Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Pot sa imi cumpar avion militar?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostFane, on 11 februarie 2018 - 17:47, said:

ar fi hazliu sa ai avion mai rapid ca interceptoarele armatei romane... Posted Image
Las' ca avem exemple cu politia.

#20
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View PostAldulescu, on 11 februarie 2018 - 17:34, said:

Sa zicem ca as fi miliardar si as vrea sa ma deplasez rapid in tara si in restul lumii. Avioanele de linie si cele private nu mi se par suficient de rapide, in schimb un avion militar supersonic ar fi mult mai potrivit. Poate o persoana privata sa cumpere asa ceva, si sa se deplaseze sa zicem cu un avion de vanatoare prin tara sau cu un bombardier supersonic prin toata lumea, avioane care au fost demilitarizate in prealabil?


Bineinteles. Gasesti la Jumbo. E vreo 50 de lei unul. Il pui in bagajul de mana si poti sa zbori cu el oriunde vrei. Nu cred ca ar comenta cineva la vama.

#21
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
pai luxul nu il gasesti in ferrari sau bugatti, ci in rolls, maybach...deci de aia nu isi iau bogatii avioane care sa le rupa rinichii, ci de alea de lux in care sa nu se verse whisky-ul din pahar

#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostAldulescu, on 11 februarie 2018 - 17:34, said:

Sa zicem ca as fi miliardar si as vrea sa ma deplasez rapid in tara si in restul lumii. Avioanele de linie si cele private nu mi se par suficient de rapide, in schimb un avion militar supersonic ar fi mult mai potrivit. Poate o persoana privata sa cumpere asa ceva, si sa se deplaseze sa zicem cu un avion de vanatoare prin tara sau cu un bombardier supersonic prin toata lumea, avioane care au fost demilitarizate in prealabil?
Sa zicem ca te-ai trezi din somn cu mana in olita de noapte strangand in pumn  o "mansa" ca lumea. Nu mi se pare imposibil. Doar ca nu va avea importanta daca a fost sau nu demilitarizata mansa. Banuiesc ca te-ai deplasa foarte supersonic la baie sa te speli pe mana. Pana-ti trece mirosu´ de mansa, in prealabil.
In rest, nimeni si nimic nu te opreste sa-ti cumperi orice, daca ai banii necesari.

Edited by myshyk, 11 February 2018 - 17:58.


#23
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Pai daca presupunem....
Nu mai bine ti-ai cumpara o tara cu totul? Cred ca gasesti mai multe pe care sa le cumperi. Si atunci ai avea nu un avion ci o flota intreaga. Ba chiar si o armata. Legal...

#24
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
De ce să nu se poată să ai avion militar? Sunt la vânzare.

https://www.trade-a-...s-type=aircraft

Ie-te MIG 21: https://www.trade-a-...search=military

#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postxcit, on 11 februarie 2018 - 17:52, said:

pai luxul nu il gasesti in ferrari sau bugatti, ci in rolls, maybach...deci de aia nu isi iau bogatii avioane care sa le rupa rinichii, ci de alea de lux in care sa nu se verse whisky-ul din pahar

Pai el nu e bogat, doar se preface ca este, nu are de unde sa stie. Bogat te nasti nu devi... Posted Image

#26
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Și nu trebuie demilitarizate. Dacă ești miliardar îl comanzi de nou, fără armament.

#27
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
De cumparat, poti oricand. Vezi linkuri mai sus.
De utilizat (in special pe aeroporturi si peste zone locuite) - nu prea.

#28
Einstein_Albert

Einstein_Albert

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 08.10.2017

View PostAldulescu, on 11 februarie 2018 - 17:34, said:

Sa zicem ca as fi miliardar si as vrea sa ma deplasez rapid in tara si in restul lumii. Avioanele de linie si cele private nu mi se par suficient de rapide, in schimb un avion militar supersonic ar fi mult mai potrivit. Poate o persoana privata sa cumpere asa ceva, si sa se deplaseze sa zicem cu un avion de vanatoare prin tara sau cu un bombardier supersonic prin toata lumea, avioane care au fost demilitarizate in prealabil?
Gasesti sigur la vreun colonel nigerian.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Plecand strict de la presupuenerea initiatorului, daca nu esti pilot miltar, degeaba esti miliardar ca nu vei putea zbura cu un astfel de avion.

Avioanele militare nu sunt facute ptr confort ci ptr viteza si manevrabilitate. E nevoie de antrenamente serioase ca sa poti pilota asa ceva si controale medicale la sange.
Chiar daca iei un avion cu 2 locuri - pilot + copilot. si esti doar ep post de pasager, pai trebuei sa fii perfect sanatos si antrenat doarca sa te urci in el. Altfel vomiti doar cand face bang-ul sonic, nu mai zic ca stai inghesuit in asa ceva si esti dependent de costumul special - altfel nu poti supravietui la viteze si acceleratii mari. Plus ca orice greseala inseamna de obicei prabusirea.

Miliardarii preferea sa calatoreasca in siguranta si confortabil - cu pat si canapele in avion - se oihnesc in timpul zborului, se uita la TV, internet...

#30
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,270
  • Înscris: 06.07.2007

View PostAldulescu, on 11 februarie 2018 - 17:34, said:

Poate o persoana privata sa cumpere asa ceva, si sa se deplaseze sa zicem cu un avion de vanatoare prin tara sau cu un bombardier supersonic prin toata lumea, avioane care au fost demilitarizate in prealabil?
da, dar ar fi pacat.

#31
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
La obiect:
http://americalovesh...an-legally-own/

Un MIG 29ar fi numai bun.

#32
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,068
  • Înscris: 16.02.2017
Atata vreme cat lumea zboara asa ...ce rost are ?
https://www.hollywoo...jet-wars-367322
Totusi la ce model de avion militar te gandesti ?Sa nu spui A10.

#33
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Alea sunt mici nene, mai bine avion de pasageri gen din astea de linie, in care sa fii doar tu, scaunele scoase si canapele-paturi-mese in locul lor.

Nu sunt mare fan calatorii, nu prea as face mai multe decat fac acum daca as fi bogat peste noapte si nu ar renta investitia intr-un avion, in sumele mari de bani ma intereseaza cati ani pot plati acareturile fara sa muncesc, aia e durerea mea, munca si trezitul de dimineata (desi 9 pentru multi nu e chiar dimineata).

Ar fi un oarecare avantaj in avionul privat acela de a pleca la ce ora vreau eu, nu cum se intampla uneori sa plec in Antalya la 7 dimineata si cu tot cu drumul pana la Otopeni, nu mai dorm deloc noaptea aia.

Hmm, aeroport privat. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 11 February 2018 - 18:26.


#34
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jySNwtPXwz8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by daniMMM, 11 February 2018 - 18:27.


#35
manole74

manole74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 10.12.2006
Am intrebat-o pe nevasta-mea si zice ca poti!

#36
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostMusic-Box, on 11 februarie 2018 - 18:21, said:

Totusi la ce model de avion militar te gandesti ?Sa nu spui A10.
Pai un F15, F16 sau ceva asemanator pentru distante scurte, aici in tara, daca am chef sa zbor din Bucuresti la Cluj sau Iasi intr-un sfert de ora de pilda, iar pentru distante mai mari un bombardier supersonic gen B1 Lancer, sau Tu 160, care au o raza suficient de mare ca poti sa le folosesti si pentru zboruri trans-atlantice.
N-as refuza nici un avion de recunoastere gen SR-71 Blackbird - ma pun in el dimineata si ajung la Paris sau Londra intr-o ora, iau mic-dejunul acolo, fac niste cumparaturi, iar la pranz m-am si intors deja in Romania sa imi vad de alte treburi.
[ https://i.imgur.com/wcgfKBZh.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/2SI0INi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/uJL2gWq.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate