Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Sfat achizitie telefon - buget 1000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Actualul telefon (SAMSUNG ATIV S) se cam cere la pensie dupa aproape 5 ani de utilizare in care si-a facut treaba cu brio. Initial am dorit tot un WINDOWS, dar din pacate s-a renuntat la aceasta platforma, asa ca revin pe ANDROID.
Bugetul de de 1000 lei (+/-100), si ma intereseaza :

1. bateria sa tina macar o zi, adica cel putin 3000 mah
2. fotografiile sa fie decente
3. android-ul sa fie cat mai recent (adica nu varianta 5)
4. nu stiu de ce, dar nu doresc telefoane gen MEIZU, XIAOMI
5. NU trebuie sa fie neaparat DUAL SIM
6. un ecran GORILLA GLASS ar fi de preferat, dar nu obligatoriu.
Nu sunt genul care sa schimbe des telefonul, de aceea as dori ca telefonul sa fie fiabil (macar 3 ani sa il pot folosi).

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Xiaomi MiA1 se incadreaza la toate cerintele in afara de punctul "4. nu stiu de ce, dar nu doresc telefoane gen MEIZU, XIAOMI".
Face parte din platforma Android One, astfel ca beneficiaza de Android curat, direct de la Google. De asemenea, in afara de gama Pixel primeste cel mai rapid update-urile de OS si securitate.

Iar bateria e lux. Chiar daca are numai 3000 mAh, majoritatea prind cel putin 6 ore de SoT, chiar si cu heavy usage. S-ar putea sa te tina si 2 zile cu o singura incarcare, in functie de cat de mult folosesti telefonul.

Edited by Hider141, 13 February 2018 - 08:14.


#3
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
+ mi A1

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
3 ani pentru un android mid-range e destul de mult.In 1000 de lei daca nu suporti Xiaomi ai fie p9/p10 lite fie galaxy j5.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
In ziua de azi nu e exagerat de mult, atat timp cat vine cu Android curat sau ii pui Lineage OS ori altceva curat. Eventual il mai coafezi si cu un kernel mai optimizat pe performanta si e aproape perfect.
Un telefon e tras cel mai tare in jos de bloatware (I'm looking at you, Samsung!) si de optimizarile facute cu f*ndul de catre producator.

#6
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Lenovo Moto G5S Plus - Android curat, update Oreo, 4GB RAM, Gorilla Glass 3, nano-coating (rezistenta stropi apa) https://www.emag.ro/...o/pd/D0F2VNBBM/

Comparatie camere - low-light https://www.gsmarena...5&idPhone3=8598

#7
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
În general marii producători vin cu o interfață proprie, cu aplicații preinstalate, care de multe ori nu ai nevoie de ele și trebuie să le dezactivezi! Una e să pui ce vrei tu pe telefon și alta e să te chinui să dezactivezi bloatware, să stai cu frica garanției că declanșează Knox sau mai știu eu ce!

#8
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
E chiar asa de bun acel Xiaomi MiA1? Ma gandeam la un Lg Q6 sau Huawei P10 Lite, desi la Huawei mi-ar fi placut sa aiba Gorilla Glass, daca tot e din sticla.



#9
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Intra pe pagina lor și citește câteva pagini din urmă. 5,6 e suficient. Ai să vezi și sot și fotografii.

https://forum.softpe...04-Xiaomi-Mi-A1

#10
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Ca o ultima intrebare, intre ce s-a recomandat pana acum si Huawei Honor 8 lite, care ar fi alegerea buna?

#11
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Huawei P10 Lite.

#12
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
no way Huawei P10 Lite, am facut update sotiei de la Huawei P10 Lite la xiaomi mi A1. Diferenta e imensa (fluiditate soft, camera, baterie). camera cel putin e extrem de proasta pe P10lite. Xiaomi a1 primeste updateuri mai rapid (si des) decat primesc eu pe Oneplus 5. Exceptand probabil motorola g5s plus dar motorola este mai mare/greu. Xiaomi mi a1 este superb la build, metal complet si subtire

Edited by neoliviu, 13 February 2018 - 10:47.


#13
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Nokia 6 nu te atrage?

Edited by d-ardeleanu, 13 February 2018 - 11:13.


#14
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Nokia 6.

#15
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

View Post159, on 13 februarie 2018 - 08:22, said:

Lenovo Moto G5S Plus - Android curat, update Oreo, 4GB RAM, Gorilla Glass 3, nano-coating (rezistenta stropi apa) https://www.emag.ro/...o/pd/D0F2VNBBM/

Comparatie camere - low-light https://www.gsmarena...5&idPhone3=8598
La 1080 de lei Moto G5S Plus e foarte ok, si eu as merge pe el, nici n-am vazut cand i-a scazut pretul. In urma cu ceva vreme cand ma uitam la el era 1400+.

#16
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Parca m-as baga la un Moto (nu am am avut de mult timp, desi in trecut am avut foarte multe telefoane de la Motorola - când inca nu erau smart. Întâmplarea facea ca ori de cate ori puneam ochii sa imi cumpar un alt brand, tot la Motorola ajungeam), ma deranjeaza insa ca are camera iesita in relief (si XIAOMI la fel) si astfel probabilitatea mai mare sa se zgaraie.
Wow, daca stau sa ma gândesc primul meu smart a fost MOTOROLA DEFY, ce vremuri!

Edited by MrNiceGuy, 13 February 2018 - 16:58.


#17
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

View Postneoliviu, on 13 februarie 2018 - 10:47, said:

Xiaomi a1 primeste updateuri mai rapid (si des)...

Si asta este un lucru bun?
Asta denota faptul ca produsul inca e la stadiul de "beta" si se tot produc updateuri pentru a "repara" problemele.Nimic altceva.
Din punctul meu de vedere in momentul in care un telefon (smartphone) primeste updateuri mai rar inseamna ca softul este deja optimizat pentru el fara a mai fi nevoie de schimbari majore de soft pentru o functionare corecta.

#18
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Ia-ti Xiaomi Mi A1. Stai linistit, ca Xiaomi e o firma cu renume, chiar daca abia acum a inceput sa se bage si prin Europa.

Nokia 6, LG Q6 si Galaxy J5 sunt niste porcarii, Nokia 6 fiind cel mai bun dintre ele. P10 lite e ok, Moto G5S Plus e excelent, dar eu tot spre Mi A1 m-as duce. Poti sa te uiti si la Lenovo K6 Note (are specificatii si soft asemanator cu Nokia 6 dar e mai ieftin cu 2 bete), Redmi Note 4 (aceleasi specificatii ca Mi A1, baterie excelenta, camera mai slaba) si poate si la Huawei P9 normal daca te risti sa il iei de pe oleics.

Edited by TrafalgarLaw, 13 February 2018 - 19:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate