Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Opel Astra G 1.6 16V

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
NXC

NXC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.03.2018
Salut,

Am  si eu o problema,am facut un test cu diagnoza auto multimarca in romana a gasit cod 17 pe motor probleme turati,cu vaux-com/op-com in engleza eroare pe racire,17 no engine rpm signal.
Pe google am gasit in engleza:

This code usually means the crankshaft position sensor has faield, the 3x and 18x signals are needed to generate the spark reference signal sent to the Powertrain Control Module (PCM) on the Light Blue/Black wire on terminal C at the ignition module. This signal is used by the PCM for better timing control below 1200 RPM. If the 3x signal from the crankshaft sensor fails while running, the engine will continue to run, but the ignition module will not send out any spark reference signal from terminal C. The PCM will set a Code 17 when this occurs. Monitor the 3x signal at the Light Blue/White wire, terminal H, at the module with the engine running. It should be a square wave from about 0 to 10 volts. The frequency at idle is approximately 40 Hz. If this signal stops and the MIL (Malfunction Indicator Light) turns on within several seconds and sets a diagnostic trouble code 17, repair the wiring or replace the crankshaft sensor.

Tradus...

Acest cod înseamnă de obicei că senzorul de poziție a arborelui cotit are protecție, semnalele 3x și 18x sunt necesare pentru generarea semnalului de referință al scântei trimis la modulul de comandă al sistemului de propulsie (PCM) pe firul albastru / negru de la borna C a modulului de aprindere. Acest semnal este utilizat de PCM pentru un control mai bun al timpului sub 1200 RPM. Dacă semnalul 3x din senzorul arborelui cotit eșuează în timpul funcționării, motorul va continua să funcționeze, dar modulul de aprindere nu va trimite niciun semnal de referință pentru scânteie de la borna C. PCM va stabili un cod 17 atunci când se va întâmpla acest lucru. Monitorizați semnalul de 3 ori la borna albastră / albă, terminalul H, la modulul cu motorul în funcțiune. Ar trebui să fie un val pătrat de la aproximativ 0 la 10 volți. Frecvența la ralanti este de aproximativ 40 Hz.

Mecanici "priceputi" imi spun ca ar fi volanta... este posibil sa imi fi gresit ceva cand am schibat distributia?
Vreau sa stiu ce trebuie schimbat,apoi gasesc un mecanic,daca faceam acest test imediat dupa ce am schimbat distributia,sau inainte sa stiu daca sunt de vina aia de la service,am facut deja 2000 km,nu sunt multi dar avand in vedere ca nu am garantie de la ei,in teorie si in practica...

Edited by NXC, 09 March 2018 - 09:40.


#2
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Este doar senzorul nu volanta. Este vorba de senzorul de turatie.

Edited by meshgheru_andu, 09 March 2018 - 09:47.


#3
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 NXC, on 09 martie 2018 - 09:39, said:

...Pe google am gasit in engleza:
Pe google n-ai gasit ca exista "clubopel punct com"?...trebuia sa te inscrii si sa deschizi subiect nou pe SP?

Edited by danpet, 09 March 2018 - 10:18.


#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cred ca i-a spus cineva despre mine ...care(le) ma pricep la orice , de la operatii lamparoscopice si vraji contra impotentiei  pana la fuziune nucleara , care(le) cu inteligenta mea sclipitoare ce strabate prin neagra bezna a ignorantei cu puterea a 1000 de sori, gasesc solutii la orice si ajut oameni necajiti pe gratis  .
..."decat" ca la Opel nu ma pricep ....teapa ! Posted Image

Edited by JurasikMan, 09 March 2018 - 11:36.


#5
NXC

NXC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.03.2018

 danpet, on 09 martie 2018 - 10:17, said:

Pe google n-ai gasit ca exista "clubopel punct com"?...trebuia sa te inscrii si sa deschizi subiect nou pe SP?

 JurasikMan, on 09 martie 2018 - 11:33, said:

Cred ca i-a spus cineva despre mine ...care(le) ma pricep la orice , de la operatii lamparoscopice si vraji contra impotentiei  pana la fuziune nucleara , care(le) cu inteligenta mea sclipitoare ce strabate prin neagra bezna a ignorantei cu puterea a 1000 de sori, gasesc solutii la orice si ajut oameni necajiti pe gratis  .
..."decat" ca la Opel nu ma pricep ....teapa ! Posted Image


Nu m-am inscris special pentru asta,sunt totusi 2 zile diferenta de la data inscrierii si data postari.
Contul este creat sa pot lua legatura cu cineva...
Ma interesat alt subiect de pe softpedia,nu in domeniul auto.
Daca am gasit prin subiecte si domeniul auto,de ce sa nu intreb aici?
Problema am rezolvato,masina o detin de 5 ani si intentionez sa o vand.
Vreau sa o vand fara defecte,asa am cumparato si eu fara defecte.

meshgheru_andu multumesc pentru raspuns,acel senzor era de vina,am rezolvat cu un sprei de contacte.



PS: rog un moderator sa inchida acest subiect.

Multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate