Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

De ce au disparut tabacherele?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

View PostAldulescu, on 15 februarie 2018 - 21:26, said:

Pe vremuri toti domnii care se respectau avea la ei o tabachera - o cutiuta metalica in care tineau tigarile. Era mai subtire decat un pachet standard de tigari si solida astfel incat tigarile nu se striveau, chiar daca te asezai pe ea din greseala, sau daca ai fi tinut-o in buzunarul de la spate. Erau si un accesoriu "fashion", firme consacrate producand tabachere scumpe, unele din metale scumpe(argint, aur, platina) sau incrustate cu cristale si pietre pretioase.
Eu nu inteleg de ce nu mai folosesc fumatorii din ziua de azi asa ceva. Ma apuca durerea de cap cand ii vad pe unii ca scot pachetul de tigari cu poze horror pe el si il pun pe masa. Am inteles ca in unele tari din Uniunea Europeana, dupa ce s-a dat legea asta imbecila, sa fie puse pe pachete poze cu cancere, malformatii, leziuni, etc., au crescut vanzarile de tabachere, oricum mi se pare mult mai elegant sa scoti o cutiuta din asta si sa oferi cuiva o tigara, decat sa ii intinzi un pachet de carton.
Pe vremujri nobilii foloseau o scarpinatoare eleganta, din materiale rare, incrustate cu pietre pretioase, dupa rangul fiecaruia.
Acum nu se mai foloseste... iti freci gheaba de tocul usii sau primul copac mai scorojit pe care-l intalnesti.
Cam asta-i trendu': utilitate, functionalitate...
Eleganta? Da-o-n gatu' sticlei!

#38
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014
Eu le vad tot mai des, din cauza pachetelor cu morti, raniti si cancer and co. Multa lume a trecut din nou pe asa ceva.

#39
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postzyppster, on 15 februarie 2018 - 21:30, said:

ele nu dispar, ele se transforma...
Jana nu e moarta....

#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAldulescu, on 15 februarie 2018 - 21:26, said:

Eu nu inteleg de ce nu mai folosesc fumatorii din ziua de azi asa ceva.
Nu vor sa fie hipsteri.

#41
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Si eu am tabachera, imi fac tigarile si e necesara, daca ai nevoie ai vrei, gasesti.

#42
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAldulescu, on 15 februarie 2018 - 21:26, said:

Pe vremuri toti domnii care se respectau avea la ei o tabachera - o cutiuta metalica in care tineau tigarile. Era mai subtire decat un pachet standard de tigari si solida astfel incat tigarile nu se striveau, chiar daca te asezai pe ea din greseala, sau daca ai fi tinut-o in buzunarul de la spate. Erau si un accesoriu "fashion", firme consacrate producand tabachere scumpe, unele din metale scumpe(argint, aur, platina) sau incrustate cu cristale si pietre pretioase.
Eu nu inteleg de ce nu mai folosesc fumatorii din ziua de azi asa ceva.

Pentru ca au deja o tabachera numita smartphone... Daca mai iau la ei si tabachera si portofelul, clar le trebuie o borseta... iar cu borseta in mana, barbatii arata usor pensionari, familisti...

#43
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Post_-_, on 15 februarie 2018 - 22:13, said:


Ba a mea, ca-i mai mare si am mai multe de umplut:

Attachment tabachere.jpg
Vreau și io :lol:

#44
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://images2.imgbox.com/da/b5/rZfmG5IH_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce arata mai bine?
Tabachera sau un carton vopsit horror.....Posted Image

#45
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Da, e dubios intr-adevar... pentru ca djl nu fumeaza.

Edited by don_dannielo, 16 February 2018 - 06:09.


#46
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
hai ca nu-i chiar asa rau, intr-un viitor apropiat, pachetele de marijuană vor avea gagici nude pe ambalaje, cu avertismentul că acestea pot duce la demență. dar, fiecare interpretează după gust! nu se va știi care din ele vor duce sigur la demență. erau vremuri bune în care jucam poker cu toată plăcerea, ilustrațiile erotice făceau jocul mai antrenant. cutiile de chibrituri la fel, erau în ton cu cărțile de poker, o gagică goală, să se asorteze. numai pe pachetele de țigări, dezamăgirea era sa nu zăresc același efect.

Edited by zyppster, 16 February 2018 - 09:13.


#47
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,525
  • Înscris: 05.06.2009
pentru fumatorii care nu suporta imaginile de pe pachete, exista huse de silicon.
https://www.e-tutung...tabachera-xlong

#48
crecked

crecked

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 09.05.2009

View Post_-_, on 15 februarie 2018 - 21:56, said:

Cum sa nu aiba utilitate?
Daca nu iti plac imaginile de pe pachetele de tigari sau nu vrei sa sperii copiii cu imagini macabre de pe ele, atunci porttigaretul este o solutie buna, mai ales daca este din metal.
Ca sa se pastreze mai multa vreme aroma tutunului pachetele de tigari au acea folie din staniol (care mai au), dar o cutie din metal este si mai adecvata, mai ales daca se inchide bine. Plus ca daca te asiguri ca tabachera este plina cand pleci de acasa, nu mai risti sa ramai prea curand fara tigari. Dintr-un pachet in altul este mai dificil sa transferi tigarile, iar daca umbli cu doua pachete de tigari dupa tine, ocupa un volum mai mare.

Au aparut huse pt pachetele de tigari.

Attached Files



#49
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Disparut nu pot spune, am mai vazut cativa care isi rulau singuri tigariile, fie o ardeau "hipster".

Eu as face sa dispara si tigarile si iQos-urile, sunt o risipa de bani si de sanatate.

Edited by connectorxp, 16 February 2018 - 18:23.


#50
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postcrecked, on 16 februarie 2018 - 17:21, said:

Au aparut huse pt pachetele de tigari.

Stiu. Am si eu una. Pusesem poza in pagina anterioara: https://forum.softpe...8#entry22464759

Husa este cea neagra in care se afla un pachet de tigari. Este din silicon.
Mai am una din plastic (de la Inmedio) la care s-a rupt butonul si acum capacul se deschide singur.

Se gasesc pentru pachete de toate marimile (mai greu pentru Dunhill negru).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate