Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Un sfat va rog (web hosting)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
cota10

cota10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.03.2014
Salutare. Aseara am achizitionat un domeniu .ro perioada 1 an de la mxhost..am optat pentru gazduire tot la ei..am ales o varianta la 35.92 lei pe luna gazduire word press..totusi cred ca am facut o alegere cam proasta..pentru ce vreau eu sa fac m-i se pare putintel cam scum..am mai gasit tot la mxhost o oferta personal ssd la 20 lei pe luna..dar nu stiu cum sa lucrez cu el..nu stiu daca exista aplicatii gen word press dar sa nu trebuiasca sa mai platesc separat pentru ele..vreau sa ma incadrez in bugetul de 20 lei...ce imi recomandati sa fac? Sa raman la varianta cu word press? Sau sa optez pentru ssd?

Attached Files


Edited by cota10, 18 February 2018 - 14:09.


#2
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Nu are treaba una cu alta.
Pe orice host instalezi ce vrei.

Si este Wordpress nu World Press Posted Image

PS. Conteaza ce urci pe site...asa si 2GB e bun...

Edited by xxvirusxx, 18 February 2018 - 13:51.


#3
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
N-ai spus ce fel de site vrei sa faci, numar estimat vizitatori.... sau nici tu nu stii asta ?!
Da, cel mai ieftin era exact la fel de bun pentru tine... cu detaliile putine pe care ni le-ai spus.
Nu poti sa-l schimbi ?

#4
cota10

cota10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.03.2014
Ok. Multumesc mult. Dar mai am o intrebare..daca eu ma apuc acum de treaba pe hostul care il am cel de 35 lei pe luna..si luna urmatoare optez pentru hostul de 20 lei..pot sa transfer fisierele si paginile pe celalat host prin file manager parca? Sunt novice..am cat de cat habar ..dar nu indeajuns

#5
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Da, le poti copia folosind un client FTP si baza de date exportata din phpMyAdmin.
Sau arhivat site-ul din managerul de fisiere din Cpanel.

Prin Backup Wizzard etc..

Attached Files


Edited by xxvirusxx, 18 February 2018 - 14:03.


#6
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
da, wordpress are un modul pe care-l instalezi si poti migra din 10 click-uri tot pe noul host.

#7
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
CARE celalat host, ca e acelasi, mxhost, nu ?!
Pur si simplu iti modifica ei optiunea, scad gb si alte alea, n-ar trebui sa afecteze fisierele in sine, nu ?!
Eventual intrebi asta la suport tehnic la ei si aia e.

#8
cota10

cota10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.03.2014
Un blog..despre alimentatie..sport..ceva de genul.  Vreau sa plec de la cel mai slab nivel..nu se stie daca o sa am succes cu el..de aceea vreo 2 ani pana strang vizitatori ..sa platesc mai putintel

#9
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
OK, ai grija sa pui poze optimizate/mici, zilele trecute am vazut la cineva cu spatiu de 3 Gb o depasire de 2.5 Gb.
Avea poze (cam 2 ani si jumatate) vreo 1.7 Gb (postari zilnice, 1-4 bucati) si inca 2.5 Gb de la un plugin (kstats, parca.... cred ca er aun bug sau prost configurat).
Deci, 2 Gb iti ajung lejerescu, cu putin atentie, cel putin 2 ani.

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Ia cel mai ieftin pachet, pentru inceput o sa-ti fie suficient, apoi poti trece la ceva mai scump daca e necesar, dau ei acolo cateva clikuri si gata, tu nu ai nimic de facut in plus pentru upgrade, doar sa platesti factura.
Asta cu gazduire wordpress e ceva chestie de marketing, probabil au vazut ca multi nestiutori cauta asa ceva pe google, si au facut si ei un pachet.

#11
andrewyuk

andrewyuk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 24.02.2013
De ce nu incerci un freehost?
https://www.hoophost.com/
Am aici de 2 ani de zile un site si merge foarte ok cu domeniu .ro

#12
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Cumpara-l care e mai ieftin. Wordpress il ai acolo in cPanel, doar ii dai install si gata. Am avut o perioada lunga gazduire de la ei.

#13
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

View Postcota10, on 18 februarie 2018 - 13:42, said:

... cred ca am facut o alegere cam proasta..pentru ce vreau eu sa fac m-i se pare putintel ...

View Postcota10, on 18 februarie 2018 - 14:04, said:

Un blog..despre alimentatie..sport..ceva de genul.  Vreau sa plec de la cel mai slab nivel... sa platesc mai putintel

Nivelul de limba romana e intr-adevar cam slab. Pe blog sper sa fie "putintel" mai bun...

#14
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Salut,

Folosesc serviciile de gazduire de la MxHost de doi ani de zile si sunt foarte multumit. Ca idee, am pachetul Personal SSD cu reinnoire la 6 luni.

Am cateva sute de poze urcate pe server, doua domenii cu wordpress pe ele si imi ocupa cam 2,5 GB (doar ca sa-ti faci o idee, nu trebuie luat ca referinta).

In primul rand ii recomand pentru suportul tehnic - prompti si de calitate.
Opinia mea este ca ai luat o decizie buna. Daca vrei sa treci la alt abonament de gazduire, iti schimba ei niste setari, tu nu pierzi si nu trebuie sa faci nimic.

#15
cota10

cota10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.03.2014
Ok ms ��

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate