Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Virusare cu Deep Freeze?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Da, asa e, nu conteaza neaparat tool-ul ci operatiunea Posted Image.

Ideea e ca Deep Freeze e un simplu soft care ruleaza in Windows. Nu e nimic special, atat timp cat boot-ezi de pe alt mediu, poti face ce vrei.
Initiatorului ii reapar folder-ele dupa ce le sterge, deoarece in realitate, nu le sterge deloc. Daca le-ar sterge dupa ce boot-eaza de pe un stick, o sa observe ca raman sterse.

Edited by pexCom, 07 March 2018 - 13:58.


#38
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Colegule rosix  nu mai pierde timpul cu tot felul de încercări.
Și dacă reușești să oprești Deep Freeze nu mai poți avea încredere în sistem.

Dacă ai salvat datele importante, instalează windowsul din nou.
Format la hard. Spune-ne dacă nu merge ceva.
Nu mergem pe presupunerea că nu merge.
Nu are nici o treabă cu reinstall zic eu, și dacă are, se poate remedia.

Instalează din nou sistemul.

#39
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostpexCom, on 07 martie 2018 - 13:46, said:

Intervin si eu putin.

Asa cum au spus cateva persoane inaintea mea, atat timp cat boot-ezi de pe alt mediu, PC-ul nu este protejat cu Deep Freeze.
Motivul este, dupa parerea mea: Deep Freeze este activat ca driver la nivel de kernel in Windows, si orice operatiune faci in timpul asta (instalare, stergere, etc...) este referentiata in Deep Freeze, si nu in sistem. Adica, dupa ce dai restart, sistemul preia referintele reale (cele anterioare de freeze) si tot ce ai facut in timpul sesiunii Windows e sters.

Nu am Win 10. Am Win 7 64...  Ce e de facut mai exact?  Ce ar trebui sa instalez pe stick ca sa pot boota?  Iar dupa ce bootez de pe stick ce modificari sa fac?  Daca rescriu MBR, trebuie sa fac instalare de la zero, presupun, nu?

#40
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu ti-as sugera, daca poti, sa copiezi tot ce ai important pe un alt hdd si apoi sa faci reinstare incepand cu repartitionare(dai delete partitii, le refaci, le formatezi, apoi instalare).In caz ca e blocata cumva vreo partitie(adica e semnatura pusa pe ea, incearca Gpardet sau alt utilitar.Mie mi s-a mai intamplat, de scapat, scapi.

Edited by ionutz_joe2009, 07 March 2018 - 14:14.


#41
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

View Postexceswater, on 07 martie 2018 - 14:03, said:

Nu mergem pe presupunerea că nu merge.

Instalează din nou sistemul.

Exact.

Cel mai bine mergi pe propunerea de mai sus.

Daca nu, in link-ul pe care l-am pus in celalalt post, este si procedura pentru Windows 7. ISO-ul il download-ezi de pe site-ul lor folosind license key-ul tau. Sau folosesti un alt tool cum au recomandat colegii.

Windows-ul nu se sterge daca rescrii MBR-ul.

#42
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Încearcă prima oară să reinstalezi windowsul.
Ca de obicei. Eu aș formata tot hardul.
Mai ai alt sistem pe care poți face diverse chestii cât e acesta în aer ?

#43
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postrosix, on 07 martie 2018 - 10:27, said:

Versiunea de Deep Freeze instalata pare sa fie 7.21.20.3447 (deci o versiune de Enterprise, adica client-server).
Ai citit si ce ti-a dat colegu mai sus?

For Deep Freeze Enterprise:
Using our unique One Time Password system, Deep Freeze Enterprise Administrators can generate One Time Passwords (OTP). To generate an OTP:
Open the Deep Freeze login dialog on the workstation for which you need to generate the OTP.
Write down the Token code which is located at the top of the login dialog.
Open the Deep Freeze Configuration Administrator and click the One-Time Passwords tab or open the Enterprise Console and click on Tools > One Time Password.
Enter the code you recorded into the Token field and click Generate OTP. Another code will appear in the OTP field. The second code is the password for the workstation.
The newly generated One-Time Password can then be used to disable, uninstall, and re-install Deep Freeze with the correct password.


For Deep Freeze evaluations (with no License Key entered):
Restart the computer.
Enter the system BIOS settings.
Advance the clock by at least 60 days and then restart your computer. This will disable the software.
After the system has started, run the Deep Freeze installation program to uninstall Deep Freeze.
After the computer reboots, re-enter the BIOS and reset the clock to the current date. You can then re-install Deep Freeze after restarting.
If you are running a licensed copy of Deep Freeze Standard submit a ticket and we can look into the issue further to see if there are any other options avalalbe to assist you.

View Postrosix, on 07 martie 2018 - 12:59, said:

N-ai inteles ca fara sa dezactivez Deep Freeze nu pot reinstala Windows, nu-i asa...?
ba da poti, cum sa nu poti??

View Postrosix, on 07 martie 2018 - 13:35, said:


Pai backup am si acum pe alte partitii numai ca sunt inghetate toate.  Stiu si eu ce am de facut, numai ca.. e posibil sa nu mearga din cate am citit pe net.  Nu poti sa faci reinstalare de Windows pe o partitie inghetata cu Deep Freeze pana nu o dezgheti, pentru ca Deep Freeze va face din nou acelasi lucru si pe noua partitie ... deci, practic nu se rezolva.  Plus ca am un feeling ca in versiunea Enterprise, isi reconstruieste partitia din Cloud.  Inainte sa ma apuc de reinstalat voi mai incerca toate variantele posibile sa-l pot debloca totusi... sa nu muncesc ca prostul... asta e ideea.
ai inteles gresit

Edited by unbrutus, 07 March 2018 - 14:29.


#44
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
te-aș sfătui să cauți o aplicație Deep Freeze enterprise de pe net, s-o instalezi și să vezi dacă îți oferă posibilitatea de thawing. aplicațiile de genul sunt distribuite și sub formă portabilă și pot fi accesate de exemplu și de pe un stick USB ca să dezgheți sistemul.

#45
sanhan

sanhan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 27.02.2018

View Postunbrutus, on 07 martie 2018 - 14:30, said:

Ai citit si ce ti-a dat colegu mai sus?
Link spre informația aia i-am dat și eu înca de aseară (post #11). Da' cu cine să discuți că inițiatorul nu știe decât să se vaite și să presupună că nu merge o solutie sau alta fără măcar să încerce.

#46
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postunbrutus, on 07 martie 2018 - 14:30, said:

Ai citit si ce ti-a dat colegu mai sus?

For Deep Freeze Enterprise:
Using our unique One Time Password system, Deep Freeze Enterprise Administrators can generate One Time Passwords (OTP). To generate an OTP:
Open the Deep Freeze login dialog on the workstation for which you need to generate the OTP.
Write down the Token code which is located at the top of the login dialog.
Open the Deep Freeze Configuration Administrator and click the One-Time Passwords tab or open the Enterprise Console and click on

Eu nu am acces la fisierul de configurare, nici la installer, nici la fereastra de login, pentru a baga coduri sau parole pe care oricum nu le am, ca nu le-am generat eu.  Eu sunt calculatorul client, ala cu serverul care are parola e in alta parte. Fiind soft de server, e clar ca nu pot sa accesez meniul de configurare de pe client, ca nu am acces.
A doua metoda, cu schimbatul anului am incercat-o deja de aseara.  Niciuna nu merge.

View Postzyppster, on 07 martie 2018 - 14:39, said:

te-aș sfătui să cauți o aplicație deep freeze enterprise de pe net, s-o instalezi și să vezi dacă îți oferă posibilitatea de thawing. aplicațiile de genul sunt distribuite și sub formă portabilă și pot fi accesate de exemplu și de pe un stick USB ca să dezgheți sistemul.

Nu-mi ofera niciun acces, imi spune doar ca e instalata alta versiune. Nu pot intra in niciun fel de config.

O sa incerc pana la urma sa rescriu MBR-ul cu comenzile alea... Nu prea imi arde sa reinstalez Win 7

Edited by rosix, 07 March 2018 - 15:03.


#47
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
salvează-ți conținutul personal pe un stick USB și nu rămâne altceva de făcut decât să reinstalezi sistemul pe o partiție nouă.

#48
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postzyppster, on 07 martie 2018 - 15:08, said:

salvează-ți conținutul personal pe un stick USB și nu rămâne altceva de făcut decât să reinstalezi sistemul pe o partiție nouă.

Incerc intai cu comenzile MBR sa vad daca merge... daca nu.. o sa fac instalare de la zero.

#49
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Prietenul meu.

Reinstalare. Punct. Restul e can can.

In 40 de minute ai terminat cu reinstall + drivere + aplicatii uzuale.
Uite http://www.ninite.com pentru aplicații.

#50
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postrosix, on 07 martie 2018 - 14:59, said:

O sa incerc pana la urma sa rescriu MBR-ul cu comenzile alea... Nu prea imi arde sa reinstalez Win 7
nu cred ca vei rezolva cu rescrierea MBRului. In plus, nu poti sa mai ai incredere in windowsul ala

De ce sa nu reinstalezi? E de departe cea mai buna metoda

#51
silviuseal

silviuseal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 13.12.2013
Sigur e versiunea Enterprise? Eu banuiesc ca e versiunea standard.As zice,daca nu te grabesti,sa mai ai putina rabdare,poate reusim sa gasim o solutie.Poate o sa aiba si altii aceiasi problema.Versiunea pe care o ai a fost oferita spre download pe diverse site-uri dubioase.Bineinteles ca din Windows nu se poate face nimic,sistemul e sub controlul DF,orice modificare este scrisa intr-un fisier imagine,care este sters la reboot.Eu am spus sa bootezi de pe dvd-ul cu windows 7,si sa intri in procedura de recovery,si sa alegi restaurarea unui punct de restore,anterior instalarii DF,cu conditia sa existe asa ceva.

#52
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postunbrutus, on 07 martie 2018 - 15:47, said:

nu cred ca vei rezolva cu rescrierea MBRului. In plus, nu poti sa mai ai incredere in windowsul ala

De ce sa nu reinstalezi? E de departe cea mai buna metoda


Gata, am reinstalat Win 7 (pana vineri cred ca reusesc sa instalez la loc aplicatiile)....  Nu am reusit cu nicio rescriere MBR, doar cu stergerea partitiei si crearea ei la loc, formatare si reinstalare Windows.  Multumesc tuturor pentru sugestii.

View Postsilviuseal, on 07 martie 2018 - 16:52, said:

Sigur e versiunea Enterprise? Eu banuiesc ca e versiunea standard.

Nu.. Hai sa lamurim lucrurile. De instalat, sigur am instalat-o eu... incercand sa instalez altceva dar bine camuflata... n-am stiut nicio clipa ca instalez Deep Freeze, deci cineva mi-a pus-o in brate. Stiam de aplicatia asta, stiam ce efecte are si, in mod normal, daca o instalam eu, puteam sa am acces la ea, sa bag o parola si sa o dezactivez.

Modul in care s-a instalat singura si faptul ca nu mi-a dat acces la absolut nimic, e foarte dubios.. dupa parerea mea si indica clar ca a fost integrata intr-un malware. Deci mare atentie...
Ideea este ca odata instalata si activata, nu numai ca conserva malware-ul care deja s-a instalat (si care poate fi orice balarie) ci si faptul ca aplicatia aia numita Data Igloo permite transfer de date de tip client -server in retea, deci practic daca cineva are drepturi de Admin poate face backup la datele de pe calculatorul client unde vrea muschii lui - in cloud, local sau cine stie unde.

Nu ma asteptam la o asemenea vulnerabilitate majora de securitate din partea  Deep Freeze... pentru ca asta e... pana la urma.  Daca reuseste cineva sa ti-o faca, nu o scoti cu niciun antivirus... Tot ce scanezi si elimini se reface in secunda doi dupa restartare...

Deci... mare atentie.. virusii pe care i-ati vazut pana acum sunt mici copii, pe langa acest rahat.

#53
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
posibil să fi fost un script batch care să fi instalat silențios aplicația Deep Freeze...

#54
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Postrosix, on 07 martie 2018 - 17:24, said:




Gata, am reinstalat Win 7 (pana vineri cred ca reusesc sa instalez la loc aplicatiile)....  Nu am reusit cu nicio rescriere MBR, doar cu stergerea partitiei si crearea ei la loc, formatare si reinstalare Windows.  Multumesc tuturor pentru sugestii.



Nu.. Hai sa lamurim lucrurile. De instalat, sigur am instalat-o eu... incercand sa instalez altceva dar bine camuflata... n-am stiut nicio clipa ca instalez Deep Freeze, deci cineva mi-a pus-o in brate. Stiam de aplicatia asta, stiam ce efecte are si, in mod normal, daca o instalam eu, puteam sa am acces la ea, sa bag o parola si sa o dezactivez.

Modul in care s-a instalat singura si faptul ca nu mi-a dat acces la absolut nimic, e foarte dubios.. dupa parerea mea si indica clar ca a fost integrata intr-un malware. Deci mare atentie...
Ideea este ca odata instalata si activata, nu numai ca conserva malware-ul care deja s-a instalat (si care poate fi orice balarie) ci si faptul ca aplicatia aia numita Data Igloo permite transfer de date de tip client -server in retea, deci practic daca cineva are drepturi de Admin poate face backup la datele de pe calculatorul client unde vrea muschii lui - in cloud, local sau cine stie unde.

Nu ma asteptam la o asemenea vulnerabilitate majora de securitate din partea  Deep Freeze... pentru ca asta e... pana la urma.  Daca reuseste cineva sa ti-o faca, nu o scoti cu niciun antivirus... Tot ce scanezi si elimini se reface in secunda doi dupa restartare...

Deci... mare atentie.. virusii pe care i-ati vazut pana acum sunt mici copii, pe langa acest rahat.

Ai downloadat ceva camuflat de pe net.Adu-ti aminte ce ai instalat sau ce ai facut in ultimele zile in ultimele zile.Adu-ti aminte si de pe ce site ai luat, zici ca downloadezi un simplu text editor, in realiate...iti baga pe gat si altele.

Vulnerabilitatea e in Win, browser si antivirus...astea au fost "hacuite"...Antivirusul e cel mai inculpat.Sau...poate ca l-ai bagat chiar tu riscandu-te  cu... :)

Win a fost haicui pt a nu-l mai vedea pe Deep in task.

Edited by ionutz_joe2009, 07 March 2018 - 19:17.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate