Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Logitech Z906

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
luciaus

luciaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.12.2017
Salut! Am si eu o problema la sistemul Logitech Z906, 5.1. Am bagat initial toate cablurile la subwoofer: front si rear-ul (surround-ul) se auzea prost..ecou si nu se auzea vocea bine, muzica era neclara.
Le-am inversat dupa si vad ca boxele surround se aud mai tare decat cele din fata. Dar macar acum se aud clar. Inainte nu se intelegea nimic dintr-o melodie de exemplu. Si la muzica si la filme se aud mai tare cele din spate. Asa trebuie sa se auda? Toata discutia asta este cu referire la primul efect: 3D-ul

Inainte cand cele 2 din spate se auzeau prost, atunci cand dadeam pe al doilea efect de 4.1 se auzeau stereo toate 4..fara pic de probleme si erau egale ca si sunet, volum. Dar pe 3D nu se intelegea nimic din melodie..era volumul tare, dar sunetul extrem de prost.

Daca ma poate ajuta cineva..si are sistemul acasa.. Au o ordine boxele? Centrul si subwooferul nu ai cum sa le gresesti..dar la cele 4 nu inteleg care e problema..
CMI8738 este placa audio.
Am uitat sa mentionez ca eu merg acum pe analog. Am testat si digitalul, dar facea la fel cand am testat boxele initial si nu le-am inversat firele. Tot ecou la 2 dintre ele.
Abia dupa ce le-am inversat au mers bine, doar ca surround-ul se aude mai tare. Multumesc!

#2
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
bănuiesc că muzica e stereo (mp3), nu? 3D-ul simulează un surround. ține-l pe 4.1 și gata.

#3
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Solutia este sa le folosesti ca 2.1, adica in loc sa legi subwooferul cu cele trei fire la placa de sunet pe front/rear/sub sa le legi la un splitter jack 1-3 iar jack-ul sa-l bagi in front-ul placii de sunet (verde). Sorry...

#4
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu am un Z5500, tin minte ca pt muzica alegem presetare 2x2(nu music, cinema, etc).Se aud cele 4  boxe si subwooferul.Nu se aude centrala.Il pui pe optic daca poti, pe analogic nici nu are sens sistemul ala(ca si Z5500)Pe Z5500 am si reglaje pt nivel(centrala, fata, spate, sub).Cauta, cred ca ai si tu asa ceva.

Ai setare pt  stereo 4.1(min 1.30), din setari il reglezii, pune-l pe cablu digital ca-i pacat.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VKeSVJ9T_uk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ionutz_joe2009, 08 March 2018 - 14:06.


#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Opticul e bun daca nu ai placa de sunet dedicata. Dar prin optic nu ai 5.1 in jocuri.

#6
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 SpeedDemon, on 08 martie 2018 - 14:38, said:

Opticul e bun daca nu ai placa de sunet dedicata. Dar prin optic nu ai 5.1 in jocuri.
Cred ca CMI8738 e placa audio PCI.

Edited by spooky51, 08 March 2018 - 14:45.


#7
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 SpeedDemon, on 08 martie 2018 - 14:38, said:

Opticul e bun daca nu ai placa de sunet dedicata. Dar prin optic nu ai 5.1 in jocuri.

Era vb de muzica, prin optic procesorul de sunet din Z906 isi arata adevarata valoare...Altfel...nu e cine stie ce.Nu distorsiuni in primul rand.E diferenta destul de mare intre optic si analogic, opticul nu poate fi perturbat ca analogicul.Pe analogic trebuie in primul rand cabluri de calitate mare..Dublezi , pui analogic cat si digital , alegi sursa de pe sistem in functie de.

Nu se poate seta a trimita Dolby pe optic?Eu zic ca o placa mai buna sau cu codecuri se poate.

Z5500 de ex e degeaba(un sistem normal) pe analogic daca tragi din inclusiv Mac.Am facut teste, cand e pe digital se simte bine rau mai ales la volum mai mare.Iese un rahat pe analogic,cel putin pe Z5500.

Edited by ionutz_joe2009, 08 March 2018 - 15:47.


#8
luciaus

luciaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.12.2017
As fi vrut sa le aud pe toate..adica si centralul..

Cum am spus..am inversat firele de la boxele frontale cu cele rear (surround) si se aud bine toate..doar ca cele frontale se aud mai incet decat cele rear. Ma gandeam totusi ca ar trebui sa fie invers..cele frontale sa se auda mai tare decat cele rear.

#9
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Ai volum setabil pe central, sub, fata, spate.Spune si in clip , nu l-ai urmarit.Da volumul mai mic pt cele de pe spate, mai tare  pe fata.Sau invers, sau cum vrei tu(mai tare pe sub sau centrala).

Cred ca ai umblat pe la volume si nu ti-ai dat seama, pune-le asa cum trebuie in spate, apoi setaza volumul pe fiecare(fata, spate, sub, centru) dupa cum doresti.Nu trebuie sa inversezi nimic, din setarile de pe consola se seteaza volumele.

Edited by ionutz_joe2009, 08 March 2018 - 22:17.


#10
luciaus

luciaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.12.2017

 ionutz_joe2009, on 08 martie 2018 - 22:11, said:

Ai volum setabil pe central, sub, fata, spate.Spune si in clip , nu l-ai urmarit.Da volumul mai mic pt cele de pe spate, mai tare  pe fata.Sau invers, sau cum vrei tu(mai tare pe sub sau centrala).

Cred ca ai umblat pe la volume si nu ti-ai dat seama, pune-le asa cum trebuie in spate, apoi setaza volumul pe fiecare(fata, spate, sub, centru) dupa cum doresti.Nu trebuie sa inversezi nimic, din setarile de pe consola se seteaza volumele.

Volumul pentru boxele frontale e la maxim si totusi ele se aud mai incet decat cele de surround

#11
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Inseamna ca are defectiune...

#12
luciaus

luciaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.12.2017
Nu era nicio problema din cauza ca inversam cablurile. In setarile audio aveam pus la efecte: generic. Din cauza asta boxele de surround se auzeau foarte prost. Vad ca acum se aud bine, doar ca nu se aud la fel ca cele de pe front. Am vazut pe net ca as putea sa le dau la boxele de surround +10db ca sa se auda la fel ca si celelalte, dar nu am setarile acestea.
Cred ca imi voi cumpara o alta placa de sunet si sper sa reusesc sa fac cateva schimbari in setarile audio pentru a le face egale ca si sunet.
Multumesc oricum celor care au raspuns si daca imi mai poate oferi cineva vreun sfat as fi multumit :P

#13
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Eu n-am problema asta. Conectate cu un singur jack de 3.5 mm la placa de sunet pe 2.1 se aud ok. La fel se aud si pe 4.1. Pe 3D surround se aud frontalele si centrul iar satelitii rear au efect 3D.

Edited by -koss-, 13 March 2018 - 23:16.


#14
luciaus

luciaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.12.2017
Da, m-am gandit ca este efectul de 3d, dar as fi vrut sa se auda ca si cele 2 frontale pe muzica.. Ar fi cateva setari din cate am vazut pe net, sa maresti cu 10 db rear-ul. Dar nu am equalizer in programul placii de sunet din pacate..
Pe 4.1 nu se aude centralul si parca e aceeasi chestie cu 3d-ul :)) Deci tot nu scot totul la fel :))

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
4.1 e normal fara central. dublu stereo plus subwoofer.
Tot nu inteleg de ce ai vrea sa folosesti o droaie de boxe pt. muzica stereo. Nu se va auzi nici mai tare si in niciun caz mai bine.

#16
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
5.1 la Logitech z906 este exclusiv pentru filme sau gaming. Daca vrei muzica 4.1 e cel mai indicat fiindca se aude cu un boost de voce fata de 2.1. Practic se dubleaza puterea la voce si chiar se simte. Ideal ar fi sa asculti muzica doar 2.1. Efectul 3D este doar o emulatie pentru muzica stereo. Exista si MP3 Surround 5.1 daca vrei sa asculti poti sa downloadezi de pe net  melodii mp3 surround 5.1 dar este un format mai exclusivist si rar neadoptat la scara larga. Posted Image

Tu ce varianta de logitech z906 ai? Varianta 2017 cu logo nou? Am observat ca la varianta asta difera driverele atat la sateliti cat si difuzorul la subwoofer. Daca initial mi s-a parut ca se aud mai prost acum dupa mai multa ascultare am constatat ca au upgradat driverele la varianta 2017 cea in cutie albastra cu logoul nou. Sunt alte drivere pe sateliti si alt driver la subwoofer. Mi se par ca satelitii au mai multe medii+ inalte fata de varianta dinainte de 2017. SI subwooferul mi se pare ca coboara mai jos in frecventa.

Edited by -koss-, 14 March 2018 - 19:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate