Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Idei de afaceri.

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

 Skyspy, on 02 februarie 2018 - 12:46, said:

Eu as creste albine in locul tau.Auzisem undeva ca pana la 75 de familii esti scutit de impozit.Cu desfacerea sigur e problema.Eu m-as duce direct la surse aka targuri si expozitii in strainatate ca sa fac rost de clienti.Ar trebui sa cunosti macar engleza la nivel de conversatie ca sa poti intra sub pielea clientilor.Daca ai si pamant as planta zmeura si afine.Cea mai ieftina zmeura congelata se vinde in occident cu 5€ kg.Cele proaspete daca sunt in extrasezon se vand cu 2€ 125g aduse acum din Portugalia.
Albine am eu, nu-i mare scofala, o alta ramura a agriculturii. Obligatoriu aplici si pe masura care succede 141, primesti 15000 euro in 5 ani, 6.3 sau 6.4 cred ca se numeste. Chiar daca primesti finantarea nu-i mare scofala, banii in cea mai mare masura chiar tre sa-i bagi in stupina, controalele autoritatilor sant riguroase (din fericire).
Eu am avut 141 pe albine, din 7500 euro primiti cred ca 5000 s-au reinvestit in stupina.

#56
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

 ioana1973, on 04 februarie 2018 - 21:39, said:

,
Eu am avut 141 pe albine, din 7500 euro primiti cred ca 5000 s-au reinvestit in stupina.

Si cat castigai pe an din miere si derivate?Stiu ca o familie buna poate da pana la 25kg de miere anual.

#57
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017
PoeOvidiu ai spus bine a început "mai demult"...de atunci situația s-a schimbat radical...uite un mic exemplu (negativ) până anul trecut mergea pe zona Arad, Bihor , Timișoara, Satu-Mare nu bine ...ci foarte bine sfecla de zahăr...anul acest Fabrica de la Oradea a fost cumpărată de un nemț și închisă...cei cu sfeclă au rămas să se descurce...nu știu de ce dar am un presentiment că în scurt timp va urma și cea de ulei...
  Cei care fac cultura mare dacă nu fac contract cu o firmă din zonă la porumb 450  tona la grâu 520 tona rămân cu produsele acasă și nici dracu nu te întreabă în târg ...de mai mult 1 sac maxim 5...
La capitolul animale ...se cam vrea stoparea exportului pentru că nu avem condiții optime de transport...ce faci dacă rămâi cu 100 de miei nevânduți până în toamnă...sau dacă vițeii sar de 500 de kg...cu animalele ai un punct până la care câștigi...pe urmă dacă trebuie să le întreții că nu ai cui le vinde bagi mâna în profit...Caii...nu am prea multă experiență dar cine a fost prin Anglia știe câți cai sunt abandonați

Nu am vrut să fiu interpretat greșit...nu dau sfaturi dar unde a mai rămas la noi loc de întors e transportul...și dacă reușești să prinzi afară o firmă de expediții...și ai resurse să te întreții până la primele încasări și ești serios e bine. Cu o platformă de 3,49 tone( atenție la ce-am scris pentru că în curând acele 10 kg vor conta mult) te ve-i descurca...Dacă pe lângă un cap tractor mai ai în buzunar 25-30 mii de euro ...și cauți o firmă de expediții e mult mai bine ca și prima variantă...iar dacă te simți bazat deschizi o firmă de expediții...









#58
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Radem si glumim pe derapaje dar acolo am postat o idee mai mult in gluma. Dar eu ma gandisem serios sa incerc sa o pun in practica. Si Scaiba mi-a dat si raspunsul facand tot o gluma.
  Sa incerc sa fac fan si eventual rumegus pentru rozatoare si iepuri. E 7-10 lei kg in conditiile in care il iei sub un leu/kg sau il poti chiar produce daca ai o suprafata buna de fanata.
  Scaiba a dat raspunsul care il cautam.

 scaiba, on 29 ianuarie 2018 - 12:11, said:

Mecanizat musai.
Cu unghiera, altfel n-ai povestea din spatele fânului.



Gasesti nisa de piata care se adreseaza fitosilor. Ai acelasi produs  ca toata lumea dar creezi o poveste in jurul lui. Si se vinde la pret de 3-4-5 ori mai mare.
Produsul e acelasi dar ceilalti nu au povestea.  Asta ni s-a spus si la cursurile de marketing. Oamenii nu cumpara produsul, cumpara povestea.

  Acum nu poti sa vinzi porumb stiuleti si baloti de lucerna cu poveste ca pe ala ce ii pune in iesle la vaca il doare undeva de povestea ta.

Edited by PoeOvidiu, 06 February 2018 - 08:25.


#59
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017
Exact...uite o ideie  la colegul PoeOvidiu...
  Același lucru ca și cu ceaiurile de slăbit...



#60
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
Eu te intreb :
1.Ce sti sa faci? La ce te pricepi bine?
2.Ce studi ai?Ce materie ti-a placut in scoala?
3.Ce incercari nereusite ai avut pana acum? Ce nu a mers bine?

Edited by eugendragnea2412, 09 February 2018 - 22:52.


#61
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
De banii astia iti poti lua un tractoras japonez cu cat mai multe utilaje si te apuci de prestari servicii in zona. Astfel vei face un ban si poti vedea fara se te implici tu financiar ce merge in zona ta. Apoi daca mai ai chef si timp faci un copy paste.

#62
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

 Skyspy, on 04 februarie 2018 - 22:15, said:

Si cat castigai pe an din miere si derivate?Stiu ca o familie buna poate da pana la 25kg de miere anual.
Scuze de raspunsul intarziat.
Nu-i regula, in sensul ca intr-un an bun poti scoate 50 kg dela o familie buna si la anul trebuie sa-i dai 50 kg zahar sa nu moara de foame. 25 kg/familie anual este realist. Cel mai cautat produs al stupului este ceara de albine, unde-i deficit. O colecteaza bostinarii, o parte ajunge la apicultori sub forma fagurilor artificiali, o parte in atelierele mitropoliilor/episcopiilor pt. fabricarea lumanarilor. Din pacate si la miere mai ales la ceara de albine se contrafac/dilueaza cu parafine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate