Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Recomandare cameră foto

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Salutare. Pana anul trecut am avut un nikon d3200 (sau d3300. Tot aia), acum am vrea ceva mai bun. Folosim pentru familie, excursii, ocazii, în parc, cand ne mai apuca pozeala, etc. Nu am avut niciodată mirrorless, și nu stiu cum e. Ca si buget, undeva în jurul a £250, vom cauta unul sh cu cat mai putine declanșări. Va fi cumparat din uk. Ce recomandări aveti? Ce  model/ serie? Multumesc.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Ar mai trebui un 0 la buget pentru ceva semnificativ mai bun.

#3
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postdebusy, on 22 februarie 2018 - 00:18, said:

Salutare. Pana anul trecut am avut un nikon d3200 (sau d3300. Tot aia), acum am vrea ceva mai bun. Folosim pentru familie, excursii, ocazii, în parc, cand ne mai apuca pozeala, etc. Nu am avut niciodată mirrorless, și nu stiu cum e. Ca si buget, undeva în jurul a £250, vom cauta unul sh cu cat mai putine declanșări. Va fi cumparat din uk. Ce recomandări aveti? Ce  model/ serie? Multumesc.
Nu-i tot aia. Ce te-a nemultumit la Nikon D3300 (daca asta ai avut)?
Eu cred ca reusesti si in £2000 sa iei ceva semnificativ mai bun.
De pilda ceva ca Nikon D750 cu Nikon 24-70 mm f/2,8 VR. In parc ar merge si un 70-300 mm VR.

#4
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Da, daca eram profesionist și făceam bani din asta, sigur, dar asa... pt ce sa dau 2-3000 lire pe un aparat foto? Nu am zis ca vreau nikon d7500 la vreo 5k lire.

Era destul de lent, focalizat greu, nici nu am investit in vreun obiectiv mai bu n și era asa și asa, fără stabilizator. Pana in cate declanșări ar fi recomandat sa aibă aparatul?  (Stiu ca... cu cat mai putine cu atât mai bn, însă peste ce nr nu merita?)

#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Dar ce pozai de nu focaliza bine?

#6
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Nu am zis ca nu focaliza bine, ci ca focaliza greu,

#7
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Sony Alpha A5000 si ai terminat balciul - in bugetul tau asta e. Eu am renuntat la dsrl in vacante mi se pare pur si simplu prea mare. L-am mai lovit de una de alta pe munte asa ca am renuntat. Am avut de cateva ori dupa mine un mirrorless si parca a fost altceva.

#8
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
da banii la saraci si faceti cu camera ok a telefonului sau luati un tel cu camera buna https://www.google.r...chrome&ie=UTF-8

#9
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Tarzane, ce nu ai inteles din bugetul omului punand linkul ala?

#10
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006

View Posttarzaan, on 22 februarie 2018 - 09:26, said:

da banii la saraci si faceti cu camera ok a telefonului sau luati un tel cu camera buna https://www.google.r...chrome&ie=UTF-8
Nu il luati in seama,e nervos ca si-a spart tv si nici nu si-a luat pastilele de cateva zile...Posted Image

#11
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011

View Posttarzaan, on 22 februarie 2018 - 09:26, said:

da banii la saraci si faceti cu camera ok a telefonului sau luati un tel cu camera buna https://www.google.r...chrome&ie=UTF-8
Nu o sa vezi niciun telefon care sa se apropie de ce poate Nikon d 3300.
Un mirrorless iti recomand si eu.
Dar in niciun caz Sony A 5000 cum zicea cineva mai sus.Cand mi-am luat D3300 m-am uitat si eu la el,E mai slab ca Nikonul.
http://cameradecisio...ony-Alpha-a5000
Arunca un ochi la Sony a 6000 desi nu stiu la ce pret il poti gasi sh,

#12
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012

View Posttarzaan, on 22 februarie 2018 - 09:26, said:

da banii la saraci si faceti cu camera ok a telefonului sau luati un tel cu camera buna https://www.google.r...chrome&ie=UTF-8
Am un samsung s8, e destul de bun? Sau sa iau altceva.

#13
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Cumpara un obiectiv luminos de banii aia. SH, ca nou nu cred ca te incadrezi la ceva decent. Daca iei alt DSLR, model mai nou, presupunand ca se gaseste ceva in banii aia, e aceeasi branza
Daca nu te deranjeaza marimea (motiv sa treci pe mirorless) lui 3200, nu are rost sa renunti la el inca. Un mirorless nu va face poze mai bune cu obiectivul kit. De fapt tu esti in aceeasi situatia ca multi alti incepatori care raman incepatori mult timp. Pentru un sistem DSLR in primul rand trebuie sa stii ce obiective iti sunt necesare, in functie de pozele pe care vrei sa le faci. In functie de ele cauti un body care sa iti satisfaca cat mai multe din cerinte. Nu invers! La mirorless e la fel.
Si daca ai de gand sa ramai la obiectivul de kit, fie el dslr sau mirorless, nu are rost sa mai bagi bani in aparate, pentru ca nu vei obtine rezultate mult mai bune. Vei plati doar "linistea ta" in materie de aparatura, dar progresul tau in cunostinte si aptitudini foto va ramane la acelasi nivel. Pozeaza pana nu mai poti cu S8-ul apoi cumpara urmatoarea generatie care are camera mai buna. Mai bine folosesti 100% din ce poate telefonul decat 10% din ce poate un dslr (din cauza obiectivului de kit).

View Postionut_blue, on 22 februarie 2018 - 11:33, said:

Nu o sa vezi niciun telefon care sa se apropie de ce poate Nikon d 3300.

Ce rost are afirmatia asta? Potentialul lui d3300 poate creste foarte mult folosind un obiectiv de calitate, sau avand cunostinte solide legate de setari manuale. Dar cu un obiecti de kit si pe auto, cu cat crezi ca e mai bun decat un telefon cu camera de top? Merita in cazul asta sa dai banii pe DSLR, sa ai 2 camere care fac in mare acelasi lucru? (dslr+telefon)?

#14
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Samsung S8 are o camera cu senzor de 1/2.55" si f/1.7. Nu stiu exact cat sunt dimensiunile senzorului insa cel mai mare de tip 1/2.5" avea un crop de 6 deci ai avea cam f/6.8 la 28 mm.
Sa zicem ca ai avea lumina f/5.6, 1/800 s, ISO100. Samsung-ul tau va calcula la f/1.7 expunerea (3.5 stopuri fata de f/5.6 deci 1/8000 s) deci la ISO 100 vei avea de 10 ori mai putina lumina pe senzor. De fapt Samsung foloseste ISO 50 asa ca vei avea f/6.8, 1/4000 s expunere fata de f/5.6, 1/800 s la Nikon (sau la alt aparat cu senzor cu un crop de 1.5). Nici macar nu e in acelasi ordin de marime.
In lumina puternica s-ar putea sa ai poze chiar bune.
Dupa cum vezi si cu un obiectiv de kit (care are f/3.5 la 28 mm echivalent) ai un avantaj la D3300 destul de mare ca sa-l observe si un incepator.

Edited by baloo2009, 22 February 2018 - 13:13.


#15
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012

View Postdisturbed, on 22 februarie 2018 - 13:06, said:

Cumpara un obiectiv luminos de banii aia. SH, ca nou nu cred ca te incadrezi la ceva decent. Daca iei alt DSLR, model mai nou, presupunand ca se gaseste ceva in banii aia, e aceeasi branza
Daca nu te deranjeaza marimea (motiv sa treci pe mirorless) lui 3200, nu are rost sa renunti la el inca. Un mirorless nu va face poze mai bune cu obiectivul kit. De fapt tu esti in aceeasi situatia ca multi alti incepatori care raman incepatori mult timp. Pentru un sistem DSLR in primul rand trebuie sa stii ce obiective iti sunt necesare, in functie de pozele pe care vrei sa le faci. In functie de ele cauti un body care sa iti satisfaca cat mai multe din cerinte. Nu invers! La mirorless e la fel.
Si daca ai de gand sa ramai la obiectivul de kit, fie el dslr sau mirorless, nu are rost sa mai bagi bani in aparate, pentru ca nu vei obtine rezultate mult mai bune. Vei plati doar "linistea ta" in materie de aparatura, dar progresul tau in cunostinte si aptitudini foto va ramane la acelasi nivel. Pozeaza pana nu mai poti cu S8-ul apoi cumpara urmatoarea generatie care are camera mai buna. Mai bine folosesti 100% din ce poate telefonul decat 10% din ce poate un dslr (din cauza obiectivului de kit).

Ce rost are afirmatia asta? Potentialul lui d3300 poate creste foarte mult folosind un obiectiv de calitate, sau avand cunostinte solide legate de setari manuale. Dar cu un obiecti de kit si pe auto, cu cat crezi ca e mai bun decat un telefon cu camera de top? Merita in cazul asta sa dai banii pe DSLR, sa ai 2 camere care fac in mare acelasi lucru? (dslr+telefon)?
Din cate am vazut, majoritatea aparatelor sh le vand cu obiectivul din kit plus încă unul.

#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Nu inteleg ce vrei sa faci, vinzi un entry level si iei un altul, si speri ca automat faci poze mai bune? Ce pozezi de vrei AF mai rapid?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate