Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Samsung Galaxy Note 2

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017
Salut , este vorba despre un Note 2 N7100 care nu mai porbește (nu e smartphone-ul personal ) ,  rămâne în bootloop  și la flash firmware mi-a dat fail atât cu Odin cât și cu Octoplus Samsung .
Probabil că are bootloader-ul blocat .
Ce sfaturi îmi dați ? Are șanse sa fie "reparat " sau îl pot arunca ?


#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Nu ai primit un mesaj mai amplu de eroare (de exemplu "eMMC write fail")?
Galaxy Note 2, Galaxy S3 si alte cateva modele (inclusiv Galaxy Note 4 SM-N910F) au memorie eMMC cu probleme, si dupa un timp dau rateuri din ce in ce mai mari pana cand poti arunca placa de baza la gunoi.

Edited by Hider141, 05 March 2018 - 08:40.


#3
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Incep sa plece si ele spre o lume unde nu exista umezeala si pene de curent si lipsa de semnal. Implinesc deja 6 ani ceea ce le face bunici in ale telefoanelr. Imi pare rau fiindca de 3 telefoane m-m atasat:Nokia 6110,  Nokia E71, Samsung Note 2

Edited by iulian_k, 05 March 2018 - 08:45.


#4
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017

 Hider141, on 05 martie 2018 - 08:39, said:

Nu ai primit un mesaj mai amplu de eroare (de exemplu "eMMC write fail")?
Galaxy Note 2, Galaxy S3 si alte cateva modele (inclusiv Galaxy Note 4 SM-N910F) au memorie eMMC cu probleme, si dupa un timp dau rateuri din ce in ce mai mari pana cand poti arunca placa de baza la gunoi.

Nu îmi mai amintesc ce eroare dădea în Odin , doar la Octoplus știu ca începea scrierea , scria bootloader-ul cu succes și apoi dădea fail la write firmware .
Cand ajung acasă , reiau flash-uirea si atașez fail-ul în ambele programe .

 iulian_k, on 05 martie 2018 - 08:44, said:

Incep sa plece si ele spre o lume unde nu exista umezzeala si pene de curent si lipsa de semnal. Implinesc deja 6 ani ceea ce le face bunici in ale telefoanelr. Imi pare rau fiindca de 3 telefoane m-m atasat:Nokia 6110,  Nokia E71, Samsung Note 2

Da , telefoane foarte bune pentru generația lor.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Probabil sectoarele de memorie cu probleme se afla mai spre mijloc, si de asta da eroare numai cand scrie firmware-ul.

#6
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017

 Hider141, on 05 martie 2018 - 08:56, said:

Probabil sectoarele de memorie cu probleme se afla mai spre mijloc, si de asta da eroare numai cand scrie firmware-ul.

Mda ... Cred ca mai bine ar fi dacă aș schimba chip-ul emmc . Nu știu dacă e posibil , dar o sa caut un tip care se ocupa cu de astea . Dacă nu se poate , mai bine arunc telefonul decât sa dau bani pe o placa de baza noua care e mai scumpa decât telefonul :))

Edited by Qipper, 05 March 2018 - 09:09.


#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Se poate schimba, dar e destul de greu si probabil riscant, asa ca nu se prea baga lumea sa-l schimbe.

#8
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.03.2005
un cablu original ai incercat?

#9
genistul

genistul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.03.2008

 Qipper, on 05 martie 2018 - 08:35, said:

Salut , este vorba despre un Note 2 N7100 care nu mai porbește (nu e smartphone-ul personal ) ,  rămâne în bootloop  și la flash firmware mi-a dat fail atât cu Odin cât și cu Octoplus Samsung .
Probabil că are bootloader-ul blocat .
Ce sfaturi îmi dați ? Are șanse sa fie "reparat " sau îl pot arunca ?
Depinde cand ai scris firmwareul ai avut bifat nand erase? Se pote reface cu un fisier PIT si firmware

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate