Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

part time weekend

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Pador

Pador

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.04.2016
Sunt student in anul I si mi-as dori sa imi gasesc de munca in weekend (in timpul saptamanii nu pot, ies de la facultate la 6 de 3 ori pe saptamana). Am caut pe site-urile de joburi, insa la majoritatea locurilor de munca nu se face o distinctie clara intre part time 4h/zi si part time - sambata si duminica. In afara de lucrator comercial in supermarket, exista si alte locuri de munca valabile? La call centeruri nu prea am vazut locuri de munca doar pt weekend, iar impartitul pliantelor nu cred ca merita (se castiga mai putin din cate stiu). Multumesc!

#2
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Pador, on 08 februarie 2018 - 15:28, said:

Sunt student in anul I si mi-as dori sa imi gasesc de munca in weekend (in timpul saptamanii nu pot, ies de la facultate la 6 de 3 ori pe saptamana). Am caut pe site-urile de joburi, insa la majoritatea locurilor de munca nu se face o distinctie clara intre part time 4h/zi si part time - sambata si duminica. In afara de lucrator comercial in supermarket, exista si alte locuri de munca valabile? La call centeruri nu prea am vazut locuri de munca doar pt weekend, iar impartitul pliantelor nu cred ca merita (se castiga mai putin din cate stiu). Multumesc!
Paza, noaptea, ai timp si de invatat. :)

Trebuie cautat si ales cu mare grija angajatorul + locul de munca. Posted Image

#3
Pador

Pador

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.04.2016
Nu inteleg ce vrei sa spui, myshyk. Prin "acuma te-a gasit..." te referi la masurile luate de guvern legate de contributii?

Edited by Pador, 08 February 2018 - 16:10.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
In Bucuresti?
Vezi aici;
https://www.olx.ro/o...html#028800d24c

#5
Pador

Pador

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.04.2016
Da, in Bucuresti. Multumesc!

#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Sau cauta ca ospatar la nunti. Te cheama cand au ei nevoie la vreo nunta, de obicei in weekend :). Doar ca nu stiu daca se ia si fara experienta.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
mai poti lucra ca promoter in super/hipermarketuri, la raft sau la acele standuri unde se acorda diverse premii daca ai cumparat din magazin produse dintr-o anumita gama sau marca, aflate sau nu in promotie.
din cate stiu de la o cunostinta, fata ei - eleva de liceu - s-a inscris in acest "sistem" de lucru part-time, castiga bani frumusei, plus ce produse ii mai pica, la schimb sau oferte cu fetele de la celelalte standuri. lucreaza doar in week-end, fiind eleva.
e drept, nu cred ca am vazut vreodata baieti promoteri. dar poti incerca/intreba.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
exact.

 Pador, on 08 februarie 2018 - 16:09, said:

Nu inteleg ce vrei sa spui, myshyk. Prin "acuma te-a gasit..." te referi la masurile luate de guvern legate de contributii?
exact.

#9
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 Pador, on 08 februarie 2018 - 16:09, said:

.... te referi la masurile luate de guvern legate de contributii?
Nu stiu daca studenti sunt trecuti la "exceptii", insa majoritatea celor care lucreaza undeva in Ro, indiferent de cit cistiga, trebuie sa dea in fiecare luna aproximativ 665 lei la stat. Asta inseamna ca daca tu vei cistiga la jobul part time ~700 lei pe luna, o sa-ti ramina in mina ~5 lei. Daca cistigi ~600 lei pe luna, trebuie sa duci de acasa ~65 lei ca sa acoperi "gaura" cu contributiile la stat..
Momentan nu cred ca mai face nimeni angajari in Ro de tip part time, daca nu ai baza de impozitare la un alt job. Asa ca daca facultatea nu este considerata baza de impozitare, nu te va angaja nimeni part time.

#10
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Pador, on 08 februarie 2018 - 16:09, said:

Nu inteleg ce vrei sa spui, myshyk. Prin "acuma te-a gasit..." te referi la masurile luate de guvern legate de contributii?

Da, nu-i mai convine numănui să te angajeze cu jumătate de normă. Ori te angajează cu normă întreagă, că tot contribuțiile alea ți le plătește, ori la negru și nu mai plătește nimic. Adică nu văd cui îi convine să angajeze part-time, în momentul ăsta. Ori cu normă întreagă, ori deloc.

Caută să vorbești cu cei care ar avea nevoie de tine, caută pe BestJobs, anunțuri prin ziare și vezi ce soluții au și ei.

#11
Pador

Pador

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.04.2016
Premierul Viorica Dăncila a anunțat joi, în debutul ședintei de Guvern, că Executivul va aproba o ordonață de urgență prin care angajaților cu contracte part-time li se vor reține contribuții doar pentru salariul realizat, chiar dacă este mai mic decat salariul minim.
"O prevedere a OUG pe care o vom adopta astăzi asigură cel puțin menținerea venitului net pentru angajații din sistemul public dar și privat care lucrează part-time. Mai exact, începând cu luna ianuarie 2018, personalul angajat în baza unui contract individual de muncă cu timp parțial, i se va reține CAS-ul și CASS-ul doa la salariul realizat, chiar dacă acesta va fi mai mic decât salariul minim pe economie, iar diferența va fi suportată în numele angajatului de instituția bugetară angajatoare sau de către angajatorul privat", a declarat premierul Viorica Dăncilă.
Sper sa fie asa cum zice doamna Doubtfire.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Parca nu m-as baza,.... Nu vezi ca de la fraza la fraza se schimba mereu cate ceva?

#13
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Pador, on 08 februarie 2018 - 17:52, said:

Premierul Viorica Dăncila a anunțat joi, în debutul ședintei de Guvern, că Executivul va aproba o ordonață de urgență prin care angajaților cu contracte part-time li se vor reține contribuții doar pentru salariul realizat, chiar dacă este mai mic decat salariul minim.

Nu este absolut nici o diferență. Doar se mută contribuțiile de colo-colo, nu le mai suportă angajatul, dar le suportă angajatorul. Practic, firma va avea aceleași probleme ca până acum, nu va găsi nici un avantaj în a avea angajați cu mai puțin de o normă întreagă, pentru că va plăti la fel.
Soluția asta e o soluție gândită pe genunchi, pentru ăia care trebuiau să vină cu bani de-acasă ca să-și ia salariul. Funcționează la bugetari, pentru că acolo nu contează, banii vin din sacul fără fund. Dar la privat, contribuțiile alea sunt plătite din veniturile firmei, nu din neant. Privatul nu-i constrâns să aibă angajați cu jumătate de normă cum sunt instituțiile bugetare.

Ăsta-i exemplul clar de ce idioțenia asta nu funcționează. Nu te poți angaja. Ei se bucură că s-au transformat multe contracte care erau cu jumătate de normă în contracte cu normă întreagă. Ele s-au transformat pentru că nu-i nici o diferență, nu neapărat pentru că toți ăia erau evazioniști.

#14
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 Pador, on 08 februarie 2018 - 17:52, said:

... iar diferența va fi suportată în numele angajatului de instituția bugetară angajatoare sau de către angajatorul privat..

Daca diferenta trebuie suportata de altcineva, atunci revenim la vechea poveste. Este o alta prostie debitata de guvernati, ca sa poata demonstra ga angajatorul este hotul si nu statul.

- Daca tu ai cistiga brut 680 lei pentru munca prestata, adica un 170 lei pe weekend, pentru sa zicem ca 8 ore lucrate, adica 21,25 lei / ora, conform legislatiei actuale patronul trebuie sa dea la stat 15 lei si tu 665 lei si vei ramine de fapt cu zero lei in mina. Cum pina la urma nu tu dai bani, ca-i da angajatorul de fapt, acesta ar cheltui cu tine 680 lei ca tu sa iei zero lei in mina si totusi el sa aiba o cheltuiala cu tine de 21,25 lei / ora.
- Daca plata contributiei intra in sarcina angajatorului, atunci la un brut de 1347 lei, angajatorul plateste 40 lei, tu ar trebui sa platesti 682 lei (da o sa-i pleteasca angajatorul), iar ce ramine, va fi 665 lei pe care-i primesti tu in mina. Insa in cazul asta, angajatorul are o cheltuiala cu tine de 1347 lei, care inseamna 336,75 lei / weekend, adica 42,09 lei / ora (daca lucrezi 8 ore/weekend). In cazul asta, tu o sa iei in mina 665lei, iar angajatorul va cheltui cu tine 42,09 lei / ora
- Daca patronul are un angajat cu norma intreaga, adica 8ore x 5 zile = 40 ore x 4 saptamini = minim 160 ore/luna , atunci trebuie sa-i dea un brut de 1900 lei si sa plateasca la stat 43 lei, adica cheltuiala de 1934 lei cu angajatul pe luna. Insa cum exista si 1 ora pauza de masa, in care angajaul de fapt lucreaza, in multe cazuri avem mai multe ore lucrate  Insa raminem la 160ore si asta inseamna 1934 lei / 160 ore = 12,09 lei / ora. In cazul asta angajatul da la stat 738 lei si ramine in mina cu 1162 lei

Acum se pune intrebarea: Pe cine aleg sa munceasca pentru mine ?
1 - Un angajat care muceste 8 ore pe saptamina, 32 ore pe luna si am cu el o cheltuiala de 42,09 lei / ora si primeste in mina 665lei
2 - Un angajat care munceste 8-9 ore / zi,  adica peste 160-180 ore pe luna si am cu el o cheltuiala de pina in 12 lei / ora si primeste in mina 1162 lei.

Dela 12 lei / ora, la 42 lei pe ora, eu zic ca-i cale foarte lunga.

Edited by florin71_skoda, 08 February 2018 - 19:15.


#15
Pador

Pador

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.04.2016
Si tot aia de la impartit pliante sau alte scheme la negru ajung cel mai bine atunci.

#16
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Acum ce să-ți zic... Sunt genul care a blamat mereu evaziunea și munca la negru, dar te descurci și tu cum poți, că nu prea ai soluții.


Ce zicea colegul mai sus, cu ospătar la nunți, aveam prieteni care făceau asta. Aveau la rândul lor un prieten care lucra la o cârciumă unde erau nunți destul de frecvent, și-i chemau doar în serile cu nunți. Se duceau acasă și cu mâncare și cu bani.


Îmi place că a venit Olguța și cu statistici, că nu știu, 100.000 contracte s-au transformat în contracte cu normă întreagă, spunând că vezi tu, ce bună măsură, că ăia lucrau toți la negru. Nu zic că nu, unii dintre ei lucrau, dar cred că majoritatea mulți lucrau pe jumătate de normă, iar acum e posibil să ia chiar mai puțin în mână, mai ales daca salariul era completat cu bonusuri în funcție de performanță.

Ca exemplu, în urmă cu ceva ani, am lucrat la o companie din București, part-time, prin corespondență. Aveam contract la 2 ore, dar banii veneau din performanță. Era o treabă clară, aveam de făcut niște desene, luam o sumă fixă pe fiecare desen făcut. Acum, dacă aș fi avut fix același contract, aș fi luat în mână mai puțin. Pentru că s-ar fi avut în vedere și cheltuiala mult mai mare cu salariul de bază și aș fi plătit mai puțin pe desen.

#17
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 Pador, on 08 februarie 2018 - 19:04, said:

Si tot aia de la impartit pliante sau alte scheme la negru ajung cel mai bine atunci.

Cam asa ceva.

Si uite cum statul incurajeaza munca la negru in rindul studentilor care ar vrea sa lucreze part time
Tu student fiind, deocamdata ani de studentie, daca reuseti sa-i si finalizezi cu licenta si tot tacimul, se aduna la pensie ca si norma intrega (la minim pe economie, fireste), plus ca esti si asigurat la sanatate din oficiu (tot la minim e economie). In schimb daca te angajai cu part time anul trecut, pierdeai asigurarile astea, ca se lua in calcul cit cotizai la job (adica mult mai putin). Pe o parte te bucurai ca ai cistigat un ban la tinerete si pe alta parte plingeai la batrinete, sau daca doamne fereste ajungeai prin spitale. Iar daca vrei sa te angajezi anul asta part time, lucrezi pe datorie la stat, dar esti asigurat 100% Posted Image Plingi acum ca duci bani la stat de la mama si tata, dar ai teoretic pensie cind esti batrin si medicamente daca te imbolnavesti. (nicicum nu-i bine)

Asa ca "munca la negru" scrie pe fata ta . Din pacate asta este realitatea in Ro.

Edited by florin71_skoda, 08 February 2018 - 19:32.


#18
Pador

Pador

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.04.2016
Nu prea inteleg cum se poate ajunge in asemenea situatii penibile. Oricum, nu despre asta este threadul. Multumesc tuturor pentru raspunsuri

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate