Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Brasov - modernizare "drumul pe sub munte"

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
EmeraldHouseFarm

EmeraldHouseFarm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.02.2018
Va salut,

Am citi A I C I despre un proiect de modernizare a celebrului drum local asa numit "drumul pe sub munte".
De la Brasov la Sibiu,via Persani - Victoria,pe langa drumul N1.

Proiectul Consiliului Județean are o valoare totală de aproape 147 milioane lei, din care aproape 123 milioane reprezintă fonduri nerambursabile de la Uniunea Europeană și are ca obiectiv principal creșterea gradului de accesibilitate a zonelor rurale și urbane. Cu acești bani vor fi refăcute drumurile județene care traversează localitățile Șinca, Hârseni, Lisa, Recea, Sâmbăta de Sus, Drăguș, Viștea, Ucea, dar și din orașul Victoria. Proiectul mai presupune construcția de trotuare, dar și amplasarea de stații de transport public.

Aveti cumva mai multe informatii,pe mine ma intereseaza legatura cu comuna Recea.

Multumesc anticipat.

LE

Pare o treaba serioasa,sper ca se va termina inainte de airportul de la Ghimbav !
Am gasit mai multe link-uri.

AICI
AICI

Edited by EmeraldHouseFarm, 06 March 2018 - 00:05.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu te entuziasma prea tare.
Prin anii '70 Romania primea finantare pentru o autostrada Constanta- Oradea......

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Măcar pe vremea aia s-ar fi făcut...

#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostEmeraldHouseFarm, on 06 martie 2018 - 00:01, said:

din care aproape 123 milioane reprezintă fonduri nerambursabile de la Uniunea Europeană
Tot nenorocitii astia de la Bruxelles care nu ne lasa sa ne dezvoltam... traiasca orban, erdogan, grupu de la visegrad si altii care se lupta cu asupritorii de la care iau bani cu 3 maini

#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Astia incep investitia cu reclama, panouri si alte briz-brizuri. E clara treaba :D

#6
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Ce bine ar fi! Super frumoasa zona!

#7
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
politicieni de kkt=legi de kkt=buget de kkt=proiecte de kkt=societate de kkt=tara de kkt=viata de kkt ! ...
prea mult kkt, nu ?

Edited by realduc, 06 March 2018 - 10:54.


#8
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdjl, on 06 martie 2018 - 01:01, said:

Măcar pe vremea aia s-ar fi făcut...
Păi, tocmai că nu s-a făcut ... :(

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Va dati seama daca incepe prin a face canalizari in toate comunele alea ....ca nici in 2050 nu va fi gata ?

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postrealduc, on 06 martie 2018 - 10:54, said:

politicieni de kkt=legi de kkt=buget de kkt=proiecte de kkt=societate de kkt=tara de kkt=viata de kkt ! ...
prea mult kkt, nu ?
Bugetul nu e de cacao,ce vorbesti,doar ca banii ajung unde nu trebuie.

#11
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View Postdjl, on 06 martie 2018 - 01:01, said:

Măcar pe vremea aia s-ar fi făcut...

Pai cum adica s ar fi favut cand de fapt nu s a facut??!!

#12
EmeraldHouseFarm

EmeraldHouseFarm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.02.2018
ok...eu am ceva interes direct pe acolo ca am cumparat un teren pentru un "Country House". Am fost de la Brasov la Recea,prin Fagaras si inapoi pe acest drum.
Zona este frumoasa,"unspoiled" si multe puncte de atractie traditionala: case,manastiri,natura.Nu in ultimul rand,oamenii si genratia tanara ce treiesc in acele comune.
Dar,si drumul N1 de la Brasov la Sibiu este bun,cel putin pana la Fagaras.

Am inteles ca banii sunt pe un proiect European.
Cred si sunt sigur ca acei oameni de la Brasov au trebuit sa justifice banii si profilul proiectului ca sa obtina aprobarea ,implicit fondurile.
Neffind in tara,platesc de aici aceste taxe care se vor regasi in fondurile ce se vor investi pe acest proiect.

Nu cred ca exista "free lunch",noi vom primi acesti bani nerambursabili dar vom plati pentru ei pana la adanci batraneti...hai sa nu judecam de und evin ci cum sa facem in return eficiaent sa cat mai bun pentru noi...
Se incepe cu publicitate ca sa atraga companii sa lucreze sau sa informeze oamenii despre viitoarele lucrari si/sau problem in timpul lucrului.

Desigur ca acei care impart fondurile vor pune ceva deoparte pentru ei,la oamenii de la centru sau pe plan local jucatorii se vor "organiza"...eu sunt sigur ca acest joc este oriunde in lume,nu numai characteristic si present in zona Brasov.

Nu am vazut detalii technice,nu stiu ce se va face.
Impactul economic poate fi major pentru economia locala.

Daca se vor bloca in birocratii si "mie ce imi iese?" situatii ca in cazul aeroportului amarat ,blestemat si ucis de adminsitratia locala dupa comenzi primate de la Centru...poate la batraneti vom vedea ceva...
Sunt pozitiv ca acest drum ,combinat cu noul si construit airport vor ridica nivelul de trai si vor imbunatati  mentaliitatea oamenilor DACA nu vor fi corupti de "politica" si "jocuri de interese locale.

Bafta

Edited by EmeraldHouseFarm, 08 March 2018 - 09:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate