Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Versus tablete: Huawei sau Asus

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Bergero

Bergero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 21.11.2004
Buna ziua,

Urmeaza sa achizitionez o tableta intr-un buget in jurul sumei de 1500 lei, fara a suplimenta prea mult(exclus ceea ce ajunge sau depaseste 2000 lei). Cerinte: Android(exclus iOS), ecran 10 inch, baterie rezonabila, folosita in principal pentru browsing, navigare, filme, exceptional jocuri.
Sunt doua modele la care m-am oprit:

Huawei MediaPad M3 Youth/Lite:
https://www.emag.ro/...2/pd/D63NSDBBM/

sau Asus Zenpad S3:
https://www.emag.ro/...a/pd/DV4LT7BBM/

Pe care sa o aleg?
Multumesc,

#2
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
https://www.emag.ro/...2/pd/D4427NBBM/

#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Ca detinator de tableta Asus, as zice sa te uiti mai bine la varianta de la Huawei.
Am varianta: Asus Zenpad 3S 10 Z500KL, care-i sa zicem o varianta asemanatoare cu Z500M ca si constructie, ca exterior.

Ce m-a dezamagit la Asus:
1. E conceputa pentru a fi tinuta in modul portret (vertical):
- are butoane fizice pentru: back, home, app list
- nu are senzor de amprenta
- difuzoarele sunt situate in parte de jos (sub butoane), de-o parte si de alta a mufei de incarcare. Aceasta situatie face ca atunci cand te uiti la un film sa ai sunetul dintr-o parte si daca-ti tii tableta in mana, e foarte posibil ca difuzoarele sa le acoperi cu palma.

Eu folosesc tableta pentru vizionare de filme si clipuri (Youtube)

2. Asus pune tot felul de prostii de aplicatii in OS, OS-ul este incarcat asadar cu bloatware-uri.

Este o decizie ce-ti apartine oricum, depinde la ce o vei folosi mai des.

#4
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Eu aş lua Huawei.
Chiar dacă are hardware-ul mai slab în comparatie cu Asus-ul, are ecranul mai mare şi are butonul Home e la baza ecranului în modul "vedere".
O tabletă de 10" e incomod de tinut în modul portret (vorbesc din proprie experienţă, deţin tableta asta de 4 ani).

#5
Bergero

Bergero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 21.11.2004
Multumesc pnetru raspuns.Am deja Huawei-ul de citeva zile si sunt in perioada de testare de 30 zile. Intr-adevar, se misca bine, sunt per total multumit. E aparitie 2017. E conceput pentru modul landscape(orizontal). Nu folosesc senzorul de amprenta. Are 3 Gb RAM memorie, dar desi procesorul este OctaCore, tracteaza la doar 1,4 GHz. Ma gindesc ca daca as dori un joc mai nou, nu l-as putea juca fluent.
Totusi as da citiva banuti in plus(nu multi!) pentru Asus cu cei 4 Gb RAM memorie si procesor 2,1 Ghz. Chiar daca e aparitie 2016, as comanda si Asus-ul si l-as testa, ca apoi sa ma decid. Ma incurca insa chestia cu modul portret, desi am observat ca si Samsungul mai nou (Tab3) tot asa vine, nu stiu cum ma voi acomoda, mai ales ca as dori in principal sa vizionez filme, in afara de navigare pe internet.
Multumesc pentru raspunsuri.

Edited by Bergero, 08 February 2018 - 09:51.


#6
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
Detin Huawei mai exact asta link
Nu am ce sa-i reprosez!

#7
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

 Bergero, on 08 februarie 2018 - 09:25, said:

Huawei MediaPad M3 Youth/Lite:
https://www.emag.ro/...2/pd/D63NSDBBM/

Varianta cu 4G https://altex.ro/tab...roid-7-0-black/

https://www.evomag.r...ri-3604024.html

#8
Bergero

Bergero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 21.11.2004

 excentryc, on 08 februarie 2018 - 09:52, said:

Detin Huawei mai exact asta link
Nu am ce sa-i reprosez!
Mulțumesc, o știu... intr-adevăr e de top si superioara celei de mai sus ... Dar as vrea musai cu ecran de 10 inch.... Am deja o virsta(40 plus) plus ochelari și nu ma avantajează cei 8 inch.... Plus ca are fiica-mea iPad cu 8 inch și pentru mine e cam putin 8 inch

 159, on 08 februarie 2018 - 09:57, said:

Stiam de aceste oferte, dar varianta cu 4G nu ma interesează pentru ca nu doresc să-mi fac un abonament special de date. Am vrut EMAG datorita serviciilor de retur și garanție. Plus ca acum ai Wi-Fi cam peste tot iar atunci cine nu voi avea wifi, voi folosi hotspotul de la telefon.
.

Edited by Bergero, 08 February 2018 - 12:39.


#9
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
Da am inteles ca vrei de 10"... eu iti spuneam ca am de 8" si ca din pct de vedere calitativ este exceptionala. Ma gandesc ca la fel trebuie sa fie si cea de 10".
Eu zic ca ai facut alegerea corecta!
Ideal ar fi fost sa le ai pe ambele in teste si apoi sa alegi.
Nici Asus nu e rau... dar ai primit deja o opinie de la un coleg de mai sus care zic eu ca te-a ajutat in a face alegerea corecta

#10
Bergero

Bergero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 21.11.2004

 excentryc, on 08 februarie 2018 - 12:44, said:

Da am inteles ca vrei de 10"... eu iti spuneam ca am de 8" si ca din pct de vedere calitativ este exceptionala. Ma gandesc ca la fel trebuie sa fie si cea de 10".
Eu zic ca ai facut alegerea corecta!
Ideal ar fi fost sa le ai pe ambele in teste si apoi sa alegi.
Nici Asus nu e rau... dar ai primit deja o opinie de la un coleg de mai sus care zic eu ca te-a ajutat in a face alegerea corecta
Cea de la Huawei de 10 inch nu este chiar la fel de performanta ca cea de 8 inch pe care o detii. Ca la telefoane...e varianta Lite. Daca cea de 10 inch ar fi avut procesor de 2,4 Ghz și memorie de 4GbRam atunci discuția asta nu ar fi avut loc. Într-adevăr, cel mai bine e sa le iau pe amândouă, sa le testez și să fac retur la una din ele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate