Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Ce o sa se intample cu Romania peste 100 de milioane de ani?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostAldulescu, on 14 februarie 2018 - 19:42, said:

Am vazut recent un filmulet care m-a cam tulburat - arata evolutia placilor tectonice si cum o sa arate Pamantul in viitor. Africa se indreapta spre noi si practic o sa ne impinga in Rusia, o sa mute Turcia inspre nord, in Marea Neagra, care apoi o sa dispara.
Intrebarea este insa ce o sa se aleaga de noi, vom fi practic impinsi in alte tari, si ma cam indoiesc ca Rusia ne va recunoaste teritoriul, pentru ca vom impinsi inauntrul lor.


Poti sa pui intrebarea pesedeului ca va stii cu siguranta raspunsul , ei vor dainui si peste 100 de miliarde de ani , cand viata pe tera va fi doar o amintire ...

#38
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Conform celor mai elementare principii ale geneticii, cunoscute inca de pe vremea lui Mendel, nu vor mai exista mamifere peste un asemenea interval de timp, dar e perfect posibil sa mai existe fiinte vii in vremea aceea.

#39
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostDJPocaitul, on 14 februarie 2018 - 21:50, said:

Cate generatii vor mai trece pana atunci ?... Cred ca nici lumea asta nu va mai exista !
Vreo 3 milioane. Posted Image

A propos, cica la fiecare 900 de ani specia umana sufera o mutatie in medie. Dupa vreo 100 000 de mutatii specia umana cred ca se va numi sQz14a uXgZa.

View PostAssur, on 15 februarie 2018 - 09:19, said:

Conform celor mai elementare principii ale geneticii, cunoscute inca de pe vremea lui Mendel, nu vor mai exista mamifere peste un asemenea interval de timp, dar e perfect posibil sa mai existe fiinte vii in vremea aceea.
Eh, nici chiar asa. Dinozaurii au trait 165 de milioane de ani - exceptind pasarile; cu tot cu pasari (cica ar fi si ele dinozauri) au trait 231 de milioane de ani. Deci se poate. Curaj!

View PostSucre-Bolivar, on 14 februarie 2018 - 21:50, said:

asta ar trebui mutat pe fun . Soarele are benzina inca vreo 10 milioane de ani
Inca vreo 5 miliarde de ani.

Edited by Dihorul Razboinic, 15 February 2018 - 09:28.


#40
sirlawrence

sirlawrence

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.02.2018
Dar  unde era  Romania acum 100 de milioane de ani?


Sub apa! Posted Image

Attached Files



#41
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Clona 100.000 a lui Mihai Gadea se va plange ca din cauza lui basescu dureaza "zborul" catre galaxia Andromeda dureaza asa mult.

#42
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostAldulescu, on 14 februarie 2018 - 19:42, said:

Am vazut recent un filmulet care m-a cam tulburat

Ce anume ți-a tulburat? Programul de somn, emisiunea de pe Antena 3?

Întreabarea "ce se va întâmpla cu România peste 100 milioane de ani" este extraordinar de prostească. Iar să te "tulburi" de felul în care niște plăci tectonice se vor mișca peste câteva zeci de milioane de ani e de-a dreptul absurd.

O întrebare mai plauzibilă e dacă va mai exista "România" peste vreo 3-400 de ani. Dacă va mai exista și nu va fi numele global al planetei, înseamnă că am greșit undeva ca civilizație.

E imposibil să știm cum va arăta viața noastră peste 100 de ani, cu atât mai puțin peste 100 milioane de ani.

#43
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018
Va fi buba mare:

100 million[b] Earth will likely have been hit by an asteroid comparable in size to the one that triggered the K–Pg extinction 66 million years ago, assuming it cannot be averted.[45]

https://en.wikipedia..._the_far_future

#44
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postdea_dimi, on 01 martie 2018 - 19:19, said:

assuming it cannot be averted.

Având în vedere că posedăm în acest moment tehnologie prin care am putea devia un astfel de asteroid, nu va fi nici o bubă.

Edited by SmurfK, 01 March 2018 - 19:31.


#45
jezebelle

jezebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 05.10.2017

View PostMembruAnonim, on 14 februarie 2018 - 19:55, said:

Oare cat o sa fie pensia peste 100 de milioane de ani? Posted Image

6 milioane.

#46
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

View PostSmurfK, on 01 martie 2018 - 19:31, said:

Având în vedere că posedăm în acest moment tehnologie prin care am putea devia un astfel de asteroid, nu va fi nici o bubă.
Mai depinde si de cat va fi ceasul pana atunci: https://ro.wikipedia...sul_Apocalipsei

#47
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008

View PostSmurfK, on 01 martie 2018 - 19:31, said:


Având în vedere că posedăm în acest moment tehnologie prin care am putea devia un astfel de asteroid, nu va fi nici o bubă.
Avem pe naiba. Dacă aflăm acum că în câțiva ani vom fi loviți de un asteroid de câțiva kilometri putem să ne scriem testamentul ca și specie. Nu avem tehnologia nici să farămițăm ăla (ceea ce ar putea fi mai grav decât impactul propriu-zis) nici să-l deviem cu câteva grade de pe orbita de impact. Abia am trimis o sondă pe așa ceva. Realitatea nu e Hollywood.

#48
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
https://www.nasa.gov...rydefense/aida0

#49
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Vrei sa scrii o carte SF? sau crezi cumva in reincarnare, pentru ca nu imi explic rostul topicului, in 100 mil ani nici praful din oasele noastre nu mai exista, nici o farama din ADN, o sa las celor care vor trai la momentul ala placerea sa raspunda la topicul tau, poate o sa gaseasca pe undeva o arhiva a forumului

#50
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
Cel mai probabil, aici va fi un munte impunator.
Africa se deplaseaza spre Europa si vom fi pe cele mai inaltw culmi,
in sfarsit, asa cum dorea tovarasul ciuruit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate