Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

De ce au in dotare arma de vanatoare?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 I2O, on 18 februarie 2018 - 18:55, said:

Cat costa una?

Cate vrei?

Peste bot!
  Posted Image

Edited by ericmario, 18 February 2018 - 19:12.


#38
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 sebulbus, on 18 februarie 2018 - 18:41, said:

Mai e o treaba. Din ce retin, politia e dotata cu gaz lacrimogen, care-i inutil in cazul cainilor, pentru ca nu au glande lacrimale.

Nimic mai fals. Pepper spray irita orice mucoasa. Daca ai tras pe nas peper spray esti pa 30 de minute minim. Chiar daca esti urs Grizzly.

#39
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006

 xmanyacs77, on 18 februarie 2018 - 18:44, said:

[ https://images2.imgbox.com/96/17/hIQNNwew_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Kel-Tec KSG 25 Shotgun este mai bun fata de ce are Politia Romana in dotare acum! Posted Image
*Parerea mea....
Eu i-as dota cu asa ceva....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p4ebtj1jR7c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 izometric, on 18 februarie 2018 - 19:26, said:

Nimic mai fals. Pepper spray irita orice mucoasa. Daca ai tras pe nas peper spray esti pa 30 de minute minim. Chiar daca esti urs Grizzly.
Chestia e ca nu prea stau ei sa care dupa ei multe lucruri si sa se chinuie atunci pe loc sa aleaga arma potrivita...dar asa cu pusca dai si in caine,dai si in om rapid nu mai stai sa alegi armele atunci pe moment,ca pana alegi arma iti da ala in cap sau te musca cainele

Edited by I2O, 18 February 2018 - 19:37.


#41
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Folosesc și așa ceva că sunt din cele confiscate de la braconieri, adică gratis.

#42
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Pepper spray este cea mai eficienta arma impotriva unui animal.

Cu pusca poate nimeresti, poate nu, se infige cu dintii in testiculele tale. Cu spray-ul nu ratezi, ai dat, se intoarce 180 de grade si fuge mancand pamantul. E plin de filmulete pe youtube cu caini si ursi spray-ati care nu stiu cum sa fuga mai urgent.

Edited by izometric, 18 February 2018 - 19:40.


#43
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,963
  • Înscris: 03.12.2005

 izometric, on 18 februarie 2018 - 19:26, said:


Nimic mai fals. Pepper spray irita orice mucoasa. Daca ai tras pe nas peper spray esti pa 30 de minute minim. Chiar daca esti urs Grizzly.

Eu am zis gaz lacrimogen, si o data ce fortele de ordine au in dotare masti de gaze, cred ca asta e cazul. Sprayurile cu piper disperseaza un lichid, nu un gaz.

#44
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Probabil le imprumuta tiriac cand nu senzoul de vanat mistreti. Posted Image

#45
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 sebulbus, on 18 februarie 2018 - 19:40, said:


Eu am zis gaz lacrimogen,

Eu am zis pepper spray.

#46
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.keltecweapons.com/media/catalog/category/shotguns/ksg/ksg-right.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aceasta Kel-Tec KSG Shotgun este mult mai ieftina 990 USD = 3,693.29 RON

Edited by xmanyacs77, 18 February 2018 - 19:51.


#47
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,963
  • Înscris: 03.12.2005

 izometric, on 18 februarie 2018 - 19:40, said:

Pepper spray este cea mai eficienta arma impotriva unui animal.

Cu pusca poate nimeresti, poate nu, se infige cu dintii in testiculele tale. Cu spray-ul nu ratezi,

Desigur ca e mai eficient sprayul cu care trebuie sa nimeresti capul si caile respiratorii decat pusca ce il incapaciteaza oriunde l-ar atinge, ori, de multe ori il alunga doar cu zgomotul, daca nu e un caine special desensibilizat.

 izometric, on 18 februarie 2018 - 19:43, said:

Eu am zis pepper spray.

Poti sa zici cat vrei, daca nu asta detin. Mergi si-i cearta daca nu-ti convine.

 xmanyacs77, on 18 februarie 2018 - 19:44, said:


Acesasta KSG Shotgun este mult mai ieftina 990 USD = 3,693.29 RON

Spre deosebire de o pusca confiscata ce costa exact zero lei. Si, functie de gusturile contravenientului/infractorului, chiar se confisca si arme de foarte buna calitate. In definitiv, vanatoarea, la noi nu e ocupatie specifica plebei.

#48
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
La noi , borfasii stau mai bine la masini , dar mai prost la dotare cu armament. Cea mai mare smecherie este cand ai implicata o arma de vanatoare cu luneta . Conteaza tipul de actiune. Nu exista armament in dotare pentru toate tipurile de interventie . In spatii stramte , gen blocuri de persoane , armamentul trupelor de interventie este potrivit. In spatii foarte largi ( paduri sau locuri pustii ) ...arma de vanatoare cu luneta este sefa . Lunetisti sunt putini in trupele noastre de interventie. Ultima data aveau niste arme austriece ..bune, insa de calibru mic . Au fost preluate cand s-a desfiintat Acvila . Acum nu stiu ce mai au , probabil ca au ceva de la Cugir . Armata sta mai bine . Tupele speciale ( nu cele regulate ) au dotare de ultima ora ( parca aveau si Barett 50 ) . Bafta noastra este ca totusi exista un regim strict al circulatiei si detinerii armelor . Cand sunt interventii mai speciale, ele nu vizeaza criminalitatea romaneasca. Cand vedeti armament greu si oameni subtirei cu cagule , inseamna ca este o chestie internationala cu niste profesionisti . La interventiile impotriva criminalitatii autohtone se intervine cu cei lati in spate ...pentru ca asa este si specificul interlopilor romani . Nu veti vedea lunetist lat in spate decat in filme. Este chiar conditie eliminatorie . Un animal mare si putin flexibil este greu sa se ascunda in spatii stamte si aproape imposibil sa se camufleze . Armele confiscate in Romania nu au alt statut decat redistribuirea spre forte speciale. Nu se pot cumpara de catre persoane fizice chiar daca au permis . Daca exista dubii ca au fost implicate in evenimente raman sigilate ca probe , daca nu se folosesc , mai ales daca sunt performante ( ceea ce se intampal rar ).

Edited by JurasikMan, 18 February 2018 - 20:06.


#49
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

 I2O, on 18 februarie 2018 - 17:42, said:

Am observat in mai multe randuri ca trupele de interventie ale politie au in dotare pusca de vanatoare cu 2 tevi.
Care e rostu unei pusti de vanatoare in dotarea politiei cand exista arme mult mai performante?

Pentru puterea de stopare.
Nu exista arma de mina care sa aiba putere se oprire mai mare decit cartusul calibru 12, poate ala de 9.

#50
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
”Da, este o arma cu calibrul de 12mm, trage cu munitie de cauciuc RB1 (o bila de cauciuc), RB9 (9 bilute de cauciuc, RB15), si tot asa. Dar trage si cu munitie de razboi, si anume cartuse Breneke de 12mm, care se mai folosesc la vanatoarea de mistreti, iepuri etc., folosindu-se diferite tipuri de cartuse. La SAS poti trage cu ele si in caini, dar le poti folosi si pe oameni, de la distanta mica, avand acelasi efect ca un pistol cu bila de cauciuc, pentru a nu-i pune viata in pericol.”

Asta este mesajul pe care l-am primit de la un prieten care lucreaza exact in cadrul serviciului despre care vorbim.

 izometric, on 18 februarie 2018 - 19:43, said:

Eu am zis pepper spray.
Intelege, asa cum au scris si altii mai sus, (Ion_Bumbu) este vorba de modalitatea prin care tu stopezi atacul persoanei/animalului cu care intercationezi din 3-5 metri. Degeaba ii dai tu rottweilerului cu spray lacrimogen in momentul in care el deja sare pe tine, deja te rontaie ca pe aperitiv.

#51
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Calibrul nu`i de 12mm, este arma calibrul 12 sau cum zic americanii 12 gauge.
Ca dimensiune a tevii forate este in jur de 18mm.
https://www.unc.edu/...s/shotguns.html

#52
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Corect, ai dreptate, asa mi-a scris, am corectat eu de pe telefon in graba ”arma calibru 12 mm”.

#53
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Masura este una "istorica" de pe vremea cind se tragea cu bile  de Pb.
In fapt insemna numarul de proiectile care se putea turna dintr`o uncie de Pb in functie de diametrul forajului tevii.

#54
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
La noi tot e bine...
Uite la altii ;)

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate