Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Valoare Taxa auto 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012
Stiu ca inca nu s-a stabilit cat vei plati exact dar am gasit acest site: https://www.4tuning....bru-mediu-2013/
Daca am euro 4 si pun un an mai mare(2008) atunci taxa creste - 422 euro. Daca am euro 4,an 2004 - 137 euro. De ce se intampla asa? Mi se pare foarte ciudat.
Eu am inteles ca noua taxa va avea valoarea cuprinsa intre 50-200 euro.

#2
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
nu mai este valabil timbrul de mediu, a fost scos in 2017.

#3
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012
Pai si atunci de ce scrie mare sus '  Calculator Taxa auto 2018 - TIMBRUL DE MEDIU' ?
Eu intreb de noua taxa auto sau cum ii va zice pe 2018.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Este WEB spam.
In acest moment nu mai exista taxa auto.
Se pregateste ceva in sensul acesta, dar nu s-au hotarat inca.
Probabil in 2019 va veni surpriza cu o taxa anuala.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View PostVarfDeAtom, on 14 februarie 2018 - 11:59, said:

Pai si atunci de ce scrie mare sus '  Calculator Taxa auto 2018 - TIMBRUL DE MEDIU' ?
Eu intreb de noua taxa auto sau cum ii va zice pe 2018.

Se DISCUTA despre noua taxa auto dar pentru moment NU EXISTA suport legal pentru asa ceva.
Ultimele zvonuri, repet - ZVONURI - spun ca o sa iasa ceva prin primavara dar se refera doar la formula de calcul a taxei care inca NU EXISTA.
Pana discuta ei, mai modifica pe ici pe colo, se mai scarpina, etc. este foarte posibil,  vorba lui Adm, sa se aplice prin 2019
Nu mai lua in seama tot ce vezi aiurea pe net
Oricum - daca aceasta initiativa legislativa trece (cine stie cum), mai bine duci direct la cimitirul auto masinile Euro 1,2,3 deoarece taxa poate fi mai mare decat valoarea masinii in sine.
Nici pentru Euro 4 nu pare a fi foarte amuzant
Cam asta e

#6
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012
Multumesc pentru raspunsuri.
Voiam sa stiu cat de cat cam cat costa pentru euro 4.
Eu cred ca o sa se aplice de anul acesta, au nevoie de bani.
Nu prea am bani de euro 5 (3500euro).

#7
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Atunci, mai bine asteapta pana vezi legea in forma finala. Mai bine sa fii precaut decat sa risti sa arunci banii pe o masina care pe urma vrei vrea sa o radiezi.

#8
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Au scos taxa ILEGALÃ
pentru a o introduce anual???? Tîmpiți sau doar tãntãlãi ajunși sã ia decizii!!??

Bãã hajtag!!! Nika'nika-n drum? Este  I L E G A L à  !
Bine, la nebuni merge ! Orice!
Parcã vãd 8 meleoane de dosare cu recuperarea taxei de mediu anual introdusã abuziv de niște oligofreni....paradisul Avocaților.....deja au beut adãlmașul vacanțelor pe urmãtorii 10 ani...are țara proști....muuulți doamne! Aproape toți!

Edited by sarac.lipit, 14 February 2018 - 14:02.


#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostVarfDeAtom, on 14 februarie 2018 - 11:59, said:

Pai si atunci de ce scrie mare sus '  Calculator Taxa auto 2018 - TIMBRUL DE MEDIU' ?
Eu intreb de noua taxa auto sau cum ii va zice pe 2018.

E o vrajeala pentru a creste accesarile in pagina, pentru ca nu s-a stabilit cat se plateste pe 2018 si in ce forma - vor sa faca sa se plateasca pentru TOATE masinile aflate in circulatie.

Edited by rosix, 14 February 2018 - 13:59.


#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postdisturbed, on 14 februarie 2018 - 13:39, said:

Atunci, mai bine asteapta pana vezi legea in forma finala. Mai bine sa fii precaut decat sa risti sa arunci banii pe o masina care pe urma vrei vrea sa o radiezi.
Si daca la astia le ia 2 ani sa se hotarasca noi sa nu mai cumparam 2 ani masini asteptand  sa se hotarasca politicul ce face cu taxa?

#11
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

View PostPoeOvidiu, on 14 februarie 2018 - 18:09, said:


Si daca la astia le ia 2 ani sa se hotarasca noi sa nu mai cumparam 2 ani masini asteptand  sa se hotarasca politicul ce face cu taxa?
Nu pot sa astept 1 an, alta masina nu am.
Oricum legea se poate schimba de la an la an.
Sper doar ca taxa unei masini euro 4 cu an mai nou (2006-2009) sa nu fie mai scumpa decat o masina euro 4 2004. Ar fii groaznic.

#12
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
O nouă propunere pentru taxa auto: până la 3000 de euro la prima înmatriculare și impozit anual progresiv din 2021
Astfel, noua taxă auto ar urma să fie plătită la prima înmatriculare a unui vehicul, să aibă o valoare cuprinsă între 50 și 3000 de euro și să fie determinată în funcție de norma de poluare a motorului și de emisiile de dioxid de carbon. Noua taxă auto ar urma să fie aplicată cel mai devreme la începutul verii, adică peste mai puțin de 3 luni.
Astia sunt nebuni, pai o sa faca o gramada de banii si noi de nervi.
Parcul auto in 2017
  [ https://i0.1616.ro/media/2/2621/33239/16627651/2/tabelmasini.jpg?width=339 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Iata care sunt norme de poluare si anii incepand cu care producatorii de autoturisme au fost obligati sa le respecte:
Euro 1 (1992), Euro 2 (1997), Euro 3 (2001), Euro 4 (2006), Euro 5 (2011) si Euro 6 (2015).

Cum o cincime dintre masinile care circula in Romania au motoare non-euro sau Euro 1 si Euro 2, statul ar putea colecta din taxa auto aproape jumatate de miliard de euro, in 2018, potrivit unei analize realizate de Digi 24.

Edited by cata, 14 March 2018 - 11:39.


#13
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Chiar sunt prosti... daca pana acum taxa a fost ilegala, cum bagi alta fix la loc? (nu zic de impozit)

Rareori vezi asa profesionalism...

#14
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Cica ar urma sa implementeze un sistem dupa cel german

#15
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Din 2021 nu e problema.

Problema e cu taxa de "prima" inmatriculare pe care nu o plateste TOATA lumea. Modelul asta este "ilegal". Atat. Nu poti taxa un bun daca e modul de aplicare al taxarii este discriminatoriu (unii platesc, iar altii nu),

Acu' va trebui sa vedem ce fac astia cu "impozitul progresiv"; ii vad capabili sa pastreze actualul sistem si sa aplice coeficienti de poluare inca sa tripleze tot Posted Image

Plus, cu 2021, partea buna e ca e posibil sa nu mai fie ei la guvernare si sa nu mai faca nimeni nimic; sau macar sa fac cu cap.

Edited by Quoriah, 14 March 2018 - 12:41.


#16
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Nicio taxă de timbru nu va fi lansată în perioada următoare, dar în momentul în care vom ieşi cu o formulă aceasta trebuie să fie realistă, pe principiul "poluatorul plăteşte", a declarat, joi, ministrul Mediului Graţiela Gavrilescu, în conferinţa de lansare a Programului "Rabla".
"Ceea ce s-a vehiculat ieri (miercuri 14 martie 2018, n.r.) în anumite zone mass-media nu sunt lucruri adevărate. Niciuna dintre valorile respective nu este adevărată. Nici măcar nu ne-am gândit la ele, pentru că deocamdată eu spun că mai bine să nu ne grăbim, ci să facem lucrurile încet şi sigur, pe un număr mare de ani, astfel încât să putem să avem grijă de sănătatea populaţiei şi mediul să nu fie poluat. Ca atare, grupul de lucru încă nu şi-a finalizat punctul de vedere pentru că înseamnă multe studii pe care noi, toţi cei implicaţi în grupul de lucru, trebuie să le facem. În acelaşi timp, dorim ca fundamentarea unei valori să fie făcută în baza unei formule de calcul din care cetăţeanul să înţeleagă ceva, nu să fie o formulă de calcul din care nici măcar matematicienii să nu înţeleagă. Transmit tuturor românilor că nu este vorba despre niciun fel de taxă de mediu, de poluare sau cum s-o mai numi ea, în perioada următoare şi nicidecum despre valorile care s-au vehiculat. Sunt pur şi simplu speculaţii. Nu avem termen limită, pentru că ne dorim foarte mult ca, în momentul în care ieşim cu o formulă, aceea să fie o formulă realistă, care să fie comparativă cu ceea ce se întâmplă în alte ţări membre ale Uniunii Europene şi să fie o formulă din care să reiasă clar că va plăti cel care poluează. De asemenea, vom ţine cont de toţi factorii de poluare", a explicat ministrul Mediului.

Edited by cata, 15 March 2018 - 13:16.


#17
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
ROFL! Au fost prinsi cu mata in sac Posted Image Cineva a dat din casa despre intentiile lor si au scos-o pe vaca sa faca damage control! "Nu, dom'le, nu facem nimic! Sa moara Veta daca e adevarat!"

Prea s-a potrivit acum cu "la inceputul lui martie vom avea forma initiala". Doar ca au calculat-o fara sa gandeasca.


In schimb fraza asta mi se pare graitoare: "Cât priveşte timbrul de mediu, spun că, decât să ne grăbim să facem lucruri nu tocmai benefice, mai bine lucrăm cu paşi mai înceţi".

Ce inteleg eu: nu suntem in stare sa gasim o formula "legala" prin care sa luam taxe auto de cat mai multe ori fara sa le dea instantele sau EU peste degete. Daca nu e taxa sau impozit, nu prea au ce sa puna.

Daca e taxa, nu poate fi anuala si nu prea au cum sa o impuna tuturor (vezi forma anterioara a timbrului). Daca e impozit, exista deja un impozit auto pe cilindree care la nivel declarativ si in spiritul legii e facut sa taxeze poluarea (motor mare, poluare mare) si se suprapun ceea ce e iarasi sanctionat de EU sau instante (nu poti/ai voie sa taxezi acelasi lucrur de mai multe ori).

Tinand cont ca, desi este in lucru de atatea luni, nu este expus nimic nicaieri, astia nu au nimic facut pana acum - nici macar o schita a taxei / impozitului pentru ca nu gasesc formula castigatoare pentru ei Posted Image

"De asemenea, vom ţine cont de toţi factorii de poluare" - sa inteleg ca vor lua si taxe de la vanzatorii auto pentru masinile noi vandute (pentru ca si productia polueaza) :D

Edited by Quoriah, 15 March 2018 - 13:27.


#18
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Am mai spus-o, nu este graba. Termenul lor este de 01.09.2018, atunci expira termenul de depunere a actelor pentru restituirea taxelor ilegale.
Nu poate sa-ti puna o noua taxa atata timp cat nu ti-ai dat banii pe cea veche, macar pe hartie, eu asa cred

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate