Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Nelamuriri achizitionare Digi Satelit

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 25.12.2004
Salut,

Se dau urmatoarele echipamente care le am in posesie:

- Decodor Humax Digi+C DV3 ( ca in atasament), ramas de la un abonament mai vechi reziliat.
- kit antena satelit ramas de la un abonament Telekom reziliat.

Intrebari:

- e compatibil decodorul cu un abonament nou de satelit (cu cartela noua bineinteles in aparat) ?

- daca nu e compatibil aparatul, pot comanda un abonament nou cu decodor HD compatibil fara sa mai platesc kitul de antena care il am deja?

Multumesc.

As prefera un raspuns de la Digi Helper.

Attached Files


Edited by spikje, 01 February 2018 - 16:12.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca se poate reactiva si cartela veche, daca o mai ai.
Eu am inca un decodor de dinainte de 2005 si functioneaza perfect.

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Ai un decodor de cablu care merge doar in reteaua de cablu. Nu il poti utiliza cu antena satelit

#4
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 25.12.2004
Atunci daca nu functioneaza, se poate face un abonament nou fara sa mai platesc kit antena? Am deja acest kit montat.

#5
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Raspuns corect atupi.

Humax Digi +C este decodor cu tunner DVB-C. Se observa si din denumire ca are C. Mai exact, nu o sa mearga niciodata pe satelit pentru ca nu are tunner DVB-S, are doar tunner DVB-C.

#6
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Anul trecut am renunțat la Digi satelit după vreo 10 ani sau mai mult, nu mai știu, timp în care am avut pachetul Popular.
Am trecut la Orange, care au oferta cea mai buna, îți oferă în custodie kitul de antenă și decodorul HD. Am pachetul World HD, cu 19 lei pe lună.
Și la RDS cred că echipamentele ți se dau în custodie.

Eu nu am vrut să plec de la Digi, dar au fost incredibil de neserioși când am solicitat să-mi schimbe decodorul SD cu unul HD. Inițial au spus că se înlocuiește gratuit, apoi, când am mers să-l ridic, mă puneau să semnez că accept să plătesc 5 lei pe lună. La pachetul Popular era bătaie de joc să dau 19 lei ca să am doar un post HD, așa că am trecut la Orange (sunat vineri seară la ei, mi-au cerut datele pe email, aveam contractul după o oră, luni la amiază au instalat kitul, la mine la țară).

Cei de la Digi mi-au lăsat impresia că pur și simplu nu-i mai interesează serviciul Digi Satelit, practic m-au obligat să plec de la ei.


#7
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Da, nu e obligatoriu sa cumperi antena satelit de la Digi. Poti sa folosesti kit-ul tau. Scutesti 75 de lei cu ocazia asta.

#8
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Fiecare alege in functie de necesitati, programe. Daca vrei sa vezi sport atunci alegi Digi sau Telekom, si aici in functie de ce sport vrei sa vezi.
Daca nu esti pasionat sportiv, atunci poti sa alegi Orange sau Focus. Aparatul din imagine este DVB-C adica cablu cum au specificat mai sus colegii. Kitul de antena se poate utiliza indiferent de nume, ca este digi sau telekom, important este sa o pozitionezi  pe satelitul corect.

#9
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 Sabinatu, on 01 februarie 2018 - 16:41, said:

...
Am trecut la Orange, care au oferta cea mai buna, îți oferă în custodie kitul de antenă și decodorul HD. Am pachetul World HD, cu 19 lei pe lună.
...
vrei să zici 28,5 lei pe lună.

#10
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

 jobist, on 01 februarie 2018 - 19:40, said:

vrei să zici 28,5 lei pe lună.
Nu, anul trecut avuseseră cei de la Orange o ofertă, Family HD era la preț de WorldHD (cred că vreo 23 sau 28 lei, habar nu am).
Eu preferam să rămânem pe Digi, având pachetul Popular la vreo 15 lei, deoarece iarna nu stă nimeni acolo și - o să râzi - nu au Antenele.
Maică-mea, însă, când ieșea la show-ul de seară cu vecinele suferea că e singura care nu știe ce e prin porcăriile alea de emisiuni de divertisment ale lor.
Ei, dacă cei de la Digi nu făceau măgăria aceea cu cerutul celor 5 lei, după ce stabilisem că mi se dă decodor HD gratuit, nu voiam să trec la concurență. Deci maică-mea venise de la țară cu decodorul SD, ei s-au răzgândit, așa că l-am lăsat la ei, am semnat rezilierea și le-am adus și antena.
Când am sunat la Orange era ultima zi a unei alte oferte de care nu știusem, în care World HD era 19 lei dacă făceai pe 24 luni.
Deci faptul că maică-mea se uită în clipa asta la Gâdea sau viermele ăla cu membre care face șpagatul e vina exclusivă a lui RDS...

Eu recomand inițiatorului, dacă nu se grăbește, să mai aștepte puțin și să urmărească oferta celor de la Orange. Sunt sigur că în curând vor avea iar promoții.
Impresia mea a este că cei de la RDS vor să renunțe la Digi satelit; în schimb, cei de la Orange vor să ia cât mai mulți din clienții celorlalți. Anul trecut majoritatea celor din satul unde avem căsuța au trecut de la Telekom, Focus sau Digi la Orange, care au avut oferte foarte bune.

Edited by Sabinatu, 01 February 2018 - 22:30.


#11
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014

 spikje, on 01 februarie 2018 - 16:10, said:

Salut,

Se dau urmatoarele echipamente care le am in posesie:

- Decodor Humax Digi+C DV3 ( ca in atasament), ramas de la un abonament mai vechi reziliat.
- kit antena satelit ramas de la un abonament Telekom reziliat.

Intrebari:

- e compatibil decodorul cu un abonament nou de satelit (cu cartela noua bineinteles in aparat) ?

- daca nu e compatibil aparatul, pot comanda un abonament nou cu decodor HD compatibil fara sa mai platesc kitul de antena care il am deja?

Multumesc.

As prefera un raspuns de la Digi Helper.

Salut, spikje!
Asa cum deja ai fost informat cu privire la cele doua neclaritati ale tale, decodorul din imagine este utilizat pentru televiziune terestra, iar antena poate fi utilizata, recomandat pentru o receptie buna sa aiba un diametru de aproximativ 80 cm.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate