Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Cum poti sa devi DevOps

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Cum poti sa devii DevOps daca nu lucrezi ca DevOps si vrei sa fii angajat pe aceasta pozitie?... Este posibil sa inveti si acasa CI/CD ( Jenkins, Docker, Vagrant, Chef, Puppet sau Ansible)?

Sa zicem ca stii scripting ( python, bash, php ) si iti place sa automatizez task uri.. eu cred ca nu este de ajuns Posted Image)

Edited by sorin86, 28 February 2018 - 12:25.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Aaaaa ?

Ce e aia devi ?

Dacă întrebi ceva pune și tu semnul ?

Edited by exceswater, 28 February 2018 - 12:23.


#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005

 sorin86, on 28 februarie 2018 - 12:13, said:

Sa zicem ca stii scripting ( python, bash, php ) si iti place sa automatizez task uri.. eu cred ca nu este de ajuns Posted Image)
Nu zicem, dovedim.

#4
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
1-0 pentru exceswater .. multumesc pentru raspuns :))

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu e meci colegule să adunăm puncte pe aici.
Ești și tu programator și scrii ca Liviu Guță sau ca Adrian Mutu ?
Ce naiba ?

On topic:

Prin muncă multă.

Edited by exceswater, 28 February 2018 - 12:30.


#6
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Corect

#7
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Un dev, doi devi. What's so difficult to understand?

Cât despre x, y, nu știu de ce acum să știi să butonezi o aplicație (sau să scrii un fișier de configurare cum e înnamorezat să facă mediul Linux) este o meserie în sine.

Cică avem expert în Varnish. Adică, ce? Omul ăla e plătit cu $50 pe oră să scrie /etc/varnish/default.vcl-ul? Păi oricine citește documentația face lucrul ăla în 2 ore.

#8
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Pai cine te opreste, incepe sa studiezi, ca resurse sunt destule pe net.
Apoi aplica pentru interviuri, ca nu te costa nimic.

Intoarce-te aici peste cateva luni spune-ne povestea ta de succes.

#9
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 RedDev, on 28 februarie 2018 - 12:37, said:

Un dev, doi devi. What's so difficult to understand?

Cât despre x, y, nu știu de ce acum să știi să butonezi o aplicație (sau să scrii un fișier de configurare cum e înnamorezat să facă mediul Linux) este o meserie în sine.

Cică avem expert în Varnish. Adică, ce? Omul ăla e plătit cu $50 pe oră să scrie /etc/varnish/default.vcl-ul? Păi oricine citește documentația face lucrul ăla în 2 ore.

pai omul vrea sa devina 2 intr-unul singur? :) sau o fi fost de la "devii" (cum devii deviops :) )

#10
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Omul clar a întrebat cum poți să fii devi. Adică mai mulți într-unul. Nu așa se caută acum? Senior full-stack engineer with automotive experience (at least 20 years)?

Bleah, mi-e lehamite de industria IT.

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
DevOps e o cultura, un mod de abordare/organizare a activitatii, nu o pozitie. Ce ai enumerat mai sus sunt diverse aplicatii/platforme pentru automatizarea infrastructii de build/deployment/rulare a aplicatiilor.

Materiale exista o gramada despre ele. Cu ceva practica in tot felul de medii de testare, eu zic ca se pot invata; timp si vointa sa fie.

#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 sorin86, on 28 februarie 2018 - 12:13, said:

Cum poti sa devii DevOps daca nu lucrezi ca DevOps si vrei sa fii angajat pe aceasta pozitie?... Este posibil sa inveti si acasa CI/CD ( Jenkins, Docker, Vagrant, Chef, Puppet sau Ansible)?

Sa zicem ca stii scripting ( python, bash, php ) si iti place sa automatizez task uri.. eu cred ca nu este de ajuns Posted Image)
Nu este deajuns sa stii, de acord.

Pentru ca ce stii, cunoasterea bruta, e irelevanta.

Ca Dev si Ops trebuie sa fii capabil sa inveti repede orice ce tine de dev si ce tine de ops.

Daca vrei sa fii bun. A, ca stii si tu sa configurezi o unealta acolo, mare branza.

Domeniul e atat de intortocheat pentru ca atinge multe domenii din IT: programare, securitate, administrarea sistemelor, sisteme distribuite.

Deci cum devii Dev si Ops? Devenind Dev bun si Ops bun.

Dev bun - poti implementa foarte multe tipuri de aplicatii in orice limbaj, cu orice tehnologie/framework/biblioteca.

Ops bun - ai facut multa administrare de sisteme, de retele, esti fluent in UNIX (ops e cam rar pe Windows, si cand e, e un caz izolat).

Autotestare: ia orice tehnologie, limbaj de programare, platforma SaaS, PaaS, etc, si daca reusesti sa faci ceva cu ea in 1-2 saptamani fara cunostinte prealabile, ai devenit DevOps.

#13
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006
DevOps sunt sys-adminii fără acces root și care n-au acces la infrastructură (adică configurare la nivel de OS). Posted Image Posted Image Posted Image

io mi-s sys admin linux și de rețea, da' fug ca dracu' de tămâie când aud doar de DevOps. ori fac totul, ori doar copii pe servere ce au inventat programatorii.
în schimb am tras o automatizare așa frumoasă cu ansible a întregii infrastructuri, de la instalarea serverelor fizice, deployment de mașini virtuale, mergând până la configurarea de servicii

cum devii DevOps? din Linux Sysadmin care nu vrea să mai facă infrastructură și care are înclinatii spre programare sau din programator care vrea să administreze altfel Linux, fără a se murdări pe mâini cu harware-ul sau cu datacentere.

Edited by mannes, 17 May 2018 - 10:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate