Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Informatii transport Elvetia

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ktau

ktau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.06.2009
Buna seara!Scurt si la obiect.Am o firma de transport si acum o sa fac un transport in Elvetia,pentru o firma.Am nevoie sa imi spuneti si mie actele necesare si ce este de facut ,deoarece Elvetia nu este in UE.Multumesc si scuze daca am gresit aria.

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Ai incercat sa iei legatura cu firma la care vii in Elvetia?

#3
ktau

ktau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.06.2009
Firma este in Ro si se muta acolo.Nici ei nu stiu

#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
http://forums.soferi...c/6242-elvetia/

Quote

Daca ai de facut ( in cazul in care nu ti-a facut firma la care ai incarcat)  T1 (cand descarci in Elvetia )

Daca nu ai masina IMPECABILA tehnic nu o baga in Elvetia.

Edited by SpeedDemon, 22 February 2018 - 20:42.


#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Dar in ce o baga?

#6
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Ai mai facut transport internațional pină acum?

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Elvetia nu este in UE dar este in Schengen. In general nu sunt controale la frontiera, dar exista posturi de control.
Daca li-se pare ceva ciudat pot opri masinile ptr control.
In plus amenzile pot fi enorme - se calculeaza in functie de venit.

Sper doar ca nu trebuie sa faci transport la Zermat - acolo nu au voie decat masini electrice.

#8
ktau

ktau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.06.2009
International da,dar nu in afara UE.La Geneva este transportul.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Transportul rutier de marfuri dintr-o tara non-UE catre o tara UE sau invers poate fi desfasurat prin utilizarea sistemului TIR, carnetul TIR servind ca declaratie vamala de tranzit solicitata de vama si ca dovada a existentei garantiei necesare.
Drept urmare, deoarece Elvetia nu face parte din UE, tranzitarea acesteia necesita detinerea unui carnet TIR. Acest document se elibereaza de Directia Generala a Vamilor, pentru o anumita perioada de timp.
In cazul efectuarii unui transport sub acoperirea carnetului TIR, este necesar si sigiliul vamal, care se poate aplica la incarcare sau la ultimul punct vamal, inainte de intrarea in Elvetia.
Masa si dimensiunile maxim admise pentru transport de marfa in Elvetia sunt :
MTMA = 40 tone
Inaltimea = 4 m.
Taxele elvetiene se platesc pe km parcurs si tona, luandu-se in considerare masa totala maxim autorizata.
Sper sa fie de folos

#10
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

 ktau, on 22 februarie 2018 - 20:01, said:

Buna seara!Scurt si la obiect.Am o firma de transport si acum o sa fac un transport in Elvetia,pentru o firma.Am nevoie sa imi spuneti si mie actele necesare si ce este de facut ,deoarece Elvetia nu este in UE.Multumesc si scuze daca am gresit aria.
Transport Ro->Ch este un transport stat UE -> stat EFTA (Ch apartine statelor EFTA= european free trade association).
Pentru a efectua un transport marfa (care provine din UE) Ro -> Ch ai nevoie de Licenta de Transport marfa UE si dpdv vamal se aplica procedura T2 (nu T1! marfa teritoriu UE -> teritoriu non UE).

Carnet TIR nu este necesar ptr ca Ch= stat EFTA. Carnet TIR este necesar numai ptr transport intr-un stat non EU / non EFTA. Sau ptr transit prin unul din aceste state non UE/EFTA.

Edited by Passenger001, 23 February 2018 - 13:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate