Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Pareri S8+ Sau One 5T 8GB

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
HouseFreak

HouseFreak

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 15.09.2008
Dupa cum scrie si in titlu m-am decis sa renunt la iphone 7 si vreau sa iau unul din cele 2 tel ,ce recomandati din propria voastra experienta

Ce imi trebuie mie :

Sa nu aibe lag ,sa faca poze bune , sa tina bateria , sa se incarce rapid .

#2
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Si OnePlus 5T si S8 sunt foarte ok pentru ce vrei tu. OP5T n-are camera stralucita, poate nici la fel de buna ca iPhone 7, dar e ok oricum. Plus ca nici nu costa o mana si un picior.

S8+ are camera mai buna ca OP, display mai bun si mai mare, rezistenta la apa, incarcare wireless si baterie tot cam pe acolo. Dar si costa mai mult. Decizia e a ta.

Totusi, doar dintre astea 2 vrei sa alegi?

#3
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
OP5T castiga doar la cea mai rapida incarcare si la pret as zice. Bine, si RAM-ul ajuta mult...Mate 10 Pro nu-ti place?

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Versiunea corectata si adaptata:

View Postf300, on 23 februarie 2018 - 11:06, said:

+Samsung
camera (mult) mai buna
display (nu numai rezolutie dar mai ales luminozitate, important pe soare, daca faci poze, etc)
rezistenta la apa
sd-card
incarcare wireless
incarcare QC (suportata de o groaza de accesorii, la dash charge fie nu exista gen powerbanks fie sint extraordinar de scumpe - gen 30 euro un incarcator de masina)
"there is strength in numbers" - puterea turmei- in general alte accesorii gen carcase sau mount-uri mai speciale, unele nu exista decit pentru telefoane populare (practic vorbind citeva Samsung si citeva Apple)
+OP
e f f putin mai rapid
dash charge are si avantaje, in special ca merge si cu display-ul deschis
mai putina sticla (nu vreau nici raul unei muste care ma biziie dar tare le-as dori ceva rau alora care balmajeau peste tot acum ceva ani "vai, telefon de sute de euro si nu se simte premium ca n-are sticla pe spate", lasa ca le-a dat-o Apple sa nu se vada: 200+ te costa sa schimbi display-ul si 500+ sa schimbi spatele!)
Remiza:
- software: da, OP e mai rapid cu update-urile dar pe de alta parte sint si o companie mica de care n-a auzit nimeni si care au fost deja prinsi ca leak datele, de asemenea cei care au fost suficient de fraieri sa nu foloseasca paypal si au bagat cardurile in site-ul oneplus s-au gasit cu bani furati de pe carduri, etc. Nu mi-as baga date vag importante intr-un telefon oneplus
- QC foloseste tensiuni mai mari, conteaza mult mai putin caderea de tensiune pe cablu USB - adica poti sa folosesti cabluri mai proaste si/sau lungi fara sa se incetineasca ingrozitor incarcarea. Pe de alta parte dash charge merge in general mai bine, odata ce ai totul ok (cablu, incarcator, charger).


#5
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
One 5T 8GB
- nu are certificare IP68
- nu are slot micro-sd
- nu are ecran super-amoled ca S8/+
Dar in schimb tine bateria o idee mai mult, cat? cam cu o ora. Dar e mai ieftin cu 275$ fata de S8+

Edit: One 5T 8GB nu are optical image stabilization la camera. Eu as fi exclus acest telefon doar pentru acest feature.

Edited by Cossta, 25 February 2018 - 13:19.


#6
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Da' cum de te-ai decis sa renunti la iPhone? Eu aud numai cuvinte de lauda la produsele apple.

#7
HouseFreak

HouseFreak

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 15.09.2008
pur si simplu m-am plictisit de limitarea ios , de la ios 11 a inceput sa aiba lag pe ici pe colo si imi displace , deci pana la urma s8 plus cred ca aleg .

#8
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Sunt curios in 2 luni de android ce impresie iti va face !
Partea cu update-urile obligatorii e cea mai funny,  sa te trezesti ca nu poti folosi telefonul din cauza ca nu faci update la aplicatii :) :)

#9
HouseFreak

HouseFreak

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 15.09.2008
Nu e primul tel cu android , ultimul a fost s7 edge

Pana si pe s7 edge se misca fluid

Edited by HouseFreak, 25 February 2018 - 14:32.


#10
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postfarausername, on 25 februarie 2018 - 14:16, said:

sa te trezesti ca nu poti folosi telefonul din cauza ca nu faci update la aplicatii :) :)
Ce motiv ai avea să nu faci update-urile la aplicații?

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu le stiu din proprie experienta pe celelalte, dar am avut 8+. Nu mi-a placut design-ul. Functional (fluiditate, ecran, camera, autonomie), este grozav. Nu stiu ce-l bate. Asta daca pretul nu este o problema.

#12
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Este irelevant !
Relevant este ca esti obligat sa faci ceva pentru a putea sa il folosesti !
Mi se pare o porcarie sa ma pui sa updatez bixby de exemplu altfel nu il pot folosi deloc , lasa-ma sa il folosesc cum l-am folosit si pana acum, de ce trebuie sa ma obligi ? Trebuie sa am optiuni, sa fac update si sa beneficiez de ultimele functii sau sa nu fac update si sa nu beneficiez de ultimele functii, nu sa nu pot sa il folosesc deloc !
Si asta se aplica in general aplicatiilor stock cu care vine preinstalat telefonul.
Nu am avut pana acum telefon la care sa fiu obligat sa dezinstalez toate aplicatiile cu care vine din fabrica si sa pun altele de prin magazin pentru a-l putea folosi.
Cam asta e ograda samsung in anul de gratie 2018...
In rest, am pus pe topicul de autonomie la 8 cateva poze cu autonomia, de regula duce fara probleme o zi de munca si 4 ore de SOT, iar plusul ceva mai bine insa nu cred ca te poti baza pe el sa duca doua zile.

Edited by farausername, 25 February 2018 - 14:59.


#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
OP5T parca are tot ecrane de la Samsung

#14
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Da, si Galaxy J5 are tot ecran AMOLED produs de Samsung. Aia inseamna ca e la fel de bun ca ala de pe S8? Sau nu inteleg care e ideea.

#15
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Și op3/3T, 5/5T are superamoled de la Samsung. Că nu are mai mult de FHD, nu are importanta, autonomia este mai mare!

#16
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012

View Postnick5roo, on 25 februarie 2018 - 16:09, said:

Și op3/3T, 5/5T are superamoled de la Samsung. Că nu are mai mult de FHD, nu are importanta, autonomia este mai mare!
OnePlus 5T nu are display cu caracteristici superioare S8-ului. Are optic amoled fata de super amoled la S8. Alta caracteristica ar fii densitatea pixelilor unde la S8 sunt 570 (top 5) iar la 5T 401 ppi.

#17
HouseFreak

HouseFreak

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 15.09.2008
acum vorbind strict de utilizare de zi cu zi ,cum se comporta un s8+ dupa o sapt 2 ,incepe sa aibe lag sau merge fluid ?

iar op 5t cum se comporta ,cei care le aveti ce parere dati ?

#18
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Părerile sunt împărțite, rivali asemenea! Eu zic să citești ambele subiecte (s8+ și OP5T) și îți vei da seama!
Poți citi ultimele 10 - 20 pagini de la fiecare! Să-mi spui care are mai mari probleme? Este subiect și s8/s8+ autonomie!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate