Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

amenda ratb

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007

View Postzzhunt, on 03 martie 2018 - 19:52, said:

dar si cum scaneaza aia cartela e parererea mea ilegal si cred ca daca ai cum sa dovedesti scapi de amenda.

Nu stiu daca ati vazut dar aia scaneaza cu mobilele, iar mobilele samsung nu sunt aparate omologate pt a verifica biletul de calatorie opinia mea

Iti dai seama unde era problema! Nu sunt mobilele de la Samsung omologate. Maine, poimâine, o sa se faca contestatii in instanta pentru ca pixul cu care s-a scris PV-ul amenzii nu era omologat si nu avea certificat metrologic.

Exista vreo lege unde sa precizeze faptul ca verificarile se fac cu aparate omologate?

Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus - Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem...

Edited by DeuxEx, 03 March 2018 - 22:01.


#20
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostDeuxEx, on 03 martie 2018 - 21:58, said:

Iti dai seama unde era problema! Nu sunt mobilele de la Samsung omologate. Maine, poimâine, o sa se faca contestatii in instanta pentru ca pixul cu care s-a scris PV-ul amenzii nu era omologat si nu avea certificat metrologic.

Exista vreo lege unde sa precizeze faptul ca verificarile se fac cu aparate omologate?

Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus - Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem...

pe siteul ratb scrie

e ca si cum te duci la dentist si in loc de freza aia specifica iti da gaura in masele cu un spiral de 0.2 cumparat din piata ca ce iti trebuie omologat

Exista aplicati si pt luatul tensiuni, a pulsului, eu zic sa nu se mai care doctori cu aparatura dupa ei, sa consulte cu smatfonu

Daca luati amenda filmati cu mobilul ca ala va verificat cu telefonul cartela, mari sanse de castig,

Telefonul mobil nu este aparat de verificat biletul, nu este aparat de verificat pulsul si asa mai departe

#21
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Pai, arata-ne unde scrie. Sau da-i un copy/paste aici.

#22
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

View Postzzhunt, on 04 martie 2018 - 08:58, said:



Daca luati amenda filmati cu mobilul ca ala va verificat cu telefonul cartela, mari sanse de castig,


telefonul cu care filmezi e omologat>?

#23
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016
Nu trebuie sa fie nimic omologat. Acele telefoane sunt niste samsunguri care atat timp cat au nfc si pot citi cardurile alea care e problema?

#24
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Sunt omologate si au costat o avere.
Contractul cu UTI certifica asta Posted Image

#25
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View Postizometric, on 03 martie 2018 - 19:29, said:

Eu nu am mai mers cu ratb de 15 ani de cand m-am carat din Romania, dar nu au si papagalii astia un sistem de notificare pe email/mobil/ceva cand iti scade creditul sub un anumit prag?
Se pare ca nu, nici tfl nu are daca e sa o luam asa, dar sunt modalitati de a verifica.

#26
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005

View Postdorin_2k, on 03 martie 2018 - 19:06, said:

Baga 2-3 virgule sa intelegem ceva si noi.
Si virgula ta, unde ai lasat-o ? :D

#27
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008

View Postzzhunt, on 04 martie 2018 - 08:58, said:

pe siteul ratb scrie

e ca si cum te duci la dentist si in loc de freza aia specifica iti da gaura in masele cu un spiral de 0.2 cumparat din piata ca ce iti trebuie omologat

Exista aplicati si pt luatul tensiuni, a pulsului, eu zic sa nu se mai care doctori cu aparatura dupa ei, sa consulte cu smatfonu

Daca luati amenda filmati cu mobilul ca ala va verificat cu telefonul cartela, mari sanse de castig,

Telefonul mobil nu este aparat de verificat biletul, nu este aparat de verificat pulsul si asa mai departe
Bai omule tu nu cumva esti suveran?
Voi abia stiti pe ce lume traiti si habar aveti de tehnologia actuala dar va gasiti sa scrieti aberatii pe forum.
Ce sa castigi daca filmezi ce spui tu? Premiul de cel mai habarnist si ipocrit roman.
In loc sa va platiti calatoriile/amenzile/darile la stat va ganditi cum sa scapati de ele prin diferite tertipuri jenante.

Deaia am ajuns o tara penibila...pentru ca nimeni nu-si asuma faptele si fiecare incearca sa fure cum poate!

#28
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
E si a naibii de ieftin RATB. Are cele mai mici tarife din tara. Sa nu mai spun ca o statie de Bucuresti e cat 3 de provincie.
Pomana ce sa mai.
Nelimitat 1 zi e 8 lei. Si se poate lua chiar si prin SMS
Nelimitat 7 zile e 17 lei.
Nelimitat 15 zile e 25 lei.

Daca mai esti si categorie de asistati (pensionari, elevi, studenti, etc) tarifele scad la minim jumatate.

Edited by lexis1, 18 March 2018 - 17:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate