Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Suspendare talon

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
GoldI

GoldI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 09.12.2015
Salut! O intrebare si de la mine... de curand mi s-a luat talonul masini, masina este mai vechiuta, si nu vreau sa-l mai recuperez, dar s-a trezit un zmeu sa imi zica ca daca nu il recuperez, autoritatiile imi vor ridica masina si voi fi oblicat sa le platesc anumite taxe. intrebarea este. Se poate intampla asta? si in cazul talonului suspendat, se poate face radierea masini fara talon?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Cu sau fara talon, platesti impozit.
2. Daca masina e pe spatiul public, risti sa ti-o ridice pt ca fara talon nu ai RCA, iar ei verifica daca masina nu are RCA.
In mod normal nu cauta nimeni, dar daca ai prieteni, suna la primarie si o reclama ca abandonata.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 GoldI, on 06 februarie 2018 - 10:31, said:

Salut! O intrebare si de la mine... de curand mi s-a luat talonul masini, masina este mai vechiuta, si nu vreau sa-l mai recuperez, dar s-a trezit un zmeu sa imi zica ca daca nu il recuperez, autoritatiile imi vor ridica masina si voi fi oblicat sa le platesc anumite taxe. intrebarea este. Se poate intampla asta? si in cazul talonului suspendat, se poate face radierea masini fara talon?

Chiar daca nu ai talon... poti sa iei amenzi pentru stationarea pe domeniul public, impozitul auto se plateste si se aude ca se introduce o noua taxa auto pentru TOATE masinile.  In mod normal, fara ITP, incepand din acest an masina se radiaza din circulatie de catre DRPCIV. Nu stiu insa cum se va radia de la impozite si taxe locale sau de la ANAF daca intra in vigoare taxa auto.... ca de dus pe platforma la REMAT te descurci tu s-o duci.

#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai ai doua variante. Ori o depozitezi undeva unde sa nu fie pe domeniul public si dai o declaratie cum ca ai unde o depozita iar pe urma mergi si iti iei talonul inapoi pentru radiere. Ori o duci la fier vechi si iti da hartie de casare si pe urma mergi sa iti recuperezi talonul pentru radiere. Si o scoti de la impozit si la politie. Nu stiu exact care e procedura cu recuperarea talonului, asa a facut tatal meu anul trecut. Ideea este ca se poate recupera talonul strict pentru radiere fara sa mai mergi la RAR, ITP etc. si pe urma urmezi calea obisnuita a radierii.
Intereseaza-te la serviciul inmatriculari. E posibil sa fie nevoie sa predai numerele la primirea talonului pentru radiere.

Edited by PoeOvidiu, 06 February 2018 - 10:55.


#5
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 rosix, on 06 februarie 2018 - 10:45, said:


Chiar daca nu ai talon... poti sa iei amenzi pentru stationarea pe domeniul public, impozitul auto se plateste si se aude ca se introduce o noua taxa auto pentru TOATE masinile.  In mod normal, fara ITP, incepand din acest an masina se radiaza din circulatie de catre DRPCIV. Nu stiu insa cum se va radia de la impozite si taxe locale sau de la ANAF daca intra in vigoare taxa auto.... ca de dus pe platforma la REMAT te descurci tu s-o duci.
Atat timp cat masina plateste taxe locale ea nu poate fi ridicata sau amendata pentru ocuparea spatiului public. Doar ca in cazul unui control al politiei rutiere va fi amendat  pentru ca circula cu masina in stare foarte avansata de uzura.

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
https://www.avocatne...-suspendat.html

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 pacopaco1967, on 06 februarie 2018 - 10:55, said:

Atat timp cat masina plateste taxe locale ea nu poate fi ridicata sau amendata pentru ocuparea spatiului public. Doar ca in cazul unui control al politiei rutiere va fi amendat  pentru ca circula cu masina in stare foarte avansata de uzura.

Da... daca stationeaza pe locul de parcare platit...fara sa aiba ITP-ul la zi (Politia o radiaza). Poate sa stationeze pe locul de parcare si radiata, pana la urma... nu cred ca sta Politia sa le ia pe fiecare la verificat.... Dar.. plateste impozit si taxa auto, daca se va introduce.  Ori ANAF-ul odata ce a generat decizie de impunere pe taxa auto, n-o mai anuleaza nici drku indiferent daca circuli sau nu circuli .

#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 pacopaco1967, on 06 februarie 2018 - 10:55, said:

Doar ca in cazul unui control al politiei rutiere va fi amendat  pentru ca circula cu masina in stare foarte avansata de uzura.
Nu mai spune! Adica politia rutiera ma amendeaza pe motiv ca circul cu masina in stare avansata de uzura atata timp cat masina sta in parcare? E vorba de o masina are nu circula.

#9
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
de ce nu casezi masina? de ce vrei sa o lasi abandonata?

sper ca nu se ia nimeni de rca-ul neplatit cand stai parcat..dupa ce ca mi se pare o furaciunea obligativitatea lui.

si eu as reclama orice masina abandonata.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 PoeOvidiu, on 06 februarie 2018 - 11:01, said:

Nu mai spune! Adica politia rutiera ma amendeaza pe motiv ca circul cu masina in stare avansata de uzura atata timp cat masina sta in parcare? E vorba de o masina are nu circula.

Dupa noile legi ale RCA si ITP daca masina nu are RCA, n-ai voie nici sa stationezi cu ea pe domeniul public (chiar daca esti pe locul de parcare platit), trebuie sa mergi sa predai numerele la DRPCIV si masina s-o duci intr-o curte, iar daca nu ai ITP ti-o radiaza ei din circulatie dupa un timp.
Posibilitatea ca Politia sa verifice masina si sa vada ca e in regula cu RCA si ITP, e teoretica dar exista. In special Politia locala, verifica masini prin statie in baza de date, atunci cand blocheaza alei sau alte locuri de parcare platite, pentru a afla cine e proprietarul.
Ei nu pot da amenzi pe chestie de RCA si ITP cat timp e pe locul de parcare platit, dar Politia rutiera da, poate constata daca o masina are sau nu RCA valabil, daca are placute pe ea desi nu are RCA valabil sau daca a fost radiata din circulatie ca urmare a lipsei ITP valabil.

Legea 132/2017 privin RCA:

CAPITOLUL X Sancțiuni - Art. 37. - Contravenții și sancțiuni -
   (9) Încălcarea de către persoanele fizice sau juridice a obligației de asigurare prevăzute la art. 3 și a obligațiilor prevăzute la art. 6 alin. (6) și (7) constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 1.000 lei la 2.000 lei și cu reținerea certificatului de înmatriculare/înregistrare a vehiculului până la prezentarea documentului privind încheierea asigurării. Constatarea și aplicarea acestora se fac de către personalul poliției.

Art. 6. - Contractul RCA
(6) Contractul RCA poate fi suspendat la cererea asiguratului care a încheiat un contract RCA pe perioada suspendării dreptului de circulație al vehiculului conform prevederilor legale sau pe perioada imobilizării vehiculului, cu obligația depunerii plăcuțelor de înmatriculare/înregistrare la autoritatea care le-a eliberat. Procedura suspendării și a cazurilor de imobilizare se stabilește prin reglementări comune ale Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Transporturilor, A.S.F. și Ministerului Dezvoltării Regionale, Administrației Publice și Fondurilor Europene.
(7) Asiguratul are obligația ca, pe toată durata suspendării contractului RCA, să imobilizeze vehiculul într-un spațiu privat, în afara domeniului public. Neîndeplinirea acestei obligații este asimilată cu încălcarea obligației de asigurare și neîndeplinirea obligației de a depune plăcuțele de înmatriculare și se sancționează contravențional conform art. 37 alin. (9).

Edited by rosix, 06 February 2018 - 11:51.


#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 rosix, on 06 februarie 2018 - 10:45, said:


In mod normal, fara ITP, incepand din acest an masina se radiaza din circulatie de catre DRPCIV.
Nu se radiaza, doar se suspenda inmatricularea. Ar fi fost misto sa se radieze din oficiu.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 pacopaco1967, on 06 februarie 2018 - 10:55, said:

Atat timp cat masina plateste taxe locale ea nu poate fi ridicata sau amendata pentru ocuparea spatiului public. Doar ca in cazul unui control al politiei rutiere va fi amendat  pentru ca circula cu masina in stare foarte avansata de uzura.
Ce se intelege mai exact prin "taxe locale"? posibilitatea de a abandona masina pe un teren public, se pune?

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 myshyk, on 06 februarie 2018 - 13:09, said:

Ce se intelege mai exact prin "taxe locale"? posibilitatea de a abandona masina pe un teren public, se pune?

Poti s-o abandonezi unde vrei tu, cat timp n-ai radiat-o de la Directia de impozite si taxe locale, iti vine acasa hartie cu cat ai de plata.  De asta, masina, cel mai bine trebuie luata si dusa si radiata cu totul din evidente, daca n-o mai folosesti.

#14
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
Art. 6. - Contractul RCA
(6) Contractul RCA poate fi suspendat la cererea asiguratului care a încheiat un contract RCA pe perioada suspendării dreptului de circulație al vehiculului conform prevederilor legale sau pe perioada imobilizării vehiculului, cu obligația depunerii plăcuțelor de înmatriculare/înregistrare la autoritatea care le-a eliberat. Procedura suspendării și a cazurilor de imobilizare se stabilește prin reglementări comune ale Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Transporturilor, A.S.F. și Ministerului Dezvoltării Regionale, Administrației Publice și Fondurilor Europene.
(7) Asiguratul are obligația ca, pe toată durata suspendării contractului RCA, să imobilizeze vehiculul într-un spațiu privat, în afara domeniului public. Neîndeplinirea acestei obligații este asimilată cu încălcarea obligației de asigurare și neîndeplinirea obligației de a depune plăcuțele de înmatriculare și se sancționează contravențional conform art. 37 alin. (9).

Legea asta a fost votata ,si este in vigoare ????Adica daca  plec in croaziera in jurul lumii pentru sase luni, sau sint internat in spital 5-6 luni, deci nu folosesc masina si nu reusesc sa reinnoiesc RCA-ul, se radiaza ???

Sau : declar ca nu circul cu masina pentru 6 luni si nu vreau sa platesc RCA degeaba ; atunci trebuie sa predau placile de inmatriculare ??? Ce gogomanie mai e si asta ??

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Adm, on 06 februarie 2018 - 10:38, said:


2. Daca masina e pe spatiul public, risti sa ti-o ridice pt ca fara talon nu ai RCA,
De unde ai scos chestia asta ?!

 GoldI, on 06 februarie 2018 - 10:31, said:

Salut! O intrebare si de la mine... de curand mi s-a luat talonul masini, masina este mai vechiuta, si nu vreau sa-l mai recuperez, dar s-a trezit un zmeu sa imi zica ca daca nu il recuperez, autoritatiile imi vor ridica masina si voi fi oblicat sa le platesc anumite taxe. intrebarea este. Se poate intampla asta? si in cazul talonului suspendat, se poate face radierea masini fara talon?
De ce ti s-a suspendat talonul ?
Daca o duci la fier vechi poti obtine talonul in vederea radierii si scoaterii de la impozit .

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
la radiere nu iti trebuie talon. trebuie civ in original.
in loc de talon poti pune adeverinta primita de la politistul care l-a ridicat, iar cei care l-au pierdut depun o simpla declaratie ca e pierdut.
la fel si pentru tablitele cu numere.

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

 Baxon, on 06 februarie 2018 - 19:00, said:

De unde ai scos chestia asta ?!

Candva la TV era un reportaj prin care se spunea ca daca ti se reclama rabla, se verifica daca are RCA.
Daca n-are RCA de mai bine de un an si se gaseste pe teren public => se ridica.

#18
GoldI

GoldI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 09.12.2015

 slai, on 06 februarie 2018 - 19:01, said:

la radiere nu iti trebuie talon. trebuie civ in original.
in loc de talon poti pune adeverinta primita de la politistul care l-a ridicat, iar cei care l-au pierdut depun o simpla declaratie ca e pierdut.
la fel si pentru tablitele cu numere.
Mersi mult. are logica oarecum

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate