Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

nevoie multifunctional (imprimanta) - pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Am nevoie (pentru un mic business, in Bucuresti) de un multifuntional laser, ce va functiona in primul rand ca imprimanta (volum de 5-6000 de pagini pe luna).

Conditii - nimic deosebit pentru ziua de azi. Totusi, neaparat:
  • Scaner cu ADF;
  • duplex;
  • conectare: inclusiv retea;
  • refill pt toner - ieftin;
  • fiabilitate;
  • viteza: 35-40 ppm;
  • consum redus in stand-by si alte facilitati de operare economica;
  • daca se poate: printarea inclusiv pe hartie de 60 g/mp.
Fiind un utilizator vechi de imprimante (20 de ani), inca ma mai uit instinctiv la cele de la HP, dar am vazut prin birouri si alte marci. Ma intereseaza fiabilitatea si viteza, nu ma uit neaparat la cateva sute de lei, cat si sa nu aiba costuri de intretinere aberante.

Ar merge ceva de genul asta? - https://www.emag.ro/...a/pd/DVZ54BBBM/

PS: m-ar fi interesat imprimarea color (multe tiparituri sunt insa predominant alb negru - documentatii tehnice etc), dar am inteles (de acum cativa ani) ca imprimantele laser color (cele low cost) au pretul pe pagina destul de ridicat. Care mai e situatia?

Multumesc.

Edited by aaaa4567, 12 February 2018 - 10:35.


#2
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,558
  • Înscris: 23.09.2017
Cred ca trebuie sa bagi mana destul de adanc in buzunar, cred ca cel putin 5000-6000 lei. Asteapta pareri avizate.

Edited by alex342, 12 February 2018 - 11:04.


#3
Savi0r26

Savi0r26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.09.2012

 alex342, on 12 februarie 2018 - 10:57, said:

Cred ca trebuie sa bagi mana destul de adanc in buzunar, cred ca cel putin 5000-6000 lei. Asteapta pareri avizate.
La 5-6000 ron deja vorbim de copiator , cu tonere de peste 20.000 pg nu multifunctional

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Multifunctionalele laser color au o mare problema la consumabile + intretinere
Sunt scumpe ca si achizitie iar consumabilele in sine sunt chiar mai scumpe decat imprimanta
Daca numarul documentelor color necesare a fi printate este unul relativ mic, recomand una pe cerneala aceasta fiind mult mai ieftina la utilizare decat una laser color.
In ceea ce priveste restul cerintelor iti sugerezi sa arunci o privire la asta care are o intretinere/exploatare mai mult decat convenabile
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Edited by Naijax, 12 February 2018 - 11:51.


#5
cristiantel

cristiantel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.07.2005
Subscriu pentru alegerea unui multifuncţional pe cerneală, dar nu oricare, ci unul cu sistem sănătos de alimentare CISS. Costurile de întreţinere sunt derizorii faţă de consumabilele pentru unul laser color, în special pentru modelele ieftine...

#6
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,558
  • Înscris: 23.09.2017
Si cum mai atingi "viteza: 35-40 ppm;" cu o imprimanta pe jet de cerneala? Pana scoti ceva mai consistent iesi la pensie.

#7
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 alex342, on 12 februarie 2018 - 14:41, said:

Si cum mai atingi "viteza: 35-40 ppm;" cu o imprimanta pe jet de cerneala? Pana scoti ceva mai consistent iesi la pensie.

Am deja un CISS, dar nu satisface cerintele de viteza cat si cele de mentenanta usoara (am avut destule probleme).

Nu stiu daca cifrele de acolo sunt pentru fata-verso (40 ppm) etc.

Cu cele laser color problemele se mentin, inteleg, asa ca ramanem la laser monocrom.

Edited by aaaa4567, 12 February 2018 - 14:48.


#8
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,558
  • Înscris: 23.09.2017
Vezi ca ai gresit pe cine ai citat. Eu tocmai ca eram pro laser si contra jet de cerneala. D'aia am si zis sa pana scoti ceva mai consistent la aia pe jet de cerneala, iesi la pensie/.

#9
Savi0r26

Savi0r26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.09.2012
Daca ne-ai spune suma pe care esti dispus sa o investesti intr-un multifunctional , am putea sa iti facem cateva recomandari.
Doresti sa fie nou sau sh multifunctionalul?
Daca ai doar 20-30 pg de listat pe luna color, nu investi banii in aparat color, mai bine scoti paginile respective la un centru de copiere.

#10
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 Savi0r26, on 12 februarie 2018 - 15:06, said:

Daca ne-ai spune suma pe care esti dispus sa o investesti intr-un multifunctional , am putea sa iti facem cateva recomandari.
Doresti sa fie nou sau sh multifunctionalul?
Daca ai doar 20-30 pg de listat pe luna color, nu investi banii in aparat color, mai bine scoti paginile respective la un centru de copiere.
Nu am de printat color (as fi avut, dar stiu problemele pt laser color, asa ca mai bine nu).

Sa fie nou, e lucru stabilit.

Suma: pe la 3500 de lei. Daca e ceva care merita, atunci poate ajunge si la 4000 sau putin peste.

Erau imprimante cu cartus dublu, mai iefitne de umplut. Nu mai stiu care sunt corespondentele lor actuale...

In extremis, puteti recomanda si o imprimanta (fara scaner), (erau cele clasice enterprise, acum vreo 15 ani), ceva de genul:
https://www.emag.ro/...a/pd/D43SGNBBM/ (da, e peste 5000, dar sunt foarte flexibil de data asta).

O cerinta pe care am uitat-o: tava de alimentare de minim 500 de pagini (dar asta e cam standard) si de iesire de vreo 250. Macar...

Edited by aaaa4567, 12 February 2018 - 16:52.


#11
smart_reset

smart_reset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.05.2014
Recomand multifunctional Samsung SL M4075  (2000-2500 RON pret foarte bun) 40 ppm viteza de imprimare, posibilitate extindere capacitate cartus MLT-D203U 15.000 pagini, duplex ADF.
E o bijuterie de imprimanta care isi face treaba bine!
Se poate resofta pentru anularea definitita a cipurilor de pe cartuse si unitatea de imagine .
Odata reosftata permite reincarcarea cartuselor fara a mai fi necesara schimbarea cipurilor. 1 kg toner refill = 95 ron = aprox 30.000 pagini imprimate.
Video refill cartus se face simplu (are capac pe unde se poate reumple, nu necesita gaurire)

Edited by smart_reset, 13 February 2018 - 12:31.


#12
mihaelamiki

mihaelamiki

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.02.2018
Ajutor!O metoda de resetare pt.canon pixma mx.495? Apare cod eroare 1688 ,ca si cum cartusul negru este gol.Am incercat n variante ,dar nu merge niciuna! Mulțumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate