Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

De la Nisa la Pisa si retur

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Salut, eu cu sotia vom merge 11 zile in a doua jumatate a lunii mai cu masina pe Coasta Ligurica, pe traseul cu urmatoarele puncte de interes :

Nisa, Imperia, Finale Ligure, Noli, Finalborgo, Genoa (San Lorenzo Cathedral, Chiesa del Gesu, Basilica di Santa Maria Delle Vigne, castle), Recco, Camogli (San Fruttuoso), Portofino, Santa Margherita, Rapallo, Zoagli, Chiavari, Lavagna, Sestri Levante, Moneglia, Cinque Terre, Tellaro, Lerici, Ameglia, Pisa, Lucca, Pistoia.

Bugetul total 2500 euro (plus 2-300 de rezerva).  O fi suficient ? Aterizam in Nisa, de unde luam masina inchiriata. Vom sta prima noapte in Imperia, iar celelate 10 nopti in Recco, apoi intoarcerea la Nisa si avionul spre casa. In localitati de pe Coasta de Azur nu ne oprim pentru ca am vizitat-o anul trecut. Vor fi in general excursii de zi, plecam dimineata din Recco si ne intoarcem seara

Avand in vedere ca nu (cred) ca vom face plaja/baie, sper sa ne ajunga timpul sa vizitam tot ce ne-am propus. Ne intereseaza locuri/cladiri cultural/istorice si peisajele de coasta/munte. In Genova, in afara de cele indicate in paranteza, ce-mi mai recomandati (nu mergem la acvariu)?
Pentru Pisa si Lucca vom dedica o singura zi, problema este daca Pistoia merita sa ne abatem pana acolo, sau sa folosim tot timpul zilei pentru celelalte doua ? De fapt si despre Pisa am semnale ca doar Piata Miracolelor ar merita vazuta si ca sa petrecem majoritatea timpului in Lucca. Initial am vrut chiar ca pe drumul de intoarcere spre Recco sa ne oprim si in Tellaro, Lerici si Ameglia – deci sa le « rezolvam » si pe astea trei, ca sa nu mai dedicam o alta zi (cu drum lung) pentru ele. Dar m-am razgandit, ar fi totul prea pe fuga si n-am avea timp sa ne delectam pe indelete cu ce e de vazut.

La Cinque Terre, desigur, o zi intreaga, dar cred ca vom lua trenul, pentru ca am citit mai multe opinii ca e mai comod asa. In mai ma astept sa fie mai putin aglomerat ca vara, mai ramane si vremea sa fie favorabila (cat mai putina ploaie).
Mai cunoasteti si alte atractii in zona pe care nu le-am prevazut pentru vizitat ?  Multumesc !

Edited by Barboso, 03 March 2018 - 18:23.
Nu-i nevoie de font de 18.


#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Genova-quartieri Carruggi.De vizitat pe luminaPosted Image

#3
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
De la Recco se poate vizita cu trenul toate cele 5 localitati care fac din rezervatia ”cinque terre. ” Eu cred ca se pot vizita intro zi toate pentru ca sunt mici iar de din gara in gara nu dureaza mai mutl de 5 minute.

Se mai poate vizita Portovenere, si Monte Marcelo

Edited by Benderbut, 03 March 2018 - 13:17.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Daca tot faci traseul asta eu zic ca este pacat sa nu vizitezi Monte Carlo si Sanremo

#5
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
@Barboso: cu fontul a fost o greseala, scuze, l-am copiat dupa ce-a fost scris offline si n-am fost atent cum apare aici - dar vad ca acum l-ai facut de abia se poate citi.

@Benderbut: Portovenere si Monte Marcelo nu le aveam in plan, ai dreptate cu primul, de al doilea insa nu stiam nimic, am sa ma uit acum sa vad ce are interesant, thanks.

@Naijax: la Monte Carlo am fost anul trecut, iar Sanremo cred ca ai dreptate, mi-au zis unii ca de fapt nu merita si de el e doar faima cu festivalul ala, dar o sa ne oprim si acolo un pic, pe drumul de intoarcere la Nisa.

#6
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Dupa ce termini de vizitat cele 5 localitati te poti opri la La spezia, de la gara pana la faleza de La spezia poti vedea si parcurge  Via Prione. De acolo poti alege sa te duci cu autobuzul la Portovenere sau la Lerici  este o plaja ascunsa intre stanci iar deasupra se afla Monte Marcelo care este dificil de ajuns in varful lui daca nu ai masina.

Edited by Benderbut, 04 March 2018 - 08:25.


#7
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Pentru Cinque Terre va fi o zi intreaga numai pentru alea 5 sate. M-am uitat la Monte Marcello, cred ca nu vom merge acolo (e si dificil de ajuns). La La Spezia (culmea, am uitat si pe asta s-o adaug la traseu, desi oricum vom trece prin ea si fiind oras maricel sigur vom gasi ceva interesant) si Portovenere vom merge - cu masina - in ziua cand vizitam Lerici, Tellaro si Ameglia.

#8
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Intors acum 2 zile din excursie, totul, sau aproape, a fost super. Pentru prima data in 10 ani in excursiile din strainatate, vremea n-a mai tinut 100% cu noi, a plouat in cateva randuri, dandu-ne peste cap vizitarea Luccai, unde n-am vazut decat cam un sfert din oras (ne-am adapostit, ploaia nu mai inceta si a trebuit sa plecam.

Cazarea in Recco a fost excelenta, apartament intr-o vila cocotata pe coasta, cu vedere superba asupra Golfului Paradisului, si gradina tropicala. Am facut zilnic excursii cu masina de-a lungul coastei, asa cum ne-am propus, reusind sa vedem cam 90-95% din cele planificate. Am ajuns pana la Pisa si Lucca (la Pistoia am renunta, era prea departe si nu ne incadram in timpul de intoarcere).

Masina a fost un Peugeot din 2014 in 3 cilindri care a mers fara probleme pe autostrada pana in 120 km/h. Benzina cam scumpa, dar nu exagerat.
Mancarea am gatit-o in bucataria apartamentului, cumparatnd de la supermarket, ca in fiecare an. Sigur ca am cumparat in cateva randuri si pizza, foccacio sau fructe de mare din diverse alte locuri.

Cel mai mult ne-a placut Riomaggiore (n-am reusit vizitarea celorlalte sate din Cinqueterre pentru ca am fost cu masina, nu cu trenul, din diverse motive, si parcarea era dificila/scumpa, plus traseul prea virajat etc.), Santa Margherita Ligure, golful din Tellaro, Portofino, Piata Miracolelor din Pisa, Sestri Levante, Passegiata din Nervi. Cei mai multi turisti, asa cum era de asteptat, la Portofino si Pisa, din toate colturile pamantului, banuiesc ca in iulie/august e o aglomeratie greu de suportat.

Coasta Ligurica are un farmec cu nimic mai prejos decat Coasta de Azur, doar ca e mai putin celebra/cunoscuta. E de recomandat vizitarea in mai sau septembrie, aglomeratia pe sosele/autostrada si in locurile de vizitat fiind mai mica, caldura, de asemenea mai redusa, la fel si costurile (ca in orice alt loc, dealtfel).
Genova mi-a parut cam amestecata (arhitectonic) in mare parte, dar sigur ca in centrul vechi cladirile (multe cam neingrijite) si-au pastrat farmecul intact, la fel genovezii - mi-a parut rau ca n-am facut mai multe instantanee cu ei pe strazi.
Pe deplin multumiti de aceasta excursie, de tot ceea ce are de oferit Coasta Ligurica.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate