Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cooler nou

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Dadulicius

Dadulicius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 25.03.2017
Salut. Dețin o placă de bază asrock 960gm-vgs3 fx cu un procesor fx6300 si o placa video asus gt 1030 2gb gddr5. As dori sa cumpăr un cooler cu o putere de răcire mai mare peste 100tdp dar nu gasesc. Îmi puteți recomanda unul dar care să aibe dimensiuni mai mici pt ca placa de baza este micro atx

#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Despre ce buget vorbim? Daca te incadrezi la un AIO de 120mm (cca 220-300 lei) ai rezolvat problema spatiului si functionmeaza si ca ventilator de carcasa.

https://www.emag.ro/...sort-priceasc/c

Edited by ro_explorer, 23 February 2018 - 22:20.


#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Dimensiunea placii de baza nu conteaza la alegerea coolerului decat inaltimea carcasei.Ce cooler ai acum,sa stim la ce sa ne raportam.In acelasi timp,fx 6300 se preteaza bine la undervolt (nu underclock,atentie),astfel ca ai putea sa scapi fara schimbarea coolerului.

#4
Dadulicius

Dadulicius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 25.03.2017

View Postxeleron, on 24 februarie 2018 - 05:57, said:

Dimensiunea placii de baza nu conteaza la alegerea coolerului decat inaltimea carcasei.Ce cooler ai acum,sa stim la ce sa ne raportam.In acelasi timp,fx 6300 se preteaza bine la undervolt (nu underclock,atentie),astfel ca ai putea sa scapi fara schimbarea coolerului.
Am cooler stock. De ce nu contează dimensiunea plăcii de bază ci doar a carcasei? Mie unul un cooler cum sunt cele după emag nu cred că imi încap pt ca nu am suficient loc pt ele,toate au 12-13 lungime/latime si eu mă încadrez doar în inaltime

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Pentru ca socketul este identic (exceptand solutiile OEM).Pot exista probleme cu unele coolere cu profil mai redus care izbesc memoria.

#6
Dadulicius

Dadulicius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 25.03.2017

View Postxeleron, on 24 februarie 2018 - 07:50, said:

Pentru ca socketul este identic (exceptand solutiile OEM).Pot exista probleme cu unele coolere cu profil mai redus care izbesc memoria.

coolerul SilentiumPC Fera 3 care as fii vrut să îl cumpăr sigur nu încape din cauza radiatorului

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postxeleron, on 24 februarie 2018 - 05:57, said:

Dimensiunea placii de baza nu conteaza la alegerea coolerului decat inaltimea carcasei.Ce cooler ai acum,sa stim la ce sa ne raportam.In acelasi timp,fx 6300 se preteaza bine la undervolt (nu underclock,atentie),astfel ca ai putea sa scapi fara schimbarea coolerului.
Ba da ! conteaza:
- adancimea carcasei,
- dimensiunea coolerului,
- cat de aproape sunt sloturile RAM,
- si asezarea condensatorilor si choke de langa socket.

Uite un exempolu concret:
coolerul Deepcool GAMMAXX 200T sta pe condensatorii pozitionati langa socket pe placa de baza ASUS P8B75-M LE...
[ https://s17.postimg.org/degzi3ewf/Untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
...si nu face contact bine cu procesorul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate