Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Imbatranirea - accelerata ori intarziata

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 alex342, on 14 februarie 2018 - 15:49, said:

In minte am cel putin doua exemple care mi-au sarit in ochi zilele astea. Oameni care pretind ca traiesc sanatos atat fizic cat si mental. Acestia sunt oameni care pe langa faptul ca traiesc asa, acestia mai si raspandesc aceste idei indemnand pe altii sa le urmeze. Daca ar fi sa ma iau dupa acestia, asta ar insemna ca ei duc o viata sanatoasa, linistita.

Culmea, unul dupa 3 ani arata ca si cum a imbatranit pe putin 15-20 de ani. In final a murit anul trecut daca nu ma insel. (Acest tip se ocupa de bodybuilding)
Celalalt dupa 6 ani arata ca si cum a imbatranit cu mult mai mult decat cei 6 ani scursi. (Se ocupa cu dezvoltarea personala sau ceva de genul, habar n-am).

Intrebarea pe care mi-o pun este: Cum oare "au reusit" sa atinga aceasta "performanta" si sa imbatraneasca accelerat? ("performanta"In sensul negativ desigur)
Am prieteni care la 30 de ani par de 20.

Cheresteaua . Adica genele.
Plus altele. De exemplu cunosteam un domn... cand l-am vazut porima oara avea vrei 55 ani si era sef de servocviu intr-un minister.
L-am revazut dupa 5 ani. Acum era directir in minister. Si .. desi trecusera 5 ani domnul nu imbatranise ci intinerise cu minim 5 ani daca nu 7!!! Arata mai bine,. se misca mai usor, avea mia mult aplomb, radia energie!!!

#20
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
La unele persoane exista o varsta critica, care poate varia destul de mult, pana la varsta acea pot arata foarte bine, dupa pragul acela insa imbatranesc in cativa ani foarte rapid.
De pilda am observat asta la unii actori de la Hollywood - Brad Pitt, Johnny Depp, par sa fi imbatranit brusc in ultima vreme, s-au mentinut insa foarte bine pana la 50 de ani. Tom Cruise, la fel s-a mentinut foarte bine, dar pare sa fi exagerat cu operatiile estetice in ultima vreme si a inceput sa arate ciudat.
Cu John Malkovich la fel s-a intamplat si pe la inceputul anilor 2000, a imbatranit parca peste noapte cu vreo 20 de ani.

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

 bai3tzash, on 14 februarie 2018 - 16:26, said:

Ai dat 2 exemple, dar ca sa poti analiza toata situatia lor, trebuia analizata din toate punctele de vedere ca sa dai un raspuns obiectiv.

Contribuim prea putin. Poti sa mananci mama sanatatii si sa arati batran, daca asa ti-e scris in ADN.
Uita-te la Gwyneth Paltrow de exemplu, care sustine alimentatia eco/bio si toate cele si arata de parca ar avea piele de hartie/ceara.

Pe de alta parte nu ai cum sa analizezi obiectiv situatia unei persoane la care nu ai acces personal si cu atat mai putin ce se prezinta in media nu este obiectiv. Iar machiajul face toti banii in zilele noastre.

#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 alex342, on 14 februarie 2018 - 15:49, said:

In minte am cel putin doua exemple care mi-au sarit in ochi zilele astea. Oameni care pretind ca traiesc sanatos atat fizic cat si mental. Acestia sunt oameni care pe langa faptul ca traiesc asa, acestia mai si raspandesc aceste idei indemnand pe altii sa le urmeze. Daca ar fi sa ma iau dupa acestia, asta ar insemna ca ei duc o viata sanatoasa, linistita.

Culmea, unul dupa 3 ani arata ca si cum a imbatranit pe putin 15-20 de ani. In final a murit anul trecut daca nu ma insel. (Acest tip se ocupa de bodybuilding)
Celalalt dupa 6 ani arata ca si cum a imbatranit cu mult mai mult decat cei 6 ani scursi. (Se ocupa cu dezvoltarea personala sau ceva de genul, habar n-am).

Intrebarea pe care mi-o pun este: Cum oare "au reusit" sa atinga aceasta "performanta" si sa imbatraneasca accelerat? ("performanta"In sensul negativ desigur)
Am prieteni care la 30 de ani par de 20.
Adica la 30 de ani sunt la fel de prosti ca unul de 20? Care-i avantajul unui "bosorog" de 70 de ani care arata ca un putoi de 18 ani?

#23
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 AlexEn, on 14 februarie 2018 - 16:56, said:

Uita-te la Gwyneth Paltrow de exemplu, care sustine alimentatia eco/bio si toate cele si arata de parca ar avea piele de hartie/ceara.
Cum adica de hartie sau ceara? Ce are pielea ei?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Eog5RGbqgKQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 alex342, on 14 februarie 2018 - 16:11, said:

Inseamna ca ei mananca @#&^%#
Fără %.
Mănâncă bucata întreagă Posted Image

#25
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Baga in tine carne de porc si grasimi la greu, palinca, vin, bere la fiecare masa, 2-3 pachete de tigari pe zi, stai toata ziua la birou, mai pierzi nopti pe la chefuri sa vezi ce tanar si nelinistit vei fi.

#26
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012

 alex342, on 14 februarie 2018 - 15:59, said:

LE:

Rich Piana

-in 2013

-----------
-in 2015 dupa 2 ani si ceva. Zici ca a imbatranit pe putin 10-15 ani


Rich Piana s-a nascut in 1970 (conform wikipedia), iar pentru un tip de 43 de ani care a luat ani de zile steroizi arata chiar bine. Intr-adevar dupa 2013 a inceput sa arate mai batran, probabil ca din cauza cancerului de piele care ii mai aparea din cand in cand, si seriilor in care ori lua in greutate foarte mult ori scadea in greutate foarte mult, evident toate condimentate cu multi steroizi (de care vorbea chiar el)
Oricum, despre morti numai de bine.

#27
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,570
  • Înscris: 23.09.2017

 myshyk, on 14 februarie 2018 - 17:29, said:

Adica la 30 de ani sunt la fel de prosti ca unul de 20? Care-i avantajul unui "bosorog" de 70 de ani care arata ca un putoi de 18 ani?

Exemplu autohton. Marcel Pavel. Omul are aproape 60 de ani (59). Dar arata de 35-40 de ani.

#28
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

 Testosteron, on 14 februarie 2018 - 19:10, said:

Baga in tine carne de porc si grasimi la greu, palinca, vin, bere la fiecare masa, 2-3 pachete de tigari pe zi, stai toata ziua la birou, mai pierzi nopti pe la chefuri sa vezi ce tanar si nelinistit vei fi.

bro, mie mi-e frică să nu mor sănătos!!!

în altă ordine de idei, NU MAI DAȚI exemple de staruri..., ăia bagă jdemii de $ în tratamente mai mult sau mai puțin ortodoxe...

iar exemplul cu directorul care a intinerit, nu crezi că-i același lucru? acum are bani de dus la cosmetică, are o imagine de susținut și ia vezi că DEJA își vopsește nu numai părul de pe cap... :P

#29
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Cum au spus si alti colegi - tine mult de genetica fiecaruia, insa o componenta esentiala este si stilul de viata.
Un stil de viata sedentar, cu excese alimentare, alcool...etc te imbatraneste prematur.

Ca sa te mentii tanar cat mai mult necesita ceva efort. Obiceiuri alimentare sanatoase(legume multe, carne putina, fara dulciuri si carbohidrati in exces, fara alcool, fara cin`spe cafele/zi), mentinerea unei greutati corporale optime, activitate fizica...etc.
Eu cam respect astea de multi ani, nu pierd nopti aiurea, nu alcool, mancare putina si buna nutritional(ca mai sus), nu fac excese si am incercat sa-mi educ si mintea in asa fel ncat sa fac fata la stress fara sa ma stresez.

Varsta e de 42 - cine nu ma cunoaste imi da undeva pe la 30. N-am stat in spital, n-am avut operatii si nici alte probleme de sanatate in afara de raceli/gripe(una la aprox 2 ani) si ceva dureri de spate acu` vreo 6 luni(pentru care m-am tratat cu exercitii fizice).
Fire albe am.....2.

Edited by florinel, 15 February 2018 - 14:50.


#30
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,570
  • Înscris: 23.09.2017

 florinel, on 15 februarie 2018 - 14:47, said:


Ce sa zic acum.. bravo daca ai reusit sa te mentii asa. Posted Image
Si e bine daca lumea iti da 30 cu toate ca tu ai 42.

Eu sunt curios de ce stresul iti albeste parul. Cunosc cativa prieteni care au par alb desi nu au inca varsta necesara. Si nu este genetic la ei.

Edited by alex342, 15 February 2018 - 15:09.


#31
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Nu stiu sigur si sper sa nu vorbesc prostii, insa cred ca varsta de la care incep sa apara firele albe are o importanta componenta genetica.
Alti factori care cred influenteaza imbatranirea prematura:
- fumatul. Substantele din arderea tutunului afecteaza aproape toate organele dar se vede la piele. Practic faci riduri mult mai timpuriu.
- bolile . Aici...preventia e foarte importanta. La preventie nu ma refer neaparat ca tre` sa te faci prieten cu doctoru` ci la chestii mult mai simple - evitarea factorilor generatori de boala, intatirea sistemului imunitar, tratarea inca din timp a unor afectiuni.
- copilaria. Un copil tinut intr-o bula de catre parinti va fi un adult bolnavicios, cu tendinte supraponderale, lenes...etc. Copiii trebuie sa se joace, sa alerge, sa se zgarie, sa-si urmeze hobby-uri, sa mai manance si cu mana murdara uneori, sa aiba activitati in frig(fara  15 cojoace). Mai putine siropuri si pastile pentru orice banala raceala...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate