Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

"pay as you earn" HM Revenue

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postalexa32, on 11 februarie 2018 - 09:37, said:

Nu e si la angajati.
Vorbesti ce nu stii.
Nu compara fiscul britanic cu jegul de la noi.
Probabil initiatorul a incetat munca in mijlocul anului si i s-a calculat taxele platite fata de venitul minim garantat, neimpozabil, anual.
Ba este, tu vorbesti ce nu stii.

The Pay As You Earn (PAYE) system is a method of paying income tax and national insurance contributions. Your employer deducts tax and national insurance contributions from your wages or occupational pension before paying you your wages or pension.
[...]
If at the end of the tax year you think you have paid too much tax because you've been taxed on an emergency code, you should claim a refund by writing to your tax office.
https://www.citizens...rn-paye-system/

Au niste mizerii mai complexe si mai smecheresti decat la noi.

View Postflorin71_skoda, on 11 februarie 2018 - 11:04, said:

Asa era pe vremuri.
Incepind cu ianuarie 2018 si cei care au PFA trebuie sa cotizeze la stat in fiecare luna minim 665 lei, indiferent cit au cistigat in luna resectiva. Si 1 leu daca ai cistigat, se numeste venit si cotizezi 665lei  la stat. ( 25% la pensii si  10% la sanatate, calculabil la minimul brut pe tara)
Credeai ca astia cu PFA o sa fie scutiti ?
Fals. Abia acum e asa. Nu dai nimic la contributii daca ai facut mai putin de minim anul trecut sau daca nu faci anul asta(daca dai in avans ca ai facut pe 2017 dar nu faci pe 2018 12xminim , primesti banii inapoi).

detalii:
https://gestiunepfa....ndente-in-2018/

Edited by Geth, 11 February 2018 - 11:30.


#20
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

View Postpasilla, on 11 februarie 2018 - 00:00, said:

Pare a fi un cec de la ANAF-ul din Anglia.
Teoretic il poti incasa la orice banca.
Daca il depui la o banca din RO ar putea sa te coste ceva taxe si ceva timp.


Si cam la orice banca il pot incasa?
Ca trebuie sa platesc pentru el sa imi vina acasa.
Si 100£ nu m-ar deranja sa platesc ca daca m-as deplasa eu pana acolo nu ar fi rentabil.
Nu as putea sa ii sun sa le spun sa imi transfere pe contul de Romania sau pe un cont de al lui taica-miu ca eu nu am avut cont si sa ii scot de aici?

#21
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View PostGeth, on 11 februarie 2018 - 11:28, said:

Ba este, tu vorbesti ce nu stii.

The Pay As You Earn (PAYE) system is a method of paying income tax and national insurance contributions. Your employer deducts tax and national insurance contributions from your wages or occupational pension before paying you your wages or pension.
[...]
If at the end of the tax year you think you have paid too much tax because you've been taxed on an emergency code, you should claim a refund by writing to your tax office.
https://www.citizens...rn-paye-system/

Au niste mizerii mai complexe si mai smecheresti decat la noi.


Citesti chiar tu si tot nu intelegi.

Sunt sigur ca tu stii din experienta proprie :)...ai lucrat acolo ...ai numar NIN...clar ca stii ce vorbesti ;)

Vezi ca mai sunt si alte surse de informare decat antena 3 ;)

#22
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Am fost in ambele sisteme si concluzia e urmatoarea:

@pasilla continua sa "reziste", sa rada, si sa-si etalaze superioritatea prin nestiinta, iar intre timp i s-au mai alaturat si alti jihadisti ai miscarii "romanii e cei mai hoti, prosti si corupti" din lume
@Geth are dreptate in tot ceea ce spune
@argentum a sistetizat foarte corect sistemul englezesc in postarea nr. 14, si toti cei interesati de UK pot sa citeasca cu atentie si sa incerce sa inteleaga

#23
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View PostSpike250, on 11 februarie 2018 - 11:45, said:

Si cam la orice banca il pot incasa?
Ca trebuie sa platesc pentru el sa imi vina acasa.
Si 100£ nu m-ar deranja sa platesc ca daca m-as deplasa eu pana acolo nu ar fi rentabil.
Nu as putea sa ii sun sa le spun sa imi transfere pe contul de Romania sau pe un cont de al lui taica-miu ca eu nu am avut cont si sa ii scot de aici?
Ai numar NIN?

Poti sa-ti faci cont online pe HMRC si acolo vezi mai exact.
Eu fac totul online cu HMRC si se misca al dracului de repede....nu chiar asa de repede ca anaf-ul romanescPosted Image ...cum ar zice unii cunoscatori de aici...dar in 2-3 zile ai banii in cont.
Tot acolo poti sa intrebi daca ei pot vira banii in alt cont, sunt si numere de telefon la care poti suna...si chiar raspunde cineva competent.

Nasol...ca nu poti avea placerea de a sta aplecat la un ghiseu anaf cu o cerere in mana...asta e ...britanicii sunt mai in urma si chiar folosesc netul lor de 3mb la maxim.

Edited by alexa32, 11 February 2018 - 12:02.


#24
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

View Postalexa32, on 11 februarie 2018 - 11:59, said:


Ai numar NIN?


Am, multumesc mult, o sa incerc :)

#25
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View PostSpike250, on 11 februarie 2018 - 12:03, said:

Am, multumesc mult, o sa incerc Posted Image
Chiar nu inteleg de ce nu ti-ai facut cont bancar...e simplu...fara comisioane...fara nimic...nimic.Posted Image

Edited by alexa32, 11 February 2018 - 12:10.


#26
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postalexa32, on 11 februarie 2018 - 11:53, said:

Citesti chiar tu si tot nu intelegi.

Sunt sigur ca tu stii din experienta proprie Posted Image...ai lucrat acolo ...ai numar NIN...clar ca stii ce vorbesti Posted Image

Vezi ca mai sunt si alte surse de informare decat antena 3 Posted Image
Vezi ca nu poti emite o afirmatie argumentata care sa ma contrazica? Doar bati campii... ;)

#27
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Eeee....posibil...daca citesti de mai multe ori...pe internet....ca altfel n-ai cum ...chiar si ce ai scris mai sus...e posibil ..sa ajungi la alta concluzie.

Si nu...nu ....nu e nevoie sa ne spui aici.

#28
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postalexa32, on 11 februarie 2018 - 11:59, said:

fac totul online cu HMRC si se misca al dracului de repede....nu chiar asa de repede ca anaf-ul romanescPosted Image ...cum ar zice unii cunoscatori de aici...dar in 2-3 zile ai banii in cont.\
In Romania daca ai venituri doar ca angajat, NU trebuie sa faci absolut nimic la anaf!!! Spre deosebire de UK.

Is your PAYE code correct?
Many people can go for years paying too much (or, perhaps more worryingly, too little) tax. This has not been helped by errors made by the tax authorities.
PAYE aims to collect, over the course of a tax year, approximately the right amount of tax from your earnings. This is done by the issue of one, or sometimes a series of tax codes, which are used by your employer to calculate the tax to be deducted from your earnings.

Many employees have incorrect tax codes. In particular, they may not have notified the tax office of changes in their circumstances that would affect their tax position, such as changing jobs and / or losing the benefit of a company car, or they may have started investing in a pension.

The letter at the end of the code tells us whether your code includes one of the standard allowances, and you can see if this is right for your circumstances:
K you have income that is not being taxed any other way and this is worth more than your tax-free allowance
L includes standard tax-free personal allowance for those born after 5 April 1948
M marriage allowance - you have received a transfer of 10% of your partner's personal allowance
N marriage allowance - you have transferred 10% of your personal allowance to your partner
P indicates that the employee is entitled to the lower single age allowance, i.e. an employee born between 6 April 1938 and 5 April 1948
S your income or pension is taxed at the Scottish rate of income tax
T your tax code includes other calculations to work out your personal allowance, for example it has been reduced because your estimated annual income is more than £100,000
OT your personal allowance has been used up, or you’ve started a new job and don’t have a form, P45, or you did not give your new employer the details they need to give you a tax code
BR all your income from this employment or pension is taxed at the basic rate (this rate often applies if you have more than one job or pension
D0 all your income from this employment or pension is taxed at the additional rate
NT you are not paying tax on this income
W1 or M1 at the end W1 (is week 1) and M1 is (month 1). This measn that your tax is based on what you are paid in the current pay period, not the whole year.

Si o lista MARE de alte prostii care pot afecta taxarea in link-ul de mai jos:
http://www.plummer-p...cted-my-payslip

Situatia e generata de birocratia excesiva din uk, cu un milion de coduri de taxe si alte prostii! Si mai zic unii ca noi avem birocratie.. lol... cata prostie...

#29
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View PostGeth, on 11 februarie 2018 - 12:24, said:

In Romania daca ai venituri doar ca angajat, NU trebuie sa faci absolut nimic la anaf!!! Spre deosebire de UK.


Nici acolo.
Tu faci niste confuzii intre angajat normal si cei care cer deduceri...stiu...imposibil in Romania.
Acolo poti sa deduci multe cheltuieli care le ai facut pentru munca taxabila.

Mai cauta.
Vezi ca sunt site-uri oficiale Posted Image
Sa nu dai peste alea unde iti spune cate lucruri au tva zero...ca da dreaq si incepi sa injuri psd-ul Posted Image

Probabil ca mai apar si acolo ceva gen "antena 3"...dar dispar repede Posted Image

Edited by alexa32, 11 February 2018 - 12:36.


#30
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postalexa32, on 11 februarie 2018 - 12:28, said:

Nici acolo.
Tu faci niste confuzii intre angajat normal si cei care cer deduceri...stiu...imposibil in Romania.
Acolo poti sa deduci multe cheltuieli care le ai facut pentru munca taxabila.
Deduceri sunt si la noi, dar fiind putine si clare, se ocupa automat angajatorul de ele nu ceri tu nimic. Dar cand ai trei miliarde de cacacele... Posted Image

Edited by Geth, 11 February 2018 - 12:42.


#31
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostGeth, on 11 februarie 2018 - 02:47, said:

Da. De ce razi? Asa e la PFA la noi. Crezi ca nu-ti da banii inapoi? Ti-i da.
La boii de britanici e si la angajati. Adica, daca esti angajat statul britanici iti ia mai multi bani decat datorezi din castig, ca impozit suplimentar in avans. Dupa aia ti-i da inapoi. Ti se pare mai bine decat la noi?

Pai si in Romania nu e la fel?

#32
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postrosix, on 11 februarie 2018 - 12:43, said:

Pai si in Romania nu e la fel?
Nu. N-am auzit ca vreunui angajat(care e angajat si atat, avand doar salariu) sa i se ia impozit mai mult decat datoreaza si sa i se dea bani restanta la sfarsitul anului(sau anul urmator). La pfa da, dar ca angajat nu.

Edited by Geth, 11 February 2018 - 12:49.


#33
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Nici in Romania nu platesti taxe primele 6-7 luni de munca ? :)

#34
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

View Postalexa32, on 11 februarie 2018 - 12:09, said:


Posted Image

Nu am putut sa obtin dovada de adresa unde am locuit.
Si nici pasaport nu am avut ca deschideam la barclay.

Am avut cont din 2015 la barclay insa l-am blocat in Ro la un bancomat ca am uitat pin-ul si cand am fost in Uk la banca barclay si le-am explicat situatia mi-au oprit cardul si m-au intrebat intrebarile de securitate cand am facut cardul.Evident nu le-am  mai stiut :)) Cea mai mare prostie chestia cu intrebarile de securitate si anularea cardului din moment ce m-am prezentat eu personal cu NIN+buletin.

#35
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View PostGeth, on 11 februarie 2018 - 12:40, said:

Deduceri sunt si la noi, dar fiind putine si clare, se ocupa automat angajatorul de ele nu ceri tu nimic.
Ia intreaba tu initiatorul daca a cerut ceva ?

#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostGeth, on 11 februarie 2018 - 12:49, said:

Nu. N-am auzit ca vreunui angajat(care e angajat si atat, avand doar salariu) sa i se ia impozit mai mult decat datoreaza si sa i se dea bani restanta la sfarsitul anului(sau anul urmator).
Nu ai auzit, pentru ca la noi se impoziteaza tot. Chiar si amaratii cu salariu minim trebuie sa plateasca impozit.

Mi se pare amuzant ca tu chiar nu intelegi cum e sistemul biranic, american, australian, etc.

Edited by pasilla, 11 February 2018 - 13:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate