Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Dezvoltarea unei platforme de eCommerce

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,842
  • Înscris: 13.07.2011
Zilele trecuta eram pe ganduri ca in Austria exista un singur site de lucruri SH gen OLX. Acest site are monopol in Austria si dupa parerea mea este foarte simplu, clasic si curat pastrat in schimb ii lipeste atmosfera de eCommerce cum este un OLX spre exemplu.

Astfel ca mi-a venit idea dezvoltarii unei pagini asemanatoare OLX-ului in Austria si de ce nu si in Germania pe viitor. Acum doresc sa va intreb daca exista software-uri care fac ce poate OLX sau este necesara dezvoltarea unui astfel de software de la 0.

Ce costuri ma asteapta pentru dezvoltarea unei astfel de pagini (fara marketing)?

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,526
  • Înscris: 30.10.2003
Acum nu vreau sa fiu off topic, dar poate faptul ca nu exista nici un alt site, inseamna ca austriecii si nemtii nu vor.
BTW, vezi www.quoka.de si www.kleinanzeigen.ebay.de

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,842
  • Înscris: 13.07.2011

View PostBursul, on 07 februarie 2018 - 17:23, said:

Acum nu vreau sa fiu off topic, dar poate faptul ca nu exista nici un alt site, inseamna ca austriecii si nemtii nu vor.
BTW, vezi www.quoka.de si www.kleinanzeigen.ebay.de

quoka nu cunosc, kleinanzeigen da, iar imaginea eBay nu este chiar cea mai buna.

Volumul de tranzactionare online pe partea SH este destul de mare si in crestere. In Austria o platforma de vanzare sh (care poate fi folosita doar pe smartphone) a fost vanduta de curand unei companii norvegiene cu peste 100 milioane €.

Market-ul si potentialul exista, nu exista dezvoltatori.

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008
Ai destule platforme la dispozitie, ia da "classified ads site script" pe Google si vezi ce gasesti. Pentru unu din asta simplu, vezi https://osclass.org/
Vezi ca ecommerce te duce cu gandul la un magazin online... :)

#5
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
In osclass poti face o clona fidela a OLX.
Totusi, Naspers (care detine OLX printre altele) are cifra de afaceri de 73 de miliarde. Oare nu se bagau ei daca chiar era profitabil? Nu stiu ce sa zic...

Edited by baliosss, 07 February 2018 - 18:50.


#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Ce-i impiedica pe OLX (care sunt deja o companie multinationala si au deja softul) sa intre pe piata respectiva?

#7
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
pentru ceva de genul, in Romania 2017, am primit de la creatorii site-ului un pret estimativ de 60-80k de euro... cat e de real, mnezeu stie.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,842
  • Înscris: 13.07.2011

View Postdani.user, on 07 februarie 2018 - 19:33, said:

Ce-i impiedica pe OLX (care sunt deja o companie multinationala si au deja softul) sa intre pe piata respectiva?

OLX-ul inca activeaza in tari prost dezvoltate unde se fac inca multe smecherii pe fundal. Si pe alta parte am impresia ca nu cunosc piata cum trebuie.

#9
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007
poate ar trebui sa te interesezi mai intai ce specifica legislatia din austria vizavi de astfel de platforme. poate exista un motiv pt care e doar un singur site de sh acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate