Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Dispozitiv pentru vazut evenimente din trecut

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Dintre toate variantele de calatorie in timp (viitor sau trecut), cea mai plauzibila mi se pare calatoria prin imagini "live" din trecut , deci fara prezenta fizica, ca am inteles ca apar probleme cu modificatul evenimentelor.
Deci ma gandesc la un fotoliu, un calculator si niste ochelari speciali holografici sau mai stiu eu de care, iar utilizatorul introduce un an, zi, loc si apoi sta confortabil si urmareste prin ochelari intamplarile din ziua aleasa.
Este posibil, cel putin la nivel teoretic? Nu as dori sa ne apucam sa scriem fiecare ce ar dori sa vada, ca ne apuca pastele si mi se pare o labareala trista, in schimb as inclina mai mult spre o discutie aplicata.
Sau poate stiti vreun documentar sau film care dezbate aceasta idee.

Edited by sandel1, 07 March 2018 - 18:48.


#2
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
Da, este posibil. Trebuie doar ca evenimentele sa fi fost filmate in prealabil (sa zicem 3D) si bagate intr-o baza de date video. Altfel decat asa, singura calatorie in timp cunoscuta e calatoria in viitor, in care ne deplasam cu totii implict si constant cu 1 secunda pe... secunda.

#3
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postsandel1, on 07 martie 2018 - 18:46, said:


Nu e o idee noua.

https://en.wikipedia...iki/Chronovisor


#4
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003

View Postsandel1, on 07 martie 2018 - 18:46, said:

Dintre toate variantele de calatorie in timp (viitor sau trecut), cea mai plauzibila mi se pare calatoria prin imagini "live" din trecut , d

Este posibil, cel putin la nivel teoretic?

Nu numai ca este posibil teoretic dar chiar exista in realitate...nu neaparat a noastra ;)  :  http://intootherworl...hronoscope.html

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postsandel1, on 07 martie 2018 - 18:46, said:

Deci ma gandesc la un fotoliu, un calculator si niste ochelari speciali holografici sau mai stiu eu de care, iar utilizatorul introduce un an, zi, loc si apoi sta confortabil si urmareste prin ochelari intamplarile din ziua aleasa.
Orice eveniment inregistrat poate fi regasit
Spoiler


#6
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postsandel1, on 07 martie 2018 - 18:46, said:

Este posibil, cel putin la nivel teoretic?

Nu prea cred că este posibil.

Acum depinde cum pui problema. Dacă întrebarea ta este pusă în ideea de a se face o simulare care să prezinte oarecum fidel viața la un oarecare punct ales în timp și spațiu, nu-i nici o problemă. Se poate face și acum. Și se pot adăuga evenimente, personaje, eventual îți poți tu crea personaje și întâmplări. Ar fi o bază de date, dar nu neapărat realistă și ar fi și restrânsă.

Dar dacă întrebarea ta se referă la posibilitatea de a-ți alege o dată, 18 decembrie 1984 și să retrăiesc întâmplările de la acea dată, este cam greu. Să zicem că am putea capta simțurile și le-am stoca pe un server. Am putea forma imagini care ar recrea ce am văzut la data respectivă. Și am putea să încrucișăm acele date. Dacă noi doi participăm la un eveniment, îl vedem din unghiuri diferite, deci am avea o vizualizare mai clară a evenimentului. Problema este cu privire la lucrurile pe care nu le-am văzut. Cum se generează alea? Dacă bate vântul și-mi dărâmă un obiect, cum pot eu simula acel eveniment, dacă nu l-am văzut?

Iar problema cu modificarea viitorului apare și la simulare. Dacă o simulare se dorește a fi realistă, va trebui să urmeze firul logic. Dacă ajung dintr-o cameră în alta în 10 secunde, dar dacă mă întorc fix înainte de a începe să merg și decid să stau, ce ar trebui să facă programul? Să șteargă evenimentul și să refacă tot programul în funcție de decizia mea de a nu mai intra în camera respectivă, sau să mă facă să trec prin pereți, sau să mă "teleporteze" în cameră la momentul oportun pentru a păstra acuratețea?
Dacă taică-miu nu mai întreține relația sexuală cu maică-mea, care duce la nașterea mea în simularea lui, ce se întâmplă dacă eu aș intra în simulare? M-ar scuipa programul din senin, sau mi-ar spune că nu exist?

Nu văd diferențe între simulare și viața reală. Teoretic, ar trebui să se aplice aceleași principii.

Cred că m-am dus cam departe și n-are nici o legătură cu ce-ai întrebat. Scuze.

#7
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010
Conform ultimelor descoperiri ale stiintei, viitorul trecutul si prezentul coexista, ele sunt de fapt stari ale universului. Constiinta noastra face de fapt posibila existenta universului. El exista ,doar pentru ca noi constientizam asta. Suntem in 2018 si nu in 1900 doar pentru ca la nivelul constiintei noastre se produc anumite procese cognitive care identifica starea universului cu 2018.
Cu totii avem vise previzioniste, acele vise nu sunt altceva decat proiectii ale unor stari din viitor captate de mintea noastra. Prin meditatie, calatoria in viitor sau in trecut este posibila. Prin meditatie, mintea noastra proiecteaza imagini, secvente din trecut , acest lucru putand crea un efect de rezonanta cu starea universului la un anumit moment de timp. Sa spunem ca vreau sa vizionez Londra in 1900. Ma voi concentra foarte puternic, voi derula in mintea mea secvente cu locuri, oameni, intamplari din Londra din anul 1900. Astfel, pot pacali universul ca acesta sa creada ca eu sunt un trecator din Londra anului 1900, astfel starea mea devine 1900.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pai.. nu prea se poate ca e vorba de paradoxuri aici.  Exista teorii cum ca viitorul influenteaza trecutul si deci starea prezenta (in care ne aflam acum) depinde foarte mult de starea viitoare in care vom ajunge (un fel de cauzalitate inversa).... Daca am putea sa cunoastem starea viitoare, ne-am putea modifica comportamentul, in prezent, asa cum ne convine, ori... jocul nu e facut sa fie jucat asa...

Jocul e facut astfel incat sa dai din coate cat poti in prezent ca sa nu ajungi in viitor in cazanul cu smoala, ca daca ai putea vedea pe un monitor cum o huzuresti in Gradina Raiului, te-ai culca pe o ureche si ar da capitalistii faliment fara munca ta...

Edited by rosix, 07 March 2018 - 21:21.


#9
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
Cauta pe google cronovizorul

#10
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
De-o vreme ma cam enerveaza userii care deschid subiecte si dupa aceea ori nu mai participa, ori mai scriu acolo o propozitie doua, sa fie.
Din intamplare mi-am adus aminte ca ma aflu in aceeasi situatie. Prin urmarePosted Image , mi-am stors creierii sa mai scriu ceva, desi subiectul asta te poate lasa rapid in pana de idei.
Am spicuit cateva:
- mare parte din succesul yutubului se datoreaza acestui concept, desi acesta surprinde mai nimic raportat la numarul de persoane si evenimente.
- in legatura cu tehnologia audio-video, cred ca in viitorul nu foarte indepartat, va fi posibil ca dintr-un material video de 720 p de exemplu, sa poata fi transformat in imagine 3d.
- tot asa in viitor cred ca vor aparea lentile de contact cu camera, iar cine va dori va putea sa-si inregistreze non stop tot ce vede.
-din cauza ca nu prea se stie nimic despre un astfel de aparat, sa facem un exercitiu in care punem boii inaintea carului, pentru a ne putea da seama care ar fi principiul de functionare. Facand o analogie cu inceputurile cinematografiei si fotografiei, sa zicem ca aparatul exista, dar îi rudimentar. Deci nu poate surprinde decat fotografii neclare, sterse si fara sunet. De ce? Sau "vede" doar evenimente recente, pana in 24 ore. De ce?
- Cum se face ca regizorii nu abordeaza subiectul in filmele lor? S-au axat in schimb pe calatoritul in timp, desi e mult mai improbabil ca se poate face.

Edited by sandel1, 07 March 2018 - 21:42.


#11
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003

View PostPeter Blood, on 07 martie 2018 - 19:44, said:

Eu n-aş pierde vremea.
M-aş uita direct în viitor
...daca ai stii ce au vorbit adversarii/concurentii tai ieri i-ai astepta mult mai bine pregatit azi, cam asta ar fi ideea ca poti contracara cum trebuie, nu degeaba avem vorba: "dă-i Doamne românului mintea cea din urmă!" stim noi ce stim ca natiune. ;)
Sau pur si simplu ar fi grandios de epic sa fii martor la momentele istorice asa cum au fost in realitate, nu scrise de invingatori.

#12
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postsandel1, on 07 martie 2018 - 21:39, said:

- Cum se face ca regizorii nu abordeaza subiectul in filmele lor? S-au axat in schimb pe calatoritul in timp, desi e mult mai improbabil ca se poate face.
Asta e un film care are legatura cu ideea ta.
Ca tot ai pomenit de filme. E un clasic, deci te asigur ca nu-ti vei pierde vremea. Asta in caz ca nu l-ai vazut deja.

https://www.imdb.com...p&ref_=m_ft_dsk

#13
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Exista deja un instrument de privit in trecut, si nu e deloc SF sau paranormal. E vorba de
Spoiler


#14
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Tot gandindu-ma la ce-am scris mai sus despre analogia cu inceputurile cinematografiei si fotografiei, am incercat sa-mi raspund la intrebarile alea, ca de ce nu se vad imaginile bine  in cronovizor si cu cat sunt mai indepartate in timp sunt tot mai putine.
Pana mi-a sarit fisa. Deci uitati care-i faza, aparatul functioneaza pe baza a ce au vazut martorii oculari si cu cat evenimentele sunt mai vechi in timp, din cauza ca amintirile se mai si uita, detaliile nu mai apar clare in film.
Trebuie un cablu pe care-l conectam la capatana si descarcam ce ne intereseaza. SF curat deocamdata, dar nu este absurda ideea dupa parerea mea, oricum mult mai credibila decat teoriile cu universurile paralele, deja vu si altele.

Edited by sandel1, 08 March 2018 - 09:10.


#15
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Ar fi periculoasă o "jucărie" cum vrea inițiatorul. Probabil mulți oameni trecuți de o anumită vârstă ar folosi-o excesiv și ar uita să-și petreacă viața reală, prezentă.

#16
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
A vedea evenimentele la care nu ai fost de fapt, prezent, tot prezintă o problemă dpdv al modificării cursului istoriei. Pt că istoria curentă e bazată pe faptul că tu nu ai fost acolo. Dacă însă "trișezi" și te uiți, ai o informație pe care nu ar fi trebuit să o ai, nu conform istoriei curente. Faptele tale de acum încolo se vor schimba deci linia temporală va fi afectată.

De ex te uiți acum 1 zi și vezi pe partenerul tău făcînd sex cu altcineva (dar într-un loc unde în mod normal nu ai fi avut acces). De gelozie, îl omori pe respectivul, sau pe amîndoi. Iată deci o modificare semnificativă a liniei temporale, cu seminificație posibilă chiar asupra ta (îți ucizi partenerul înainte de a avea un copil cu el/ea, de exemplu, astfel încît urmasii tăi vor fi diferiți).

deci tot afectezi istoria.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate