Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Dupa inregistrarea domeniului numai spam-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
Am si eu o problema imensa. In weekend mi-am inregistrat un domeniu .com la un reseller roman din Satu Mare ca sa nu dau numele sa fac reclama.
Proprietarul domeniului este altcineva decat eu, dar adresa de e-mail este a mea privata. Astfel mi-am dat seama ca problema vine de la ei.

Din weekend si pana azi am primit cel putin 200-250 mail-uri de la diferite companii si persoane din Asia in special India. Pagina este pentru o companie de webdesign astfel ca indienii imi scriu zilnic daca pot lucra pentru mine si ei sa imi faca logo-urile si alte rahaturi. Prima oara am zis ca m-a lovit un val de spam, chiar daca pe gmail nu se intampla asta, astfel ca le-am raspuns si chiar mi-au scris inapoi ce companie sunt, ce preturi au, ce portfolio au, etc. Mail-ul este adresat proprietarului de domeniu insa la adresa mea, deci poate veni doar de pe urma domeniului cumparat.

Ca sa inteleg, resellerul romanesc mi-a "vandut" adresa de e-mail, datele de contact si asa mai departe. Care sunt sansele sa opresc valul asta de mail-uri sau cel putin cum as putea face asta, ca pur si simplu m-au terminat, inainte nu primeam mai mult de 10 mailuri pe zi de la persoane reale, astazi primesc in jur de 50 mailuri spam.

Edited by business11, 15 February 2018 - 16:51.


#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008
Ignori mesajele, nu ai ce sa faci. Eu de cativa ani tot primesc mailuri de notificare ca nu s-au putut livra diverse mailuri. Domeniul e unul din 3 caractere pe .ro, cineva trimite spam folosind numele domeniului si in caz ca nu se pot livra acele mailuri, uneori se trimite notificare catre domeniul meu.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbusiness11, on 15 februarie 2018 - 16:49, said:


Ca sa inteleg, resellerul romanesc mi-a "vandut" adresa de e-mail, datele de contact si asa mai departe.
Nu neaparat. Datele detinatorului pentru .com, sunt publice.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
in principiu datele domeniului (sau macar o parte din ele) pot fi aflate usor (google whois)
sunt destui care urmaresc domeniile proaspat inregistrate si daca se potrivesc cu ceva filtre (ex: "design" in nume) se apuca sa trimita spam.

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Din astfel de locuri iau indienii datele http://whois.domaintools.com/

#6
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Datele sunt publice daca nu ofera privacy gratuit sau contracost.
E sfant privacy-ul.
Varianta 2 ar fi ca acea companie are sistemul spart si cum inregistreaza ceva se trimit datele la cine trebuie.
De vandutnu cred ca le vand, cel putin nu indienilor... romanilor da, le vand date.

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Nu vinde clausweb nimanui nimic, doar ca OP nu stia de privacy pe whois. Registrari ca internetbs ofera whois ascuns gratuit pe .com

#8
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Da, internetbs si namesilo sunt si ieftini si au si privacy gratuit.

#9
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Welcome to the club. Am vreo 50 de domenii, iti dai seama cate mailuri din astea primesc.

Cumpara privacy pentru domeniul respectiv (asta daca nu e gratuit), daca vrei sa scapi de majoritatea mesajelor spam.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
nu e vorba ca nu am stiut de privacy, dar nu doresc sa ascund nimic. Am peste 10-15 domenii inregistrare si la GoDaddy si peste tot si nu am avut niciodata problema. Asta este prima oara cand intalnesc asa ceva.

Pacat ca nu stiam de internetbs inainte... asta e data viitoare stiu mai multe.

Multumesc.

#11
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Daca vrei sa le tii publice, atunci fa un mail special pentru ownership si un telefon special, pe care le tii la sertar ca oricum nu primesti nimic interesant pe ele.
Uneori ca sa nu para dubioasa treaba esti fortat sa le tii publice, sau la transfer.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate