Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Demolare si apoi constructie noua pe un nivel

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
ti au zis bine colegii. obtii autorizatie pentru reparatii capitale, consolidare etc. ai si avantaj ca nu supraetajezi , deja ai etajul daca inteleg bine. asta in acte, si crede ma ca e f important. apoi dupa ce ai tot faci cum vrei..poti ridica totul nou pe structura beton si pastrezi doar fatada..ca sa nu spun ca unele case vechi refacute sunt mult mai misto decat caramida-polistiren-termopan-tabla rosie.. cum e moda azi..

#20
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Nu am ce consolida la o casa taraneasca din '30 facuta din lemn cu lut , ce are deja un unghi de aplecare. Pentru ce as investi o suma de bani ? Ca sa fac muzeu ? Prefer sa fac ceva nou care sa.mi asigure acea siguranta de a locui in ea .


#21
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Nu ai inteles ce iti zic colegii .
Ca proces de autorizare ceri consolidare / recompartimentare .
In realitate , razi tot si o faci de la 0 .
Depinde insa foarte mult de ce vecini ai .

#22
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Si eu zic sa mergi pe varianta consolidare este mai rapida si cred mai putin costisitoare. Cunosc situatii cand au facut treaba aceasta fara autorizatie (nu recomand). Practic au pastrat peretii de fatada dinspre drum si au construit alta casa in interior. Cand a fost totul gata au dat jos si peretii vechi.
Daca statul ar fi mai intelept si ar renunta la atata birocratie, oamenii ar proceda legal si toata lumea ar fi multumita.
Un prieten a fost chemat de un proprietar sa elibereze un certificat energetic la o cladire veche care mai avea doar un perete in picioare! Primaria respectiva, inainte de demolare cerea certificat energetic. O aberatie ca multe altele!

Edited by ionut27, 14 February 2018 - 10:41.


#23
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postmotanul13, on 14 februarie 2018 - 10:13, said:

Nu ai inteles ce iti zic colegii .
Ca proces de autorizare ceri consolidare / recompartimentare .
In realitate , razi tot si o faci de la 0 .
Depinde insa foarte mult de ce vecini ai .
Corect.

View Postionut27, on 14 februarie 2018 - 10:40, said:

Si eu zic sa mergi pe varianta consolidare este mai rapida si cred mai putin costisitoare. Cunosc situatii cand au facut treaba aceasta fara autorizatie (nu recomand). Practic au pastrat peretii de fatada dinspre drum si au construit alta casa in interior. Cand a fost totul gata au dat jos si peretii vechi.
Daca statul ar fi mai intelept si ar renunta la atata birocratie, oamenii ar proceda legal si toata lumea ar fi multumita.
Un prieten a fost chemat de un proprietar sa elibereze un certificat energetic la o cladire veche care mai avea doar un perete in picioare! Primaria respectiva, inainte de demolare cerea certificat energetic. O aberatie ca multe altele!
Corect si valid.

#24
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postmotanul13, on 14 februarie 2018 - 10:13, said:

Nu ai inteles ce iti zic colegii .
Ca proces de autorizare ceri consolidare / recompartimentare .
In realitate , razi tot si o faci de la 0 .
Depinde insa foarte mult de ce vecini ai .
Pentru consolidare am nevoie de expertize si alte nebunii. Posibil renovare sa mearga . Insa trebuie sa vad ce se poate trece la renovare astfel incat sa nu am nevoie de expertize.


#25
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postroman_roman, on 14 februarie 2018 - 15:00, said:

Pentru consolidare am nevoie de expertize si alte nebunii. Posibil renovare sa mearga . Insa trebuie sa vad ce se poate trece la renovare astfel incat sa nu am nevoie de expertize.
Vorbeste cu "arhitectul" de la primarie ( cu o sticla / cutie de bomboane in sacosa , bineinteles )Posted Image
Am scris intre ghilimele cuvantul arhitect pentru ca la comune , de obicei , numai arhitect nu este cel incadrat pe postul respectiv .

Edited by motanul13, 14 February 2018 - 15:21.


#26
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Nu dau like pentru a nu incuraja astfel de practici :)


#27
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postroman_roman, on 14 februarie 2018 - 15:42, said:

Nu dau like pentru a nu incuraja astfel de practici Posted Image
Din pacate , in birocratia romaneasca , sunt singurele care mai functioneaza .

#28
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View Postmotanul13, on 14 februarie 2018 - 15:19, said:

Vorbeste cu "arhitectul" de la primarie ( cu o sticla / cutie de bomboane in sacosa , bineinteles )Posted Image
Am scris intre ghilimele cuvantul arhitect pentru ca la comune , de obicei , numai arhitect nu este cel incadrat pe postul respectiv .
Nu prea mai merge cu o cutie de bomboane. De cand suntem in UE au ridicat si ei "nivelul". De exemplu, stiu o localitate unde receptia casei costa fix 500 lei. :)

#29
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postionut27, on 14 februarie 2018 - 16:38, said:

Nu prea mai merge cu o cutie de bomboane. De cand suntem in UE au ridicat si ei "nivelul". De exemplu, stiu o localitate unde receptia casei costa fix 500 lei. Posted Image
Stiu prea bine .
Am spus cutie de bomboane pentru impresia artistica !Posted Image

LE In Bucuresti pune euro in loc de lei .

#30
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postroman_roman, on 14 februarie 2018 - 15:00, said:

Pentru consolidare am nevoie de expertize si alte nebunii.
Pai oricum ai nevoie de proiect de rezistenta pentru constructie.
Ce mi-e una, ce mi-e alta.
Vorbesti cu structuristul si-ti face proiectul pe consolidare nu pe constructie noua.

View Postionut27, on 14 februarie 2018 - 16:38, said:

Nu prea mai merge cu o cutie de bomboane. De cand suntem in UE au ridicat si ei "nivelul". De exemplu, stiu o localitate unde receptia casei costa fix 500 lei. Posted Image

View Postmotanul13, on 14 februarie 2018 - 16:46, said:

Stiu prea bine .
Am spus cutie de bomboane pentru impresia artistica !Posted Image

LE In Bucuresti pune euro in loc de lei .
Pai, puneti banii in cutia de bomboane. :)
Unii i-or pus si in punga cu forneti.

#31
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Din ce am auzit nu e chiar acelasi lucru. La constructie noua ai nevoie doar de proiectul de rezistenta , dar la constructie veche e nevoie in primul rand de expertiza si apoi in functie de rezultatul acesteia se realizeaza proiectul de rezistenta. E posibil ca expertiza si proiectul de rezistenta pentru consolidare sa fie realizat de aceeasi persoana ? Daca da, atunci e posibil ca financiar sa fie mai avantajoasa varianta autorizatiei de consolidare.



#32
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postroman_roman, on 16 februarie 2018 - 09:19, said:

Din ce am auzit nu e chiar acelasi lucru. La constructie noua ai nevoie doar de proiectul de rezistenta , dar la constructie veche e nevoie in primul rand de expertiza si apoi in functie de rezultatul acesteia se realizeaza proiectul de rezistenta. E posibil ca expertiza si proiectul de rezistenta pentru consolidare sa fie realizat de aceeasi persoana ? Daca da, atunci e posibil ca financiar sa fie mai avantajoasa varianta autorizatiei de consolidare.
E mai ieftin cu consolidare . Iti trebuie proiect + expertiza .
Daca mergi pe demolare / construire iti trebuie proiect pentru demolare ( care , cel putin in Bucuresti include si expertiza ) + proiect de construire .
Expertiza nu este facuta de proiectantul de rezistenta ( si sunt putini experti ) dar proiectantul iti poate recomanda unul cu care lucreaza in mod curent .

Edited by motanul13, 16 February 2018 - 10:06.


#33
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Deci ,ca sa se inteleaga mai bine care ar fi diferentele intre cele doua cazuri:
Consolidare - trebuie Expertiza cu un pret de ?
Demolare -trebuie Proiect cu un pret de ?
Care e mai ieftina si mai simpla varianta din cele doua ?



#34
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postroman_roman, on 16 februarie 2018 - 11:21, said:

Deci ,ca sa se inteleaga mai bine care ar fi diferentele intre cele doua cazuri:
Consolidare - trebuie Expertiza cu un pret de ?
Demolare -trebuie Proiect cu un pret de ?
Care e mai ieftina si mai simpla varianta din cele doua ?
Nu ai inteles .
Si pentru demolare iti trebuie expertiza ( cel putin in Bucuresti , nu stiu cum e in localitatea unde vrei sa construiesti )
Deci si intr-un caz , si in celalalt iti trebuie expertiza .

Pretul depinde , daca ai noroc scapi cu proiectul pe la 10 Eu/mp in ambele variante ( consolidare sau constructie noua ) , expertiza minim 300 Eu .
E adevarat ca proiectul de demolare e mai ieftin , dar oricum nu ti-l face nimeni sub cateva sute de euro .
Adauga la varianta demolare si numarul aproximativ dublu de avize ( cate unul pentru demolare + cate unul pentru construire )

#35
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Terenul e intr.o zona rurala pe un drum secundar unde mai sunt doar cateva case.
De expertiza la demolare nu am auzit, dar am sa ma mai interesez. Cu toate ca nu ii vad rostul. Posibil daca o demolez prin detonare sa trebuiasca expertiza, sau daca ar fi buna de intrare in patrimoniu cultural ca sa o transform in muzeu. Dar nu e cazul de fata . Cel mult wc public :)
Daca o imping intr.o seara si zic ca s.a dus singura jos mai trebuie demolare ? :)


Alta intrebare ( vorba lui Iordache) : cine se risca sa-mi dea o expertiza la un bordei care deabia se mai tine pe picioare ?

#36
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postroman_roman, on 16 februarie 2018 - 12:39, said:

Terenul e intr.o zona rurala pe un drum secundar unde mai sunt doar cateva case.
De expertiza la demolare nu am auzit, dar am sa ma mai interesez. Cu toate ca nu ii vad rostul. Posibil daca o demolez prin detonare sa trebuiasca expertiza, sau daca ar fi buna de intrare in patrimoniu cultural ca sa o transform in muzeu. Dar nu e cazul de fata . Cel mult wc public Posted Image
Daca o imping intr.o seara si zic ca s.a dus singura jos mai trebuie demolare ? Posted Image


Alta intrebare ( vorba lui Iordache) : cine se risca sa-mi dea o expertiza la un bordei care deabia se mai tine pe picioare ?
Incurcate sunt caile domnului si birocratia romaneasca !Posted Image

Stiu ca e o tampenie , dar , in cazul demolarii , expertiza este necesara pentru a putea fi demolata in siguranta .
Adica sa stii din care parte sa o impingi cu umarul .
Asa pretinde ISC-ul .
Daca situatia este asa cum zici , procedeaza cum ti-am zis mai sus . Nu uita bomboanele !Posted Image

Edited by motanul13, 16 February 2018 - 13:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate