Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Vodafone "vinde" numerele de telefon de pe cartelele prepaid

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#37
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Oare și la Orange e la fel ? Eu am un număr de vreo 10 ani în perioada de grație.

Edited by un-simplu-om, 18 February 2018 - 16:41.


#38
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

View Postanarchy78_ro, on 18 februarie 2018 - 15:54, said:

Fiica-mea avea o cartela prepaid de ~5 ani cu un numar frumos de forma 07xx.008.008...pentru ca am uitat sa-i incarc cartela la timp (este vina mea) cu o intarziere de 5 zile (cartela era in perioada de gratie ),cei de la Vodafone s-au decis sa-i vanda numarul unei firme oarecare.
Incearca sa faci asta cu gazele sau curentul. Sa spui mersi ca n-ai platit penalizari ca ai avut numarul ala fara sa bagi credit pe el. Te mai mira ceva in Romania?
Nu stiu cum patiti multi treaba asta sa ramaneti cu cartelele fara numar, da' am vreo 3 cartele Vodafone care merg si acum sa fiu sunat de pe ele si n-am bagat credit macar 1 cent de vreo 2 ani. Mereu primesc mesaj pe ele ca s-a prelungit perioada pana-mi pierd numarul cu inca o luna. Acum un an, pe una din cele 3 cartele am primit si 100 de minute + 100 sms-uri in retea valabile o luna ca facea Vodafone-ul nu stiu cati ani in Romania si-mi scria in mesaj ceva de genul ca primesc nu stiu cati giga daca incarc cu minim 5 euro Posted Image

Edited by pascali_daniel, 18 February 2018 - 16:47.


#39
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

View PostBarboso, on 18 februarie 2018 - 16:38, said:

Nu cumva pe-aici a fost problema ?

Din documentul de la postul 23...

Copil de 13 ani sa faca frauda?
Numarul era apelat si se suna de pe el,ca sa nu mai spun ca se facea trafic de internet pe el in draci.

#40
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postun-simplu-om, on 18 februarie 2018 - 16:41, said:

Oare și la Orange e la fel ? Eu am un număr de vreo 10 ani în perioada de grație.
N-ai numar care sa fi fost solicitat de altcineva.
Si la Orange e la fel, in 60 de zile de la dezactivrea cartelei intra in pool de alocare random.
La Orange fostul meu numar s-a dat rapid, in mai putin de 3 luni de la dezactivare, ma suna lumea pe noul numar si ma intreba ce e cu pozele alea pe WA de pe numarul vechi.
Aparent a ajuns numarul la un cretin.

Le-am zis sa il stearga ca nu il mai am si a ajuns la altcineva probabil.

#41
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

View Postceanu1980, on 18 februarie 2018 - 16:23, said:

daca eram moderator inchideam topicul
initiator sa inteleg ca ti-ai adus aminte la 5 zile dupa ce a expirat perioada de gratie,altfel poate fi doar o eroare
Unde ai citit tu asta?
Initiatorul a scris peste tot ca acea cartela era in perioada de gratie si era doar neincarcata de 5 zile.
Deci cu 5 zile inainte a avut si credit.

Si ai mancat un i in "Vrei drepturi, fi infractor!".

Edited by Petrecristi, 18 February 2018 - 16:56.


#42
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Problema-i alta.
Numărul era în genul numerelor de aur, d-ăla uşor de ţinut minte, preferat de firme, curve, peşti, etc.
Unii sunt dispuşi să plătească oricât pentru un asemenea număr aşa că Posted Image fon a luat banu şi...la revedere.

Eu aş cere ancom-ului să-i oblige să-mi dea de urgenţă nr. înapoi, în caz contrar... instanţă + despăgubiri & shit

#43
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
De fapt, problema este una, Vodafone se poarta ca un valutist. Nu eram suficient de mare sa am experiente directe cu ei, insa ceea ce pare ca s-a intamplat, aduce mult cu felul de a fi al valutistilor din anii '90. Nu vreau sa imi imaginez cum s-ar comporta daca nu ar fi minima modalitate de verificare si presiune reprezentata de ANCOM si ANPC.

#44
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008

View Postanarchy78_ro, on 18 februarie 2018 - 16:36, said:


Ultima incarcare am efectuat-o pe data de 13 Decembrie anul trecut,cu 10 Euro.
Posibil ca intre timp cartela sa fi fost incarcata si de catre sotie.
in cazul asta e simplu
eu imi cer scuze si peste ei de lighioane
se poate afla foarte usor ce magazin shop a facut abonamentul respectiv
numarul se poate recupera dar nu cred ca se mai poate folosi,depinde ala pt ce l-a vrut neaparat
inainte de asta fata nu a primit nici un apel dubios
?

#45
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postsamebo, on 18 februarie 2018 - 16:35, said:

Din nefericire nu mai avea bonul fiscal pe care scria clar seria cartelei, dar avea ambalajul original si cartela originala.
Sa pastreze cetateanul bonul fiscal, eventual la cumparare sa faca si o copie xerox pe hartie normala sau sa scaneze bonul, nu de alta DAR bonurile pe hartie termica se decoloreaza in timp. Eu pastrez  toate bonurile, de la orice cumpar, tocmai pentru ca ma astept sa fiu furat oricand, orideunde.

#46
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
nu se trece pe bon nici o serie de sim ce se tot vb

#47
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Nu se trece dar e dovada ca ai platit sim-ul. Sa demonstreze vodafone ca nu e asa. Mai mult, in caz de disputa la ANPC si potrivit legii consumului, situatia se interpreteaza in favoarea clientului.

Edited by biogood, 18 February 2018 - 20:05.


#48
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Da, probabil bonul probabil a fost lasat prin masina sau prin buzunar si s-a aruncat. Nu te-ai fi gandit ca iti poate fura numarul inainte sa apuci sa activezi cartela. Din moment ce ei stiau ca a fost vandut numarul o data, cata nesimtire sa aiba sa il aloce altuia peste o luna.
E ca si cum ai cumpara ceva si pana sa apuci sa desfaci produsul dupa ce l-ai platit, il ia de pe banda il scaneaza iar si il vinde la cel din spatele tau.

View Postceanu1980, on 18 februarie 2018 - 19:59, said:

nu se trece pe bon nici o serie de sim ce se tot vb
Ba se trece, nu mai vorbi prostii.
Daca nu ma crezi, fugi maine intr-un Vodafone Shop si cumpara o cartela, si sa vezi ca o scaneaza si pe bonul fiscal apare seria cartelei scanate.
La buticuri si parteneri poate nu fac asta ca n-au sistem informatic (mai ales buticurile), dar Vodafone Shop asa face.

View Postbiogood, on 18 februarie 2018 - 19:46, said:

Sa pastreze cetateanul bonul fiscal, eventual la cumparare sa faca si o copie xerox pe hartie normala sau sa scaneze bonul, nu de alta DAR bonurile pe hartie termica se decoloreaza in timp. Eu pastrez  toate bonurile, de la orice cumpar, tocmai pentru ca ma astept sa fiu furat oricand, orideunde.
Asa este, fac astia bonuri fiscale astfel incat dupa 20 de luni cand vrei sa te duci cu un produs la garantie nu se mai vede nimic pe el. Cred ca asta e si scopul, sa se stearga rapid sa nu mai acorde garantie.
In ultima vreme si eu pastrez bonurile, le arunc in masina sau in sertar la birou. Am un sertar plin de bonuri si facturi, am inceput si in sertarul nr 2 sa depozitez.

#49
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@samebo, nu stiu daca scopul e sa nu iti mai acorde garantie, e posibil si asta.

Quote

La buticuri si parteneri poate nu fac asta ca n-au sistem informatic (mai ales buticurile),
Nu-i bai, am cumparat o cartela de la un butic din Predeal, pentru ca stateam doua zile acolo si aveam nevoie de net.Posted Image Bonul pe care mi l-a dat e standard, nu era seria sim-ului pe el. Am rugat-o sa pixuie seria sim-ului pe dosul bonului si sa puna stampila buticului, chestie pe care a facut-o fara probleme. Evident ca mai am si acum bonul ala.

#50
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postsamebo, on 18 februarie 2018 - 20:17, said:

Asa este, fac astia bonuri fiscale astfel incat dupa 20 de luni cand vrei sa te duci cu un produs la garantie nu se mai vede nimic pe el. Cred ca asta e si scopul, sa se stearga rapid sa nu mai acorde garantie.
Da... special pt asta au inventat hartia termica.   :bigwhitegrin:

#51
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Se cheamă furt de numar daca ai încărcat cartela pe 13 decembrie 2017 cu 10 euro , practic aveai 2 luni valabilitate până pe 14 februarie apoi inca 300 de zile perioada de gratie in care putea fi apelat.Practic cu o plângere la ANCOM se rezolva și Vodafone mai ia inca o amenda pentru practici incorecte.

#52
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
initiator,primul pas,suni la ei si vezi ce spun ei,daca doresti numarul napoi ar trebui fara probleme
daca nu dau un rezultat favorabil apelezi in alta parte
o serie trecuta pe bon (mai ales din pic) are valoare juridica exact cat o bucata de zewa
data de pe bon daca e cazul certifica achizitia,ulterior simul se va activa

#53
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007

View Postanarchy78_ro, on 18 februarie 2018 - 15:54, said:

Fiica-mea avea o cartela prepaid de ~5 ani cu un numar frumos de forma 07xx.008.008...pentru ca am uitat sa-i incarc cartela la timp (este vina mea) cu o intarziere de 5 zile (cartela era in perioada de gratie ),cei de la Vodafone s-au decis sa-i vanda numarul unei firme oarecare.
Cum mi-am dat seama : astazi cand mi-am adus aminte de cartela ca nu este incarcata,m-am logat in contul meu de My Vodafone pentru a incarca cartela cu 7 Euro,mesajul returnat de aplicatie fiind "Numarul indicat este un numar de abonament".Crezand ca nevasta-mea i-a facut abonament fetei,pun mana pe telefon sa sun si surpriza raspunde un barbat care spune ca numarul ii apartine de 2 zile si ca este un numar de firma.
Bravo Vodafone.
Mai are semnal la telefon? Daca da, vezi de curios ce numar i-au alocat :P

#54
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
nu ai nici o vina ca nu ai incarcat si era in gratie
sa ne tii la curent cu,ce vor spune despre acest caz,normal ar trebui sa se rezolve in cateva ore
plus macar o recompensare cu ceva credit,macar simbolic

Edited by ceanu1980, 19 February 2018 - 08:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate