Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Artarii japonezi

- - - - -
  • Please log in to reply
409 replies to this topic

#19
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Nu stiam ca esti artist Gurule :) Felicitari pentru colectie. La ce folosesc peturile alea de plastic ?

#20
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Artist am fost toata viata, m-am ocupat numai de <lucrari de arta> in constructii!  :)
Peturile sunt pentru stratificat si incoltit semintele cele mai mofturoase, metoda patentata. Am explicat si ilustrat pe forum ce si cum.
Artarii din minipepiniera sunt deocamdata <la borcan> dar rand pe rand se vor muta si <inhuma> la locul lor <de veci>. ;)

Edited by subway_guru, 14 June 2019 - 21:48.


#21
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Trei artari japonezi <de fitze>.

Attached Files



#22
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
La Dede Baneasa artari japonezi altoiti 66lei/buc Beni-maiko, Seiryu, Sango-kaku

Edited by subway_guru, 22 September 2019 - 10:37.


#23
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Doi artari japonezi in culori de toamna, nu sunt soiuri, sunt <maidanezi> din samanta <no name>

Attached Files



#24
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Arata intr-un mare fel!
Ii tunzi? Le controlezi forma?

#25
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Nope, nu sunt fan bonsai...
P.S.
Vara+Toamna asta ultra secetoasa a fost un adevarat calvar pentru artarii japonezi...

Edited by subway_guru, 30 October 2019 - 19:46.


#26
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Din aceasta cauza anul acesta artarii japonezi nu sunt in cea mai buna forma pentru a ne delecta cu acel minunat frunzis de toamna ce-i caracterizeaza...
:(
Dar e si un element pozitiv in acest test de stress extrem...putem proba <pe viu> care sunt soiurile cu adevarat <rustice> spre deosebire de cele <debile>!
La mama lor acasa au parte de o clima mult mai blanda si mai umeda decat aici la noi la <baraganu>...
Acum, dupa proba <de foc> urmeaza alta proba dura, iarna ce se anunta <grea> si in care vor intra slabiti!...daca rezista si la asta e clar...sunt <de-ai nostri>!
:)

Edited by subway_guru, 30 October 2019 - 19:59.


#27
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Eu il invelesc pe al meu peste iarna.

#28
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Teoretic nu ar fi nevoie...
Eu am principii mai drastice, ce nu stie sa supravietuiasca natural fara a fi pus <la aparate> nu merita sa traiasca la mine in gradina asa ca i-am iernat in ghivece fara nici un fel de protectie si nu am avut surprize neplacute...

Edited by subway_guru, 30 October 2019 - 22:45.


#29
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Eu am numai unu...

#30
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Protectie peste iarna au nevoie lastarii rasariti din samanta in primavara...

#31
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Am zis ca il mai invelesc iarna asta si de la anu e pe cont propriu.

#32
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Ai doua elemente de urmarit/protejat
Ramurile prea subtiri sunt pasibile de digerati la inghet dar nu e chiar un pericol prea mare atata timp cat ramurile mai groase au muguri viabili pentru alte cresteri viguroase de primavara.
Mai important e sa nu-i degere radacinile ca artarii japonezi dezvolta mai ales radacini orizontale superficiale nu radacini pivotante adanci.
Pentru protejarea radacinilor presari mulch de scoarta de jur-imprejur dar atentie, lasi tulpina libera sa respire...mai ai si varianta sa pui rondele/patrate de fibra de cocos/iuta daca ai de unde sa procuri...
Bafta!

Edited by subway_guru, 01 November 2019 - 17:58.


#33
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Asa fac. Intr-adevar, ingheata varful ramurilor. Iarna trecuta nu a fost prea frig, asa ca pierderile au fost foarte mici.
Eu il invelesc in textil din acela destul de subtire care se gaseste in magazine toamna. Sincer nu prea inteleg cum functioneaza, cred ca temperatura langa crengi e aceeasi ca si afara,
Asta, plus mulci pe pamant.

#34
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Iarna sunt doi-trei factori ce trebuie evitati, vantul rece gen Crivat, soarele cu dinti si umiditatea rece sau inghetata la radacini...

#35
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
In mod normal vantul, umiditatea rece si gheata de la radacini nu au nicio legtura cu motivul pentru care un pom se poate usca in timp iernii.

Singurul motiv pentru care pomii sau alte plante se usuca iarna este temperatura la care ajung diverse organe ale respectivei plante si daca acea temperatura scade sub valoarea pragului biologic de rezistenta.
Un vant mai intens, oricat de intens ar fi el nu va determina scaderea cu mai mult a temperaturii de la nivelul ramurilor aeriene fata de ceea ce este in atmosfera.
De fapt cele mai mari geruri iarna se inregistreaza dupa caderi masive de zapada, in noptile senine si cu calm atmosferic.
Acelea sunt conditiile cele mai vitrege pentru plante, cand se pot inregistra pierderi importante de muguri din cauza temperaturilor care pot scadea sub -20 oC.
Atunci cand vantul este intens temperatura nu ajunge la valori extrem de coborate, in schimb intensifica senzatia de rece pentru fiintele cu corpul cald, dar in cazul pomilor nu face nimic altceva decat sa determine ajungerea mai repede a temperaturii respectivei plante la valoarea care se inregistreaza in aer.

Pentru o planta invelita cu textil, celofan, coceni, paie etc atunci cand bate vantul temperatura inauntrul inveliturii va scadea mai repede spre valoarea care se inregistreaza afara, in schimb in situatia cea mai critica cu cer senin si calm atmosferic pe timp de noapte care apare in urma unor caderi masive de zapada, temperatura inauntrul inveliturii va ramane mai ridicata si datorita faptului ca va fi blocata radiatia nocturna care supraraceste obiectele/solul in noptile senine.

Cel mai bun izolator de care putem beneficia exact atunci cand temperaturile sunt cele mai coborate este chiar zapada, deci aruncarea unei cantitati mari de zapada care sa acopere plantele ar ajuta cel mai mult.

Edited by Vincentiu_1981, 03 November 2019 - 20:17.


#36
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Din pacate nu e deloc asa, lucrurile stau cum am zis eu...mai putin treaba cu zapada, care e corecta atata vreme cat nu transformi pomisorul in om de zapada.

Edited by subway_guru, 03 November 2019 - 21:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate