tre sa dormi cand da ala cu bormasina, asta-i solutia.
Bine ca munceste si nu-si lasa apartamentul sa ajunga o cocina sa umple tot blocul de gandaci.

Daca nu poti dormi cand da vecinul cu aspiratorul, insamna ca nu esti facut pentru viata la oras, la bloc.
Te muti la casa, te muti la sat.
Orasul e zgomotos. A fost, este si va fi.
Claxoane, copiii galagiosi trecand pe strada, prunci plangaciosi, bormasini, santiere, tramvaie, studenti cu chef de bauta.
Trebuie sa poti fi fericit pe observarea lumii, asa cum este ea. Altfel tu esti ala vinovatul.
Viata inseamna miscare, forfota si o mare varietate de oameni.
Unii vin acasa, stau cu burta-n sus la teveu 8 ore, altii n-au stare si baga burghiul sa mai dea o gaura.
Nu suntem si nu vom fi niciodata la fel.
Trebuie toleranta, asta-i secretul.




Bine, bormasinatul la ora 6 dimineata e marlanie, poti chema si politia pentru asta. Eu dorm oricum. Ma deranjeaza, nu zic nu, dar pot trai si cu asta. Eu am ales sa traiesc la bloc.
Ai perfecta dreptate,trebuie sa fi nebun sa iti lasi casa sa ajunga o cocina in paragina ca vezi Doamne se supara vecinu
Cum am mai zis,in general cei cu probeme psihice nu suporta zgomote,se simt agitati si nervosi in preajma zgomotelor

Edited by I2O, 11 March 2018 - 07:45.


#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 MembruAnonim, on 11 martie 2018 - 01:05, said:

maccip a surprins bine aspectul traiului la bloc, sunt de aceeasi parere, cine nu rezista (unei vieti normale, cu toate problemele traiului in comun) se muta, pana gaseste locul potrivit.
Ba, eu zic că nu.  Te muți la casă dacă ai chef de meșterit. La țară. La bloc stai pentru liniște.

Se apucase azi-toamnă unu să curețe frunzele din jurul blocului,  de pe alei, pământ, iarbă. Ori îl deranjau vizual, ori avea omul chef de muncă. Și s-a apucat el să facă un foc mare și să afume blocurile din zonă, de zici că era în mijlocul câmpului. Până a ieșit o femeie să strige la el să stingă focul, să toarne câteva găleți cu apă și să meargă la țară dacă îi vine să muncească.

#34
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Stau la bloc si fac parte din ambele tabere. Teoretic, intre 8 si 22 poti face zgomot, intre anumite limite care tin de decenta. Chestia cu sambata si duminica la ora 6 tine de amenda de la politie.
Dar sa nu uitam ca majoritatea lucreaza de luni pana vineri de la 8 la 16 iar seara, in timpul saptamanii, este rezervat pentru treburi administrative si culinare. Asa ca raman 2 zile disponibile in care pot repara cate ceva. Da, lucrurile se strica, indiferent ca locuiesti la casa sau la bloc iar multe reparatii includ si "sunetul suav de bormasina". Aici poti chema pe cineva sau poti repara singur, zgomotul este acelasi. Asta-i viata vazuta din ambele tabere.

Consider ca daca cineva face o renovare care dureaza mai mult mi se pare de bun simt sa anunte macar printr-o foaie de hartie lipita pe usa scarii, cu scuzele de rigoare.
Subscriu la ideea ca cine vrea liniste sa se mute la casa. La fel la cea precum ca cei care "bormasinesc" de-am-pu*** intra in sfera patologicului.

Si consider ca "contraatacul" de obicei ii deranjeaza pe cei care nu sunt direct implicati, cum era cu batutul in teava de calorifer pe care il auzeau toti mai putin "scandalagiul".

PS: si eu fac zgomot dar aud si masina de spalat automata la ora 11 noaptea de la un vecin 2-3 apartamente mai sus. Cine nu se adapteaza la viata la bloc ori isi antifoneaza camera ori se muta daca a epuizat solutiile legale.

PS1: stiti care este "nemesis"-ul "bormasinistilor" de duminica? peretele de rigips.

#35
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Ohoooooooo !!!!

 maccip, on 11 martie 2018 - 00:24, said:

Bine ca munceste si nu-si lasa apartamentul sa ajunga o cocina sa umple tot blocul de gandaci.

Vreau sa-ti spun ca am dat de un betivan (avea vreo 50 de ani), care avea jegul pana in gat (chistoace de tigari pe jos, par in toata casa, etc.) - Nu e treaba mea -, dar era Dorelul blocului. Defapt al cartierului (era chemat din Berceni de la Budimex la Bagdasar, pe Metalurgiei, etc) - avea clienti. Era bormasinistul sef, cred ca a primit premiul nobel pentru asta. (Un mic amanunt: In general, mai mult strica treaba, decat sa o repare, mai ales dupa un cocktail din vin oltenesc (zaibar) + 2.5L Bucegi + ceva spirtoase)

Voiam sa zic ca bormasina nu are nici o treaba cu gandacii. Nu are treaba curatenia - apa si sapunul -, spalatul pe jos, spalatul in baie, etc. cu bormasina.

#36
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

 Rhesus, on 11 martie 2018 - 11:39, said:

Voiam sa zic ca bormasina nu are nici o treaba cu gandacii. Nu are treaba curatenia - apa si sapunul -, spalatul pe jos, spalatul in baie, etc. cu bormasina.
Pai n-are, cum sa aiba?
Renovarea insa are.
Si tendinta de a pastra curatenie, instalatiile functionale, etc..

Ala Dorel al blocului al tau bormasina la altii, nu la el acasa.
Conteaza unde se renoveaza, nu cine o face.

Si ne indepartam. Oricum, intr-un bloc unde ai X apartamente, se intampla foarte des ca intr-unul dintre ele sa se faca reparati.
Si asta e ceva normal. Reparatiile, renovarile sunt un lucru firesc.

D-aia tre sa fii tolerant. Boala vremurilor e stresul.
Stresul provocat de propria intoleranta.
Daca te impaci cu ideea, lucrurile sunt cu mult mai simple.
Incearca si-o sa vezi.

Trebuie sa intelegi ca ala bormasineaza ca are nevoie. E normal sa presupui asta.
Nu mai faceti presupuneri aiurea ca bormasineaza aiurea fara sa stiti. Aia e in mintea celui stresat de zgomote. In realitate nu exista asa ceva, sa dai cu bormasina de placere.

Toleranta si Zen frate. Asta-ti asigura o viata linistita. Nu linistea. Liniste nu vei avea decat in rai.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate