Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

O nouă eră pentru fotbal: a fost aprobată utilizarea arbitrajului video (VAR)

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,844
  • Înscris: 07.07.2009

O nouă eră pentru fotbal: a fost aprobată utilizarea arbitrajului video (VAR)


International Football Association Board (IFAB) a aprobat în unanimitate utilizarea de arbitri video asistenți (VAR). Decizia a fost aprobată la cea de-a 132-a întâlnire generală anuală, care a avut loc ieri la sediul FIFA din Zurich. International Football Association Board este organizația care stabilește regulile fotbalului.

Attached File  arbitrii video in fotbal.jpg   85.35K   39 downloads

Această întâlnire de reper, prezidată de președintele FIFA, Gianni Infantino, reprezintă "o nouă eră pentru fotbal", arbitrii asistenți video ajutând la creșterea integrității și corectitudinii jocului. Înainte de a lua decizia, membrii IFAB (asociațiile de fotbal din Anglia, Scoția, Țara Galilor și Irlanda de Nord, precum și FIFA, reprezentând toate celelalte asociații naționale de fotbal) au prezentat rezultatele analizei independente privind utilizarea VAR, desfășurată timp de un an de către universitatea belgiană KU Leuven.

Filosofia arbitrilor video este "interferență minimă - beneficiu maxim" și urmărește reducerea inechitabilității cauzate de "erori clare și evidente" sau "incidente grave" privind:

- Gol marcat / gol nemarcat
- Acordarea sau neacordarea loviturii de pedeapsă de la 11 metri
- Cartonaș roșu direct (nu se aplică și pentru eliminare la primirea celui de-al doilea cartonaș galben)
- Greșeală de identitate (atunci când arbitrul avertizează sau sancționează eronat un alt jucător)

Principiile programului de asistență video și de implementare VAR, care va fi supravegheat de IFAB împreună cu FIFA, au fost de asemenea aprobate, pentru a asigura coerența și calitatea în competițiile care doresc să utilizeze arbitrii video asistenți.

Attached File  arb.jpg   95.38K   40 downloads

Membrii IFAB au aprobat un proiect de manual pentru arbitrii video asistenți, care conține un protocol obligatoriu, principii și cerințe, precum și consiliere cu privire la finalizarea procesului riguros de implementare.

Printre deciziile aprobate la întâlnirea generală anuală a fost inclusă de asemenea posibilitatea de a face o schimbare "suplimentară" pe durata prelungirilor, ca urmare a unui experiment de doi ani desfășurat în peste o duzină de competiții din întreaga lume, precum și aprobarea utilizării echipamentelor electronice și de comunicații în domeniul tehnic (dispozitive mobile portabile mici), strict pentru scopuri tactice / antrenor și pentru siguranța jucătorilor.

Nu toți reprezentanții competițiilor de fotbal considera utilizarea arbitrajul video ca fiind o decizie benefică. Unii reprezentanți ai diverselor campionate au susținut că arbitrajul video încetinește prea mult jocul, că procesul de utilizare a acestuia este prea opac pentru fani și că este limitat de natura hardware-ului. În cel puțin un meci (între echipele portugheze Aves și Boavista), arbitrul video nu a putut sa ia decizia corectă, după după ce un suporter s-a interpus în mod neașteptat în fața unei camere video, la un moment crucial.

În acest moment, indiferent dacă competiția dvs. preferată de fotbal utilizează sau nu arbitrajul video, trebuie subliniat că este facultativ, nu obligatoriu. Premier League și Liga Campionilor nu au adoptat acest arbitraj pentru sezoanele următoare, însă Liga 1 a Franței l-a aprobat. Bundesliga din Germania va decide pe 22 martie. Exista șanse mari ca arbitrajul video să fie utilizat și la Campionatul Mondial de Fotbal din 2018. Cu toate acestea, este îndoielnic că arbitrajul video va fi respins de majoritatea competițiilor. Mai degrabă, se va aștepta până când tehnologia VAR va fi suficient de bine testată și îmbunătățită, încât să nu creeze probleme pe teren.

Surse: HD Satelit https://goo.gl/nxvpZW

http://jurnalul.ro/s...018-767843.html

https://www.digispor...in-rusia-401998

#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Era o treaba daca aprobau treaba asta de vreo 15 ani incoace de cand se filmeaza digital macar. Mai bine mai tarziu decat niciodata, poate se mai termina si cu actoria.

Edited by SpeedDemon, 04 March 2018 - 17:50.


#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Gizaz ...fotbal corect ? Nu mai are nici un farmec !

#4
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018
Mda, la rugby exista de ani buni de zile, si nu impieteaza cu nimic jocul, arbitrul (si tot stadionul poate vedea imaginea proiectata) impreuna cu asistentul video analizeaza a posteriori faza. Aici la fotbal am inteles ca doar asistentii vad video-ul fazei litigioase si ii spun arbitrului principal concluzia lor.

#5
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

View Postdea_dimi, on 04 martie 2018 - 18:52, said:

Mda, la rugby exista de ani buni de zile, si nu impieteaza cu nimic jocul, arbitrul (si tot stadionul poate vedea imaginea proiectata) impreuna cu asistentul video analizeaza a posteriori faza. Aici la fotbal am inteles ca doar asistentii vad video-ul fazei litigioase si ii spun arbitrului principal concluzia lor.

In Serie A e implementata deja (nu la toate meciurile), insa arbitrul principal se duce si urmareste faza, nu asistentii. Acum, ca il cheama cineva (al 4-lea arbitru, sau nenea de la butoane) acolo sau nu, nu stiu, dar arbitrul central este cel care urmareste faza si ia decizia.

Edited by dasvik, 04 March 2018 - 21:00.


#6
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu ar fi mai corect sa existe un arbitru principal pe teren si unul video? Si sa comunice intre ei precum fac si acum, prin casca.

#7
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017
PAna la urma, vom avea in play-off arbitraj video?

#8
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Eu nu am nici o tagenta cu fotbalul si nici nu inteleg cum decurge arbitrarea video. Ce cred eu e ca se joaca meciul apoi se uita altcineva la el si zice daca e ok sau nu ? Lamuriti-ma si pe mine va rog.

#9
SuporterulX

SuporterulX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 08.10.2017

View Postlogy, on 05 martie 2018 - 01:03, said:

Eu nu am nici o tagenta cu fotbalul si nici nu inteleg cum decurge arbitrarea video. Ce cred eu e ca se joaca meciul apoi se uita altcineva la el si zice daca e ok sau nu ? Lamuriti-ma si pe mine va rog.

Deciziile se iau în timpul meciului. Dacă arbitrul nu vede un penalty, de exemplu, este anunțat în casca iar faza se reia din momentul respectiv.

#10
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Decizie in timp real, cum functioneaza si cu arbitri de pe teren, cel principal este anuntat de cei de pe margine daca a fost sau nu fault/offside. Numai ca de data asta e unul care sta in fata monitoarelor si are si functie de replay banuiesc, plus ca poate avea si functie de trasare linii virtuale astfel incat sa poata vedea un offside clar si evident, gen cum se mai arata pe la TV la reluari.

Asa presupun ca va fi, e singura solutie logica... daca o face dupa meci care mai e rostul, ce faci, anulezi meciul si in rejoci daca se descopera ca a fost un fault sau un offside si arbitrul nu a acordat, sau invers, nu a fost si arbitrul a acordat ca i s-a parut ca a fost?

Oricum de furat se poate fura in continuare cu arbitrajul Posted Image

#11
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012

View PostCOS_TUG, on 04 martie 2018 - 21:41, said:

PAna la urma, vom avea in play-off arbitraj video?

Nu cred. A dat-o Gino la întors acum vreo săptămână.

#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Din cate am citit/auzit, Ceferin ar fi impotriva, cel putin pana cand se stabilesc clar atributiile arbitrului video.  Deci nu va fi aplicat in UCL si UEL: nici in sezonul urmator.

Eu zic ca e un sistem bun, care ar ajuta mult arbitrii si ar face meciurile mai spectaculoase. Exemplul de la rugby e foarte bun, dar si la sporturi mai lente cum e snookerul se fioloseste pe scara larga :D

#13
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Eu totuși as pune o regula de genul: dacă în 60/90 de secundebde vizionat arbitrul nu a luat decizia, să rămână decizia inițială. Se pierde foarte mult timp cu urmărirea reluării. La fel e și în NBA, și e frustrant într-un moment tensionat sa stai sa aștepți după arbitru 5 minute să nu ia nicio decizie.

#14
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Devine mai palpitant... asteptarea naste emotii. Posted Image

#15
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
După ce alergi 85 de minute, vine apoi o pauza de 10 minute in care nu faci nimic...riscul de accidentări creste... singurul avantaj e că ai un moment în care poți fugi sa dai berea afară..

#16
johnnycrush

johnnycrush

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 26.12.2017

View Postlogy, on 05 martie 2018 - 01:03, said:

Eu nu am nici o tagenta cu fotbalul si nici nu inteleg cum decurge arbitrarea video. Ce cred eu e ca se joaca meciul apoi se uita altcineva la el si zice daca e ok sau nu ? Lamuriti-ma si pe mine va rog.
Arbitrajul video intervine doar în următoarele cazuri:
- Gol marcat / gol nemarcat
- Acordarea sau neacordarea loviturii de pedeapsă de la 11 metri
- Cartonaș roșu direct (nu se aplică și pentru eliminare la primirea celui de-al doilea cartonaș galben)
- Greșeală de identitate (atunci când arbitrul avertizează sau sancționează eronat un alt jucător).
E spus în primul post foarte clar, nu se aplică în cazuri de a fost sau nu a fost corner, de exemplu.
În Italia, când arbitrul fluieră un penalty să zicem, arbitrul video (un alt arbitru care stă în fața monitoarelor) îi spune în cască dacă a luat decizia corectă sau nu, doar dacă centralul îi cere părerea (silent check). În cazul deciziei corecte, se execută penalty-ul, dar dacă arbitrul video (VAR) are dubii, atunci centralul se duce el însuși să vadă faza pe monitorul de la marginea terenului.
Dacă centralul este convins de decizia luată inițial, nu mai apelează la autorul arbitrajului video. NU SE ȘTIE dacă arbitul video  îi confirmă centralului toate deciziile importante, sau nu.
Arbitrajul video intervine după ce faza s-a încheiat, deci a existat un deznodamânt. De exemplu, o echipă atacă și un jucător care se află într-o poziție suspectă de offside marchează. Dacă asistentul ridică fanionul și centralul fluieră înainte de a se marca, atunci e offside, golul nu e valabil și VAR nu intervine (chiar dacă arbitrii au greșit si nu era offside).
Dacă centralul nu fluieră nimic, după ce se marchează golul, el poate apela la ajutorul VAR-ului, și după aceea, ia decizia care crede el că este corectă.
Tocmai pentru că anumite faze pot fi greu de judecat, arbitrii sunt sfătuiți să lase jocul să curgă urmînd ca arbitrul video să corecteze eventualele erori. Dar chiar și în fața monitorui uneori lucrurile nu sunt clare, și în acest caz, când și centralul și arbitrul video au dubii, este validată prima decizie a arbitrului, golul dacă a lăsat jocul să curgă (deznodământul inițial).

Edited by johnnycrush, 06 March 2018 - 19:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate