Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Sensivitate mouse windows vs DPI mouse!

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Salut,
Tocmai ce mi-am luat un mouse cu sensivitate de pana la 3200 DPI. In windows se poate seta sensivitatea avand 11 trepte, unii spun ca ar trebui lasat la 6/11 pentru a nu pierde din precizie si a te bucura 100% de tot ce poate mouse-ul. Prin alte forumuri am gasit ca ar trebui setat DPI-ul manual in functie de rezolutia monitorului.
Cum ar trebui setata sensivitatea in windows in raport cu DPI mouse?
Multumesc anticipat!

Edited by maladetz, 02 March 2018 - 10:50.


#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Nu cred că e vreo formulă anume, dacă eşti mulţumit de cum se mişcă. Eu folosesc 3200 DPI şi nivelul 6/11 şi mi se pare suficient pentru un monitor de 22''.

#3
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 driftking91, on 02 martie 2018 - 10:52, said:

Nu cred că e vreo formulă anume, dacă eşti mulţumit de cum se mişcă. Eu folosesc 3200 DPI şi nivelul 6/11 şi mi se pare suficient pentru un monitor de 22''.
Multumec de raspuns.
Si in jocuri FPS joci tot cu DPI 3200?

#4
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 maladetz, on 02 martie 2018 - 10:39, said:

Salut,
Tocmai ce mi-am luat un mouse cu sensivitate de pana la 3200 DPI.
Cred că ai vrut să spui sensibilitate, nu? Sau dacă vrei mai „pe englezește”, poți spune senzitivitate, da' nici ăsta nu e în dicționarele românești.
Cât privește întrebarea în sine, răspunsul e în funcție de ceea ce dorești. Cu un DPI mai mare, cursorul se mișcă mai repede, în timp ce un DPI mai mic mărește precizia (asta e o chestie utilă mai ales în jocuri). Deci, depinde de ce vrei să faci.

#5
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 stancosty, on 02 martie 2018 - 11:46, said:

Cred că ai vrut să spui sensibilitate, nu? Sau dacă vrei mai „pe englezește”, poți spune senzitivitate, da' nici ăsta nu e în dicționarele românești.
Cât privește întrebarea în sine, răspunsul e în funcție de ceea ce dorești. Cu un DPI mai mare, cursorul se mișcă mai repede, în timp ce un DPI mai mic mărește precizia (asta e o chestie utilă mai ales în jocuri). Deci, depinde de ce vrei să faci.
Asta stiam si eu, problema mea era setarea vitezei cursorului(sensivitate/sensibilitate) din windows in raport cu DPI-ul mouse-ului.(trebuie sa citesti tot textul ca sa intelegi contextul).
OFF: Ia vezi ce spune DEX despre DPI, sau daca exista prin dictionarele romanesti.

#6
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008

 maladetz, on 02 martie 2018 - 11:36, said:

Multumec de raspuns.
Si in jocuri FPS joci tot cu DPI 3200?

Da.

#7
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 maladetz, on 02 martie 2018 - 11:36, said:

Si in jocuri FPS joci tot cu DPI 3200?
Nu e nicio filosofie sau esoterism în setările mouse-ului. Doar nițică cunoaștere ale limitelor soft/hard. Lasă în Windows 6/11. În jocuri FPS îți setezi cum îți convine dpi din mouse + sensibilitate din sliderele jocului. Găsești compromisul care te mulțumește. De pildă, eu prefer ÎNTOTDEAUNA un dpi mic (cam 400 pe full HD) pe mouse și sensibilitate mai mare din sliderul jocului. Erorile mouse-ului sunt mult mai mici așa.
Vezi aici. Poți testa singur în Paint: încearcă să desenezi spirala aia la diverse dpi. Posted Image O să înțelegi.

Edited by ursamajor, 02 March 2018 - 12:03.


#8
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 ursamajor, on 02 martie 2018 - 11:59, said:

Nu e nicio filosofie sau esoterism în setările mouse-ului. Doar nițică cunoaștere ale limitelor soft/hard. Lasă în Windows 6/11. În jocuri FPS îți setezi cum îți convine dpi din mouse + sensibilitate din sliderele jocului. Găsești compromisul care te mulțumește. De pildă, eu prefer ÎNTOTDEAUNA un dpi mic (cam 400 pe full HD) pe mouse și sensibilitate mai mare din sliderul jocului. Erorile mouse-ului sunt mult mai mici așa.
Vezi aici. Poți testa singur în Paint: încearcă să desenezi spirala aia la diverse dpi. Posted Image O să înțelegi.
Multumesc mult de raspuns, eu daca am 6/11 in windows si 400DPI abia se misca cursorul pe ecran.....
Nu inteleg la ce produc astia mousi cu mii de DPI si costa si o caruta de bani cand de fapt nu ai nevoie. Interesant testul cu spirala, chiar o sa-l fac Posted Image

Edited by maladetz, 02 March 2018 - 12:24.


#9
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Pe ecran, când navighezi sau altceva, folosești dpi atât cât e necesar. Și eu cresc dpi afară din joc. Eu ți-am explicat cum (și de ce) să setezi ÎN JOCURI.
Pe 4k ai nevoie de dpi mare, dar așa-i, e și mult marketing.

Edited by ursamajor, 02 March 2018 - 12:29.


#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 maladetz, on 02 martie 2018 - 12:21, said:

Nu inteleg la ce produc astia mousi cu mii de DPI si costa si o caruta de bani cand de fapt nu ai nevoie.

Pai e simplu. Mouse-ul nu este nimic altceva decat un scanner. Cand te gandesti la DPI la un mouse, imediat trebuie sa corelezi cu ce reprezinta caracteristica asta la un scanner.
DPI inseamna "dots per inch", altfel spus, cu cat ai DPI mai mare cu atat ai rezolutie mai buna la imaginea scanata.

In cazul unui mouse de gaming (caci aici e smecheria) vrei precizie cat mai mare, mai ales in shootere. Petru precizie maxima, la jocurile care permit treaba asta, poti scadea sensibilitatea mouse-ului in joc si sa cresti DPI-ul mouse-ului.
Pe langa precizie este vorba si de rata de erori la citirea unei suprafete. La un senzor capabil sa dea erori putine la un DPI mare, va da 0 erori la un dpi mic (caci se auto-corecteaza prin medierea valorilor pixelilor cititi), lucru care se traduce tot prin precizia translatarii miscarii mainii cu miscarea caracterului virtual de pe ecran.

O valoare considerata "standard" e pe la 800 dpi. Multi gameri (din aia care isi castiga painea din gaming) folosesc mousi de top, ultra performanti, la dpi-uri pe la 400-1200, dupa cat de precis e fiecare in miscarea mainii.

Am crezut si euintr-o vreme ca e doar marketing dar dupa ce am folosit vreo 6 luni un mouse de gaming considerat destul de bun (Steel series Rival 300), cand am trecut pe altceva inferior imediat am inceput sa imi dau seama de probleme.

Acum am ajuns sa folosesc la munca rivalul setat la 800 DPI, la fel ca mouse-ul de acasa, ca sa am aceeasi senzatie si aceeasi corelare mana-cursor in ambele locatii unde butonez cu orele la PC. Sensibilitatea in windows este 6/11 (la mijloc), cu accelerarea dezactivata (acel "enhance pointer precision" care de fapt iti distruge orice pointer precision caci nu poti construi memoria muschilor cu asa ceva).

Edited by ro_explorer, 02 March 2018 - 16:42.


#11
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 ro_explorer, on 02 martie 2018 - 16:40, said:

Pai e simplu. Mouse-ul nu este nimic altceva decat un scanner. Cand te gandesti la DPI la un mouse, imediat trebuie sa corelezi cu ce reprezinta caracteristica asta la un scanner.
DPI inseamna "dots per inch", altfel spus, cu cat ai DPI mai mare cu atat ai rezolutie mai buna la imaginea scanata.

In cazul unui mouse de gaming (caci aici e smecheria) vrei precizie cat mai mare, mai ales in shootere. Petru precizie maxima, la jocurile care permit treaba asta, poti scadea sensibilitatea mouse-ului in joc si sa cresti DPI-ul mouse-ului.
Pe langa precizie este vorba si de rata de erori la citirea unei suprafete. La un senzor capabil sa dea erori putine la un DPI mare, va da 0 erori la un dpi mic (caci se auto-corecteaza prin medierea valorilor pixelilor cititi), lucru care se traduce tot prin precizia translatarii miscarii mainii cu miscarea caracterului virtual de pe ecran.

O valoare considerata "standard" e pe la 800 dpi. Multi gameri (din aia care isi castiga painea din gaming) folosesc mousi de top, ultra performanti, la dpi-uri pe la 400-1200, dupa cat de precis e fiecare in miscarea mainii.

Am crezut si euintr-o vreme ca e doar marketing dar dupa ce am folosit vreo 6 luni un mouse de gaming considerat destul de bun (Steel series Rival 300), cand am trecut pe altceva inferior imediat am inceput sa imi dau seama de probleme.

Acum am ajuns sa folosesc la munca rivalul setat la 800 DPI, la fel ca mouse-ul de acasa, ca sa am aceeasi senzatie si aceeasi corelare mana-cursor in ambele locatii unde butonez cu orele la PC. Sensibilitatea in windows este 6/11 (la mijloc), cu accelerarea dezactivata (acel "enhance pointer precision" care de fapt iti distruge orice pointer precision caci nu poti construi memoria muschilor cu asa ceva).
Multumesc mult pentru explicatia detaliata, sa inteleg ca desi nu folosesti acel mouse la 3200DPI, sansa lui sa aiba erori de citire(ceea ce inseamna precizie mai mare) e mult mai mica decat un mouse standard care vine cu 800DPI si atat.

#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Da, dar nu numai DPI-ul conteaza, e vorba si de tipul de lumina utilizat la citire ... cele laser de exemplu sunt mai imprecise dar pot fi folosite pe orice suprafete, asadar majoritatea mousilor office high-end sunt laser ...
Pe de alta parte, lumina rosie permite o citire mai precisa asa ca majoritatea mousilor de gaming sunt cu lumina vizibila simpla, nu laser (dar necesita suprafete dedicate pentru precizia respectiva).

Mouse-ul de acasa (un G403) are maxim 12000 DPI dar il utilizez fix la 800, invariabil.

Attached File  mouse1.JPG   39.74K   10 downloads   Attached File  mouse2.JPG   59.83K   10 downloads

Edited by ro_explorer, 02 March 2018 - 19:56.


#13
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 ro_explorer, on 02 martie 2018 - 19:41, said:

Da, dar nu numai DPI-ul conteaza, e vorba si de tipul de lumina utilizat la citire ... cele laser de exemplu sunt mai imprecise dar pot fi folosite pe orice suprafete, asadar majoritatea mousilor office high-end sunt laser ...
Pe de alta parte, lumina rosie permite o citire mai precisa asa ca majoritatea mousilor de gaming sunt cu lumina vizibila simpla, nu laser (dar necesita suprafete dedicate pentru precizia respectiva).

Mouse-ul de acasa (un G403) are maxim 12000 DPI dar il utilizez fix la 800, invariabil.

mouse1.JPG   mouse2.JPG
Eu sunt incepator in ceea ce inseamna mouse de gaming, pana acum am utilizat doar mousi la 20-30 lei A4Tech :) (care culmea au rezistat eroic la tot felul de abuzuri ....)
Arata bine G403-ul :)

#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 maladetz, on 02 martie 2018 - 20:03, said:

Arata bine G403-ul Posted Image
E cel mai bun mouse pe care l-am avut pana acum. Predecesorii au fost Logitech G602, Steel series Rival 300, un mouse optic de la Hori (din kitul Tac pro pentru PS4) si in rest doar mousi de office (Logitech in general).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate