Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Sistem 2.0 buget 1000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
rake13

rake13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 15.01.2011
Salutare, sunt in cautarea unui sistem audio 2.0, pentru o camera de 18-20 mp. Va fi folosit strict pentru muzica, format hi-res.

O varianta ar fi acest sistem: https://www.evomag.r...ru-3605027.html

Nu am gasit pareri detaliate despre el si nici nu am ocazia sa il ascult prea curand. Este o varianta decenta pentru cerintele mele sau sunt alternative mai bune pentru acest buget? Mai pot adauga 2-300 lei daca este nevoie.

Va multumesc!

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ala e un minisistem.
Sistem 2.0 inseamna de obicei doua boxe active ,gen Microlab solo 9 sau amplificator plus boxe active.
Cat priveste muzica hi res ,doar cu sisteme foarte scumpe de mii de euro se sesizeaza ceva diferenta intre 24/96 ,de exemplu, fata de un wav 16/44,1 sau CDA. Mai importante sunt sursa si masterizarea materialului muzical. Blind testurile diverse au demonstrat din plin acest lucru ,chiar pe echipamente ceva mai scumpe.

Edited by edigee, 20 February 2018 - 01:49.


#3
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Știe și flac-uri.

#4
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
https://saturn.pl/rt...ic-sc-pmx80eg-k

#5
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
În 1000 de lei chiar nu ai alternative. Poate, asa cum scria edigee un microlab 2.0

Daca poti aici e ceva mai bun   Depinde insă și de sursa de redare.

Edited by orlandobarbulescu, 20 February 2018 - 07:05.


#6
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Ia Panasonicul, pune flac-uri pe stick si e de ajuns pentru o camera normala.

#7
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.03.2005
http://www.power-zon...html?ref_page=3
https://www.avstore....or-supreme-202/
receiverul este cel mai ieftin sh cu digital in. 500+380=880 lei

Edited by pownee13, 20 February 2018 - 09:30.


#8
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Sunt variante destule. Daca ia  amplificatorul sh, raman bani sa intre macar la grupa mica cu o pereche de boxe noi, urmand  sa si achizitioneze si un DAC cu prima ocazie. Sau sh tot sistemul desi singur nu stie ce boxe sa aleaga. Sau boxe active, recomandarile uzuale , Microlab, Edifier sau Audioengine.

Eu i as recomanda si TAV-506F V.2, pentru camera de 20 mp , la ora asta le gaseste cu 650 lei. Magnat 802 gaseste noi-noute pe OLX la 700 lei. Pentru boxe mai bune , modele de raft care se incadreaza in buget dintre promotiile de la AVstore.

Cu Panasonicul ramane jos, ma indoiesc ca modelul ala e smecherie, daca era, se auzeau cateva lucruri bune despre el.

Edited by audiofidel, 20 February 2018 - 09:34.


#9
rake13

rake13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 15.01.2011

View Postorlandobarbulescu, on 20 februarie 2018 - 07:04, said:

În 1000 de lei chiar nu ai alternative. Poate, asa cum scria edigee un microlab 2.0

Daca poti aici e ceva mai bun   Depinde insă și de sursa de redare.
Nu am ascultat aceste boxe si nu stiu daca vor fi pe placul meu, in schimb vinerea asta am drum in Bucuresti si voi trece neaparat pe la showroom-ul avstore.
Se vand pe un alt forum o pereche de boxe active, Audioengine A5+, care se incadreaza in bugetul meu. Ce parere aveti despre ele?
Anyway, din curiozitate am comandat acel sistem Panasonic, il voi testa in cele 14 zile cu drept de retur.

View Postaudiofidel, on 20 februarie 2018 - 09:30, said:

Sunt variante destule. Daca ia  amplificatorul sh, raman bani sa intre macar la grupa mica cu o pereche de boxe noi, urmand  sa si achizitioneze si un DAC cu prima ocazie. Sau sh tot sistemul desi singur nu stie ce boxe sa aleaga. Sau boxe active, recomandarile uzuale , Microlab, Edifier sau Audioengine.

Eu i as recomanda si TAV-506F V.2, pentru camera de 20 mp , la ora asta le gaseste cu 650 lei. Magnat 802 gaseste noi-noute pe OLX la 700 lei. Pentru boxe mai bune , modele de raft care se incadreaza in buget dintre promotiile de la AVstore.

Cu Panasonicul ramane jos, ma indoiesc ca modelul ala e smecherie, daca era, se auzeau cateva lucruri bune despre el.
Salut, doresc doar combo cu boxe de raft, am gresit ca nu am precizat lucrul asta in main post. Spatiul nu imi permite sa aleg boxe de podea.

#10
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Nu ai precizat nici dacă preferi noi sau pot fi șvariante SH

#11
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Sunt laudate Audioengine, in topul recomandarilor de boxe active pe forumul asta alaturi de Microlab. E o alegere foarte buna.

Edited by audiofidel, 20 February 2018 - 09:45.


#12
rake13

rake13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 15.01.2011

View Postorlandobarbulescu, on 20 februarie 2018 - 09:43, said:

Nu ai precizat nici dacă preferi noi sau pot fi șvariante SH
De preferat as vrea noi, dar daca sunt variante sh mai bune, nu zic nu.Posted Image

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postrake13, on 20 februarie 2018 - 09:39, said:

Se vand pe un alt forum o pereche de boxe active, Audioengine A5+, care se incadreaza in bugetul meu. Ce parere aveti despre ele?

Parere foarte buna, sunt probabil cele mai bune boxe ptr PC, cu valente Hi-Fi.
DAR, tu vrei sistem - adica sistem audio + boxe - astea ar fi doar boxe amplificate. Si ca sa simti macar ceva daca el pui la PC ai nevoie e o palca audio tapana, sau un DAC extern ( recomandabil ) de calitate - deci nu te-ai incadra in buget.

#14
rake13

rake13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 15.01.2011

View Posteiffel, on 20 februarie 2018 - 10:48, said:

Parere foarte buna, sunt probabil cele mai bune boxe ptr PC, cu valente Hi-Fi.
DAR, tu vrei sistem - adica sistem audio + boxe - astea ar fi doar boxe amplificate. Si ca sa simti macar ceva daca el pui la PC ai nevoie e o palca audio tapana, sau un DAC extern ( recomandabil ) de calitate - deci nu te-ai incadra in buget.
Intr-adevar doresc sistem audio, dar si in cazul lui, ma gandeam la adaugarea unui DAC extern pe viitor (Fiio E10K de exemplu). Ca sunt boxe amplificate sau nu, asta nu ma deranjeaza cat timp se pastreaza combinatia de 2 boxe.

Edited by rake13, 20 February 2018 - 11:23.


#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
chiar dacă a precizat că vrea pt raft... de ce nu se recomandă boxe active?
am văzut că există până in 1000 de lei o mulțime de variante, chiar cu puteri frumoase!

#16
rake13

rake13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 15.01.2011
Se pare ca acele A5+ s-au vandut.

#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postrake13, on 20 februarie 2018 - 11:23, said:

Intr-adevar doresc sistem audio, dar si in cazul lui, ma gandeam la adaugarea unui DAC extern pe viitor (Fiio E10K de exemplu). Ca sunt boxe amplificate sau nu, asta nu ma deranjeaza cat timp se pastreaza combinatia de 2 boxe.
Ba conteaza foarte mult. Una e sa ai niste module de amplificare ingramadite in cutiile de boxe si cu totul altfel calitativ presteaza un amplificator standalone.
Boxele active cat de cat decente ai vazut ce scumpe sunt. Tocmai din acest motiv. E mai greu sa obtii amplificari performante pt. boxele active.

#18
rake13

rake13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 15.01.2011

View Postedigee, on 20 februarie 2018 - 16:46, said:

Ba conteaza foarte mult. Una e sa ai niste module de amplificare ingramadite in cutiile de boxe si cu totul altfel calitativ presteaza un amplificator standalone.
Boxele active cat de cat decente ai vazut ce scumpe sunt. Tocmai din acest motiv. E mai greu sa obtii amplificari performante pt. boxele active.
E adevarat, dar sunt foarte limitat in alegeri la acest buget, as putea plusa pana in 1500 lei si totusi, tot nu sunt prea multe variante. Voi incerca sa ajung cat de repede se poate la showroom-ul avstore sa ascult acel combo cu Wharfedale 210. Si alte pareri sunt binevenite. :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate