Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Mai aveți televizor C.R.T.?

* * - - - 10 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#91
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postconnectorxp, on 27 februarie 2018 - 20:08, said:

Visul oricarui roman in viata, mileul si pestele de sticla pe televizor, precum vitrina cu bibelouri, catalogul Neckermann, robotii din pachete de tigari, bananele la copt pe dulapul din bucatarie si lampile ce clipeau ritmic din bordul de la Dacia 1300 Posted Image
Robotii din pachete de tigari erau la moda prin anii 90 parca.
Ai uitat de cainele care dadea din cap cand demara Dacia 1300 de la semafor. Eu aveam cainele dar nu am mai apucat sa-mi cumpar Dacia.

https://www.4tuning....ml#lg=1&slide=0

Edited by Clovis, 27 February 2018 - 20:28.


#92
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostWzzz, on 27 februarie 2018 - 19:19, said:

.
Am avut dinasta cand era mic, Diamant 75. Am mai avut un Sirius dar nu mai tin minte modelul...

View Postexceswater, on 23 februarie 2018 - 10:24, said:

DJL uite că mai sunt pasionați de trecut ca și tine.
Primul e realist istoric, al doilea e ghivecvi varza...

#93
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Mie îmi pare rău că am dat cuiva un televizor din ăsta (modelul cu sigla pe masca difuzorului): http://rw6ase.narod...._/rekord_a.html
La un moment dat pe el stătea şi un radio pe lămpi, un "Grundig" 5017U care fiind făcut pentru export S.U.A. avea toată banda F.M. Vest (că Europenii, de deştepţi ce au fost nu au putut introduce de la început 88-108 M.Hz., s-au chinuit cu 88-100, apoi cu 88-104 şi 88-105), dar s-a stricat şi l-am dat în loc să-l repar. Televizorul mi l-a reparat cineva neoriginal, căci nevând piese i-a pus tranzistoare pe partea de audio   Posted Image
De la vânzător luasem şi un tub cinescop de rezervă, dar într-o zi mama mea a ridicat cutia utiând să o apuce şi de fund. Nu a făcut implozie tubul, dar mi-e că atunci s-a aerat (a venit cineva cu un catometru); dacă nu era aerat, era super, că nu era folosit şi să ai tub de schimb la aşa ceva... cine ştie, poate mai găseşti prin Ucraina sau Rusia, ori cu noroc prin Republica Moldova. 35LK2B e cinescopul.

Am avut şi aşa ceva: http://rw6ase.narod....wcb_/temp2.html
"Rekord" a fost al 2-lea model de televizor vândut în România (4.488 lei prin Martie 1957, sumă enormă la vremea aia), "Temp" 2 primul şi singurulvândut la noi (nu-s 100% sigur de asta) care avea cinescop cilindric. Pe ăsta nu am reuşit să-l fac să funcţioneze... nici nu mai avea soclul de pe gâtul tubului, ieşeau firele. Cinescopul nu mai era cel original, fiind schimbat în 1967 (televizorul era din 1957).
Cineva a aruncat unul funcţional, dar prin 1996, cu vreo 12 ani înainte să cunosc eu acea persoană.
Păcat de aceste 2 modele de televizoare, că erau foarte vechi. "Temp" 2 era un monstru, dar "Rekord" era mai micuţ (şi ceva mai modern).
Ah, ambele aveau şi radio pe F.M., deşi la partea de sunet nu stătea deloc bine. F.M. 65-73 M.Hz. Bandă Est.

Să fi pus şi un trenuleţ de pe vremuri în timp ce mergea un tv precum cel de mai sus... ce mişto ar fi fost.

Ah, am văzut 2 tv color cu lămpi în România. Şi cu cinscop cilindric. Dar nu pot ajunge alea la mine, că-s la o instituţie, nu-s la o persoană privată. Păcat că nu mai au restul de echipament de pe vremea aia, că ar fi fost ceva. Oricum, fiind de prin 1960-1962 (maxim 1964) sunt cele mai vechi televizoare color din România. Însă nu mai funcţionează de ani.
Era un nene din Germania (R.I.P.) care avea ceva American din anii '50 (unul din coloarele alea alea vechi are tot cinescop American, probabil şi celălalt). Îl adusese de acolo pt. colecţie.
Pardon, Neamţul avea 2: http://bs.cyty.com/m...rchiv/TV/tv.htm

Edited by djl, 27 February 2018 - 23:24.


#94
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View Postandreic, on 27 februarie 2018 - 21:51, said:

Primul e realist istoric, al doilea e ghivecvi varza...

al doilea fiind tipa sau ... ? :)

Stefane, ai facut ghiveci din postarea aia, deja m-am ales cu o durere de cap din incercarea mea de a pune informatia cap la cap. Verifica inainte de a apasa butonul post!

#95
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am separat cu rânduri libere ca să separ povestirie despre modelele de aparate.
P.S. Într-o casă stil anii '50 cred că merge şi un telefon de ebonită.

Edited by djl, 28 February 2018 - 01:05.


#96
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View Postconnectorxp, on 27 februarie 2018 - 20:08, said:

Visul oricarui roman in viata, mileul si pestele de sticla pe televizor, precum vitrina cu bibelouri, catalogul Neckermann, robotii din pachete de tigari, bananele la copt pe dulapul din bucatarie si lampile ce clipeau ritmic din bordul de la Dacia 1300 Posted Image
Cat ma enerveaza asta cu Neckermann, maica-mea aproape de orice apartament zice ca e facut dupa Neckermann.

#97
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostNeaceasca85, on 28 februarie 2018 - 01:55, said:

Cat ma enerveaza asta cu Neckermann, maica-mea aproape de orice apartament zice ca e facut dupa Neckermann.
Cand lumea spunea ca apartamentul e dupa Neckermann de fapt vroiau sa zica ca in vitrina cu bibelouri se mai afla un cartus de Kent alaturi de o sticla , de cele mai multe ori goala, de Whisky Johnnie Walker Red Label . Adica ,cu alte cuvinte, omul era boier daca fuma americane si consumase whisky.
Una peste alta mie imi placea revista, catalogul respectiv. Era singura revista unde vedeam gagici mai mult sau mai putin imbracate...un fel de Playboy tovarasesc. Tot acolo am vazut pentru prima data cum arata un Video.

Edited by Clovis, 28 February 2018 - 07:41.


#98
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Haine sexy, mulate, decolteuri generoase sau lenjerie intima sunt suficiente pentru mine, nu alerg dupa nuduri, lenjeria e cea mai sexy imagine pentru mine, deci ar fi fost OK revista, doar ca pe foame, frig si frica nu stiu cat chef de vazut gagici as fi avut.

Prin 1996-1998 cand eram inca copil si baleam doar la electronice, studiam mereu revistele Panasonic & Technics. La televizoare spuneau de un "filtru tip pieptene" pentru interferentele din semnalul TV analogic.

#99
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016
La mine sta treaba așa: când eram mic, vizionam la un tv alb negru Sirius.
Apoi după ceva ani și ceva reparatii a cedat. A fost televizorul la care am văzut olimpiada de iarnă din 1998 de la Nagano din Japonia. Apoi am făcut rost de un diamant tot alb negru. A ținut ceva timp după care s-a stricat. Apoi am făcut rost de la un vecin de unul color și destul de mare. A ținut până în 2006. Apoi am cumpărat un eurocolor. In 2011 am cumpărat încă unul, nu mai știu ce marcă , pe care rapid l-am returnat din cauza unor pete verzi pe ecran. In locul ăstuia am cumpărat altul asemănător, cu ajutorul căruia am bulit și mufa S video de la vechiul PC. Ulterior l-am scos din cameră pt că nu mai mă intereseaza privitul la tv. S-a stricat eurocolor ul mamei și l-a luat ea pe ăsta care nu mai știu ce marcă e și care în urmă cu 3 săptămâni a trecut în lumea celor drepți. I-am cumpărat un nei la oferta cu 500 Ron. L-am pus în funcțiune cu o altă olimpiada de iarnă, cea din Coreea de la pyeongchang.
Chiar daca nextgen transmite 1080i snowboard cross-ul tot se vede super pe Eurosport.
Chiar și așa, tv nu-mi mai cumpăr. Pt mine e obsolete...
Monitorul de la PC e destul de bun pt vizionat filme.

#100
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Daca e 16:9, eu aveam la PC monitor 4:3 si boxele vechi din 2000 (monitorul era LCD din 2007), asa ca am mutat PC-ul la TV si Hime Cinema pentru ca nu era folosit la maxima sa performanta.

Nu-mi place sa investesc aiurea in aparatura ci sa o folosesc la maxim pe cea existenta, cum televizorul LED si Home Cinema-ul ajunsesera sa mai fie folosite doar la Mircea Badea, era necesara aceasta mutare, mai bine toata aparatura in aceeasi camera confortabila termic (21-22 C) tot anul fatza de sufragerie unde vara e teroare de cald si iarna e cam frig, aici am adus un PC vechi pentru forumuri.

#101
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Postclasique, on 28 februarie 2018 - 22:03, said:

Monitorul de la PC e destul de bun pt vizionat filme.

Aici ai dreptate! Ecranele mari pentru filme nu au sens, dacă privești de unul singur.
Eu mă uit la filme pe o tabletă de numai 12 inch oled, fiindcă admir negrul care este cu adevărat negru.

Edited by dark, 04 March 2018 - 12:09.


#102
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
Eu am doua CRT-uri la tara. Un Sunny pe care-l foloseste mama permanent si un Sharp cu ecran plat in camera unde dorm cand merg la tara.
Ambele perfect functionale.

#103
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
3 = LG, Techno şi Elite  ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate